جدیدترین مطالب

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

استفان والت می نویسد: وقتی اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران حمله کرد واشنگتن حتی پلک هم نزد، در حالی که این کشور حمله اخیر اکوادور به سفارت مکزیک در کیتو را محکوم کرده بود.

روایت رسانه‌های پاکستانی از دستاورد‌های اولین سفر رئیس جمهور به اسلام آباد

رسانه‌های پاکستان با پرداختن به دستاورد‌های سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد نوشتند ایران و پاکستان در جریان سفر سید ابراهیم رئیسی به پاکستان پیامی قاطع در مورد عزم مشترک خود برای تقویت روابط در تمامی حوزه‌های همکاری دوجانبه صادر کردند.

سفر موفق رئیس جمهور ایران به اسلام آباد یک «تحول بزرگ» است

درحالیکه بسیاری از رسانه های پاکستانی اخبار مبنی بر تهدید تحریم دولت اسلام آباد از سوی واشنگتن درصورت توسعه مناسبات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را منتشر می کنند، وزیر دفاع این کشور سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد را موفق ارزیابی کرده و‌ آن را تحولی بزرگ قلمداد کرد.

پنج شنبه سیاه فرودگاه‌های فرانسه

اعتصاب کارکنان بخش‌های کنترل پرواز فرودگاه‌های فرانسه باعث شده هزاران پرواز لغو و برنامه ریزی صد‌ها هزارمسافر بهم بخورد و سرگردان شوند.

Loading

أحدث المقالات

طرح ارزی ایران

اگر دولت تا یکشنبه طرح ارزی ارائه نکند مجلس طرح خود را به رای میگذارد.

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

استفان والت می نویسد: وقتی اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران حمله کرد واشنگتن حتی پلک هم نزد، در حالی که این کشور حمله اخیر اکوادور به سفارت مکزیک در کیتو را محکوم کرده بود.

باقری: ریشه ناآرامی‌ها در منطقه در دخالت خارجی است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در حاشیه نشست بریکس در مسکو با اشاره به تحولات منطقه تاکید کرد: وقتی به ناآرامی‌ها در کشورهای منطقه مانند عراق، سوریه و یمن نگاه می‌کنیم،  می‌بینیم که ریشه این‌ها در دخالت خارجی است.

اسپوتنیک، تنها کانال رادیویی خارجی در ایران

از امروز، رادیو “گفتگو”، برنامه هفتگی مشترک “راهبرد شرقی” را روی آنتن می برد. در این کانال رادیویی، کارشناسان دو طرف به مدت یک ساعت در مورد شکل گیری نظم جهانی چند قطبی و چندفرهنگی بحث خواهند کرد.

فلج سیاسی آمریکا

اخبار را ورق می زدم به مطلبی که نشریه واشنگتن پست در باره امضای لایحه کمک های آمریکا به کی یف اشاره می کند رسیدم.

Loading

تلاش بریتانیا برای رهبری جهانی در فناوری زیر دریا پس از هوش مصنوعی

شورای راهبردی آنلاین-رصد: با توجه به اینکه بریتانیا پس از برگزیت در پی آن است که نقش جهانی مناسبی را عهده‌دار شود، می‌تواند تبدیل شدن به مرکز ثقل فناوری زیر دریا را به عنوان ظرفیتی بالقوه در نظر بگیرد.

گریس کیسی در گزارشی که در وب سایت اندیشکده «چتم هاوس»-انگلیس- منتشر شد، نوشت: عرصه جدیدی از رقابت ژئوپلیتیک در زیر سطح اقیانوس در حال توسعه است، زیرا حوزه زیر دریا امروز بیش از هر زمان دیگری در سلامت اقتصاد جهانی و آب و هوا نقش دارد. بریتانیا از نظر راهبردی در موقعیت خوبی برای اعمال نفوذ در این زمینه قرار دارد و اکنون باید برای تبدیل شدن به یک رهبر تکنولوژیک و استراتژیک در درک و دفاع از این حوزه چالش برانگیز گام بردارد.

در زیر سطح اقیانوس، خطرات در حوزه‌های آب و هوا، اقتصاد و ژئوپلیتیک در حال افزایش است. محیط اقیانوس نقش مهمی در مدیریت تغییرات اقلیمی ایفا می‌کند. سازمان ملل خاطرنشان می‌کند که اقیانوس 50 درصد از اکسیژن مورد نیاز ما را تولید می‌کند، 25 درصد از کل انتشار دی اکسیدکربن را جذب می‌کند و 90 درصد از گرمای اضافی تولید شده توسط این انتشارات را جذب می‌کند. این به معنای آن است که درک سلامت اقیانوس‌ها از ضرورتی رو به رشد برخوردار است.

اهمیت اقتصادی حوزه زیر دریا نیز افزایش یافته است. کابل‌های زیردریایی زیرساختی حیاتی برای بخش وسیعی از فعالیت‌های اقتصادی بین المللی است و به عنوان شریان‌های اصلی تسهیل اتصال جهانی عمل می‌کند. 97 درصد ارتباطات جهانی از طریق کابل‌های فیبر نوری زیردریا برقرار می‌شود. کابل‌های موجود در بستر دریا همچنین برق را به سکوهای نفتی و از مزارع بادی ساحلی تا نیروگاه‌ها و نیز شبکه‌های برق کشورهای متصل به یکدیگر انتقال می‌دهند.  عملکرد ایمن این کابل‌ها محور دوام اینترنت و اقتصاد جهانی گسترده‌تر است و امکان استفاده از انرژی تجدیدپذیر باد یا جزر و مد ساحلی را فراهم می‌کند. فعالیت اقتصادی در این حوزه همچنین شامل شیلات، داروشناسی دریایی و استخراج از منطقه مورد مناقشه بستر دریا است.

با افزایش اهمیت اقتصادی، اهمیت ژئوپلیتیک نیز افزایش می‌یابد. این میلیون‌ها مایل کابل عمدتاً محصول عصر جهانی شدن بود و نیازی به حفاظت فعال از آنها نبود. در حال حاضر، رقابت راهبردی با روسیه و چین به معنای ایجاد یک منطقه وسیع در سطح برای حملات بالقوه است. دولت ایالات متحده قبلاً مجوز کابل‌های زیردریایی جدید متعلق به آمازون، متا و گوگل را که قرار است ایالات متحده را به هنگ کنگ متصل کنند، رد کرد و خواستار آن شد که پایانه‌های مربوطه به تایوان و فیلیپین منتقل شود.

در نزدیکی بریتانیا، ذوب شدن یخ‌ها باعث حرکت آزادتر و افزایش فعالیت رقابتی در مناطق شمالی اروپا و قطب  شده است. محور گرینلند-ایسلند-بریتانیا (GIUK) که یک باریکه راهبردی است، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. از دست دادن ارتباطات تلفن، تلفن همراه و پهنای باند پس از قطع کابل (در پی حادثه‌ای) در جزایر شتلند در سال 2022 نشان داد که یک حمله عمدی ممکن است تا چه اندازه خسارت به بار آورد.

پیشرفت‌ فن‌آوری ابزارهای جدیدی را برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های ارزشمند مربوط به زیرسطح فراهم می‌کند و به درک بهتر محیط گسترده آب و بستر دریا برای دانشمندان، شرکت‌های انرژی/ مخابرات و دولت منجر می‌شود. امروز رسیدن به جایی که قبلاً بسیار دشوار بود، آسان‌تر و ارزان‌تر شده است. فناوری جدید، اما ارزان دریایی (البته در سطح) نیز کلید موفقیت اوکراین در بیرون راندن ناوگان دریای سیاه روسیه از سواستوپل بود، و نشان داد که فناوری چطور می‌تواند شرایط را در جنگ دریایی تغییر دهد. این موضوعی است که ابرقدرت‌های جهانی به آن توجه دارند.

اما سرمایه‌گذاری در صنعت دریایی در مقایسه با دیگر حوزه‌ها عقب است. چه کسی و چه چیزی می‌تواند پیشرفت در این زمینه را سرعت بخشد؟

در اینجا بریتانیا می‌تواند به نمایندگی از متحدانش رهبری را به عهده بگیرد. بریتانیا یک کشور جزیره‌ای مستقر در یک موقعیت جغرافیایی راهبردی است و به عنوان یک کانون کابل‌های زیردریایی نیز عمل می‌کند. میراث دریانوردی و بازدارندگی هسته‌ای آن به معنای برخورداری از یک پایگاه قوی مهارت‌های صنعتی است. ستون دوم پیمان آکوس، چارچوبی را برای همکاری‌های فنی غیرنظامی فراتر از این قرارداد نظامی فراهم می‌کند.

راهبردهای مختلف اخیر دولت بریتانیا شامل آرمان‌هایی برای به عهده گرفتن رهبری در زمینه‌های متنوعی مانند بیوتکنولوژی، کوانتوم، هوش مصنوعی، امنیت سایبری و مخابرات بوده‌اند اما بریتانیا در همه این موارد برجسته نیست و نمی تواند باشد. به همین ترتیب، دولت فعلی بریتانیا استدلال‌هایی برای ادامه مشارکت بریتانیا در چندین عرصه جهانی داشته است. این جاه‌طلبی‌ها به سختی با منابع بریتانیا هماهنگی دارد. تلاش‌ها باید اولویت بندی و متمرکز شوند.

از آنجایی که بریتانیا به دنبال ایفای یک نقش جهانی مناسب پس از برگزیت است، برتری‌ فنی در عرصه دریایی و زیرسطح حوزه‌ای است که جاه‌طلبی در آن با تخصص و منابعش مطابقت دارد. این امر می‌تواند به امنیت ملی و امنیت انرژی، در آب‌های بریتانیا و منطقه شمال اروپا و قطب منجر شود.

همچنین می‌تواند کمک‌ ارزشمندی برای اقدام جهانی در حوزه تغییرات آب و هوا، تاب‌آوری انرژی و ارتباطات، و دفاع متحد در داخل و خارج از آکوس باشد. به علاوه ارائه چنین تخصصی می‌تواند ایفای نقش در ایندوپاسیفیک را با اتکای کمتر به سکوهای نظامی بزرگ، سرمایه بر و انعطاف ناپذیر ممکن سازد.

در عرصه هوش مصنوعی، موفقیت پروژه «دیپ‌مایند» بریتانیا مانند یک آهنربا در جذب استعدادها عمل کرد و فارغ‌التحصیلان آن به نسل‌های جدید شرکت‌های نوآور در بریتانیا و فراتر از آن کمک کرده‌اند. به همین دلیل است بریتانیا می‌تواند در گفتگوهای جهانی در مورد آینده هوش مصنوعی حرفی برای زدن داشته باشد. اگر بریتانیا بر تقویت آکادمیک و تجاری در فناوری دریایی متمرکز شود نیز می‌تواند به موفقیتی مشابه دست یابد.

بخش خصوصی باید با سرمایه‌گذاری بیشتر در این مسیر گام بردارد. اگرچه ممکن است سخت‌افزار و حسگرها برای اکثر سرمایه‌گذاران محبوبیت چندانی نداشته باشند، اما داده‌هایی که می‌توانند جمع‌آوری کنند ارزش بسیاری دارد و می‌توان مدل‌های تجاری جدیدی را پیرامون این داده‌ها توسعه داد. دولت در ایجاد مهارت‌ها و مشوق‌های مناسب و همچنین مشتری‌های اولیه فناوری‌های جدید نقش منحصربه‌فردی دارد. بریتانیا می‌تواند با تقویت مقررات برای خودمختاری دریایی، به مرکز ثقل فناوری زیردریا تبدیل شود و شاید یک دیپ‌مایند برای اعماق دریا ایجاد کند.

اگرچه مخاطرات در این زمینه زیاد است اما کشورهای دموکراتیک به یک پیشرو در فناوری‌هایی نیاز دارند که می‌تواند علم، تاب‌آوری و امنیت را در حوزه زیر دریا فراهم کند. بریتانیا در زمان و مکان مناسبی برای ایفای این نقش قرار دارد.

0 Comments