الکوثر فارسی:  پنجمین اجلاس تعامل و اقدامات اعتمادساز آسیا “سیکا”به میزبانی تاجیکستان برگزار شد. به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، سران ۱۲ کشور و نمایندگان عالیرتبه ۱۵ کشور عضو در این اجلاس حضور داشتند. طرح اولیه ایجاد اجلاس سیکا به 21 سال قبل بازمی گردد که آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان درچهل وهفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دراکتبر 1992 طرح ایجاد سازمانی متشکل ازکشورهای آسیایی را برای ارتقای روابط دو جانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت درمنطقه مطرح و این سازمان درسال 1996 به طوررسمی تشکیل شد.

خبرگزاری فارس:  دولت آلمان در واکنش به تحولات اخیر در ارتباط با انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان، در زمینه تشدید تنش‌ها در منطقه هشدار داد.به گزارش خبرگزاری فارس، دولت آلمان در واکنش به حمله به انفجار نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان درباره تنش در روابط هشدار داد. بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، «اولریکه دمر» معاون سخنگوی دولت آلمان در این مورد ضمن ابراز نگرانی شدید گفت: «باید از هر گونه اقدامی که به تشدید تنش در منطقه منتهی می‌شود، خودداری شود. تحت هیچ شرایطی ما نباید شرایط را بحرانی کنیم.»

ان .اچ.کی ژاپن: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، خواهان یک تحقیقات مستقل درباره حمله به نفتکش ها دردریای عمان جهت تعیین اینکه چه کسی مسئول این حملات بوده شده است. گوترش ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت سازمان ملل کار جهت ایجاد یک نهاد تحقیقاتی را آغار خواهد کرد.

آناتولی ترکیه: رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر ژاپن در گفت‌وگوی تلفنی به بررسی سفر اخیر آبه به تهران و حمله به دو نفتکش در دریای عمان پرداختند.کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مکالمه تلفنی با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به بررسی و گفت‌وگو پیرامون سفر اخیر وی به تهران و حمله به دو نفتکش در دریای عمان پرداخت. بر اساس این اطلاعیه، ترامپ از نخست وزیر ژاپن بابت تلاش وی برای مذاکره با ایران تقدیر و تشکر کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):  رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، در صورت ادامه حملات نظام سوریه به ایست‌های بازرسی ترکیه در ادلب، آنکارا سکوت نخواهد کرد.به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با این ادعا که “نظام سوریه دست به حملاتی با بمب‌های فسفری علیه غیرنظامیان می‌زند”، گفت که این اقدام نظام سوریه ” نابخشودنی است”.

 خبرگزاری مهر:  یک منبع نظامی از ورود نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی لیبی به بخش جنوبی فرودگاه طرابلس خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اخبار لیبی، یک منبع نظامی در دولت وفاق ملی این کشور اعلام کرد که نیروهای وابسته به این دولت وارد بخش جنوبی فرودگاه بین المللی طرابلس شده اند.بر اساس این گزارش درگیری ها در نزدیکی فرودگاه هم چنان ادامه دارد و نیروهای وابسته به «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی هم چنان بخش اعظم فرودگاه طرابلس را به دست دارند.

العالم:  در پی ناکامی واشنگتن برای منصرف کردن آنکارا از خرید سامانه‌های دفاعی روسیه، این بار آمریکا به هند در ارتباط با خرید «اس-400» هشدار داده است.«آلیس ولز» نماینده ویژه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی ضمن هشدار به دهلی نو اعلام کرد، در صورتی که «دهلی نو» سامانه‌های دفاع هوایی «اس-400» روسیه را خریداری کند، روابط دفاعی آمریکا-هند در معرض خطر قرار خواهد گرفت.این مقام ارشد آمریکایی تصریح کرد که هند در خصوص اتخاذ چنین تصمیم راهبردی باید بسیار دقت عمل به کار گیرد.

یورونیوز:  وزرای دارایی کشورهای عضو منطقه یورو با وجود حصول پیشرفت‌هایی در جریان مذاکرات روزهای پنج‌شنبه و جمعه در مورد اصلاحات پیشنهادی رئیس جمهوری فرانسه برای بودجه مشترک اتحادیه اروپا، از لزوم برگزاری جلسه فوق‌العاده در روزهای آینده به منظور تعیین تکلیف موارد بنیادین بودجه خبر دادند. وزرای دارایی عضو منطقه یورو قصد داشتند طی دو روز گذشته در مورد الزام ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به تامین بودجه خود از محل وصول درآمدهای مالیاتی بیشتر یا از طریق جذب کمک‌های مالی اتحادیه اروپا متقاعد کنند.

رادیو چین: شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در نوزدهمین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گفت که باید اساسنامۀ سازمان همکاری شانگهای و اهداف و اصول تعیین شده در پیمان همکاری دوستانۀ درازمدت بین کشورهای همسایه رعایت شود تا ضمن افزایش اعتماد سیاسی و گسترش پشتیبانی از یکدیگر، شرایط مطلوبتری برای تعمیق همکاری دو جانبه و چند جانبه به وجود آید تا یک جامعه با سرنوشت مشترک فشرده تر در سازمان همکاری شانگهای ایجاد شود.

دویچه وله:  کشورهای حوزه دریای مدیترانه  در جنوب اروپا و پرتغال خواستار تقسیم عادلانه مهاجران در داخل اتحادیه اروپا شدند. این کشورها با فعالیت کشتی‌های امدادی خصوصی که در سواحل لیبی برای نجات جان مهاجران فعالیت می‌کنند مخالفت کردند.کشورهای جنوب اروپا فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، یونان، قبرس و مالتا در شهر والتا، روز شنبه درخواست کردند که تقسیم پناهجویان بر اساس معیارهای “همبستگی و تقسیم عادلانه پناهجویان” انجام گیرد.

دویچه وله :  مکزیک سندی را منتشر کرد که دونالد ترامپ از آن به عنوان “توافق‌نامه الحاقی محرمانه” در مورد مهاجران سخن گفته بود. بر پایه این توافق مکزیک متعهد شده ظرف ۴۵ روز عبور مهاجران از این کشور برای رسیدن به آمریکا را محدود کند.دولت مکزیک متن سندی را که رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران از آن به عنوان “توافق‌نامه الحاقی محرمانه” میان دو کشور یاد کرده بود منتشر کرد.

پارس تودی:  سخنگوی وزرات امور خارچه چین از مداخله نمایندگان کنگره آمریکا در امور مربوط به هنگ کنگ انتقاد کرد.”گنگ شوانگ” Geng Shuang در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به اینکه تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا “به نحوی غیرمسئولانه و خشونت آمیز” در امور داخلی چین مداخله کردند، گفت: دولت و سیاستمداران این کشورباید از توهم تلاش به منظورایجاد اختلال در هنگ کنگ دست بردارند.