به این ترتیب با این اقدام کاخ سفید، ونزوئلا هم در صف کشورهایی همچون ایران، کره شمالی، چین و سوریه قرار می‌گیرد که با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا مواجه شده‌اند.

از زمان آغاز بحران سیاسی در ونزوئلا در سال جاری میلادی، آمریکا تحریم‌هایی را علیه بیش از 100 فرد و نهاد از جمله شرکت نفتی دولتی پترولس دو ونزوئلا اس آ، بانک توسعه ونزوئلا و بانک مرکزی این کشور اعمال کرده است؛ اما با این تصمیم جدید، عملا هر شرکت یا فردی اعم از آمریکایی و خارجی را که در معاملات تجاری یا حمایت از افراد وابسته به دولت مادورو مشارکت دارند، تحریم می کند.

هدف اعلامی از اقدام رئیس جمهور آمریکا برای اعمال این تحریم، تلاش برای جلوگیری از تضعیف خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده مخالفان دولت ونزوئلاست. در برابر فشار همه جانبه رئیس جمهور آمریکا برای به صف کردن کشورهای متحد خود در جهت منزوی کردن دولت مادورو و سرنگونی وی، ونزوئلا همچنان همپیمانانی همچون روسیه،​ چین، ایران و ترکیه دارد که از رئیس جمهور تحت فشار ونزوئلا حمایت می‌کنند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی که صحنه‌گردان اصلی تحریم جدید علیه ونزوئلاست، روز سه شنبه در اجلاس لیما، پایتخت پرو، موسوم به کنفرانس بین المللی دموکراسی در ونزوئلا حمایت روسیه و چین از دولت مستقر در ونزوئلا را محکوم کرد.

این چهره جنگ طلب کابینه ترامپ مدعی شد که همان طور که تحریم های اقتصادی بر دولت های پاناما و نیکاراگوئه اثر داشت، این بار هم بر ونزوئلا اثرگذار خواهد بود. این تحریم ها مشابهت‌هایی با تحریم ‌های آمریکا علیه ایران دارد و با هدف قرار دادن شرکت های ثالث که با دولت ونزوئلا معامله دارند، قصد دارد نه تنها بر این شرکت ها، بلکه بر بانک ها، شرکت های بیمه و شرکت های دیگری نیز که با آن‌ها در ارتباطند، اثر داشته باشد.

اما برخی تحلیلگران درباره کارآمدی این طرح ها که به تحریم های ثانویه معروفند، تردید دارند. بنجامین گدان که در دولت اوباما در سمت مشاور امور آمریکای لاتین کار می کرد و اکنون به عنوان مشاور در مرکز ویلسون مشغول است، گفت: تحریم های ثانویه قابل توجه خواهد بود و دولت ونزوئلا را از درآمدهای مهم و مورد نیاز منبعث از نفت و طلا محروم می کند، اما هنوز مشخص نیست آیا متحدان ونزوئلا از تحریم های ثانویه تبعیت می کنند یا خیر.  کاخ سفید در اجرای تحریم های ایران هم شرایط سختی د