جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

Loading

تحلیل چتم‌هاوس از کارایی و اشکالات عملی جنگ‌افزار سایبری و اطلاعاتی روسیه در جنگ اوکراین

شورای راهبردی آنلاین – رصد: تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022 بسیاری از انتظارات را درباره توانایی های نظامی روسیه و انعطاف پذیری اوکراین - از جمله در جنبه های سایبری و اطلاعاتی جنگ - مخدوش کرد.

اندیشکده انگلیسی چتم هاوس در گزارشی با عنوان جنگ‌افزار سایبری و اطلاعاتی روسیه در عمل، به بررسی آرایش و عملیات سایبری و اطلاعاتی روسیه علیه اوکراین پرداخته، اثربخشی واکنش‌های اوکراینی را ارزیابی کرده و درس‌های بالقوه را برای سایر کشورها بیان کرده است.

بر اساس این گزارش، عوامل بسیاری در شکست عملیات سایبری و اطلاعاتی روسیه در دستیابی به اهداف مورد نظر خود نقش داشته است. طی هشت سال سپری شده از پس از تصرف کریمه و بخش‌هایی از شرق اوکراین توسط روسیه، اوکراین مدت‌ها بود که با روش‌های حریف خود آشنا شده بود. روسیه نیز در مقابل قضاوت درستی از انعطاف پذیری اوکراین نداشت و تدبیر دشمن و رویکرد کل جامعه برای بسیج مقاومت رسمی و غیررسمی را پیش‌بینی نکرده بود. علاوه بر این، اوکراین حمایت قابل توجهی از شرکت‌های فناوری در غرب دریافت کرد و این کمک‌ها همچنان ادامه دارد.

دیگر کشورهایی که در پی آموختن از تجربه اوکراین هستند، باید نیاز به پیشگیرانه بودن تمهیدات در جهت شناسایی و نظارت بر تهدیدها را درک و اطمینان حاصل کنند که راهبردهای دفاع ملی، وابستگی متقابل بین انواع مختلف عملیات سایبری و اطلاعاتی را به طور کامل لحاظ کنند. همچنین نیاز است بررسی دقیقی در خصوص پیامدهای قانونی فعالیت‌های غیرنظامیان و شرکت‌های بخش خصوصی در زمان جنگ در این حوزه‌ها، صورت گیرد، زیرا چنین فعالیت‌هایی ممکن است تمایز بین رزمندگان و غیرجنگجویان را ناممکن سازد.

در مقدمه این گزارش آمده است: استفاده روسیه از جنگ سایبری و اطلاعاتی علیه اوکراین، برخی ارزیابی‌های پیشین درباره دکترین و قابلیت‌های روسیه را تأیید و برخی دیگر را رد کرده است. در هر دو مورد، مشاهده عملیات‌ها در جنگ تا به امروز، بینش‌های ارزشمندی را برای سایر دولت‌ها و ائتلاف‌هایی که در پی دفاع مؤثر از خود در برابر روسیه در آینده هستند، ارائه می‌دهد.

عملیات روسیه در اوکراین یک نمایش عملی و آشکار از ماهیت جامع و یکپارچه رویکرد روسیه برای استفاده از اطلاعات برای اثرگذاری در شرایط زمان جنگ ارائه داده است. این نشان می‌دهد که اهداف احتمالی آتی حمله روسیه باید وابستگی‌های متقابل مهمی را که این رویکرد از آن بهره‌برداری می‌کند – یعنی نه تنها بین فعالیت‌های سایبری و اطلاعاتی، بلکه بین آنها و محیط فیزیکی و حوزه شناختی – بشناسند و راهبردهای دفاعی را بر این اساس تنظیم کنند.

به‌ویژه نیاز است اطلاعات و دارایی‌هایی که معمولاً هدف عملیات‌های رزمی نیستند، محافظت شوند. روسیه از اطلاعات شخصی و خصوصی که قبل و در طول عملیات نظامی به دست آمده است، استفاده کرده است و این اطلاعات می‌تواند عواقب مرگباری برای افراد داشته باشد.

مقاومت موفقیت‌آمیز اوکراین در برابر کمپین‌های سایبری روسیه به‌طور قابل‌توجهی با پشتیبانی شرکای بین‌المللی و همچنین بخش خصوصی امکان‌پذیر شده است.

دخالت بخش خصوصی در خصومت‌ها، مسائل جدیدی را به ویژه در حوزه مسئولیت‌پذیری و وضعیت حقوقی در جنگ برای غیرنظامیان مطرح می‌کند. این مسائل باید به‌عنوان یک موضوع فوری مورد بررسی قرار گیرند تا در موارد آتی، خط‌مشی‌های صحیحی ایجاد شده باشد.

مشارکت شهروندان غیرنظامی در فعالیت‌های اطلاعاتی به‌عنوان بخشی از دفاع از اوکراین، به‌طور بالقوه محافظت متصور بر مبنای حقوق بین‌الملل بشردوستانه از آن‌ها را به‌عنوان غیرنظامی و نه طرف‌های نظامی تضعیف می‌کند. در چنین حالتی این احتمال وجود دارد که پیگرد قانونی احتمالی نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه در جنگ پیچیده شود.

این مقاله تحقیقاتی همچنین توصیه‌های سیاستی را برای افزایش انعطاف‌پذیری دولت‌های غربی در برابر عملیات سایبری و اطلاعاتی توسط روسیه ارائه می‌دهد. این توصیه‌ها، طبیعتاً، برای محافظت در برابر هر عامل تهدید دولتی یا غیردولتی دیگری که در پی استفاده از آسیب‌پذیری‌های مشابه هستند، قابل بهره برداری خواهد بود.

0 Comments