جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading
رصد اندیشکده‌ها

از اولویت‌های نخست وزیر جدید بریتانیا تا تغییر اولویت های فضایی هند

شورای راهبردی آنلاین – رصد: اولویت‌های نخست وزیر جدید بریتانیا، تأثیر جنگ اوکراین بر تجارت بریتانیا و جهان، تلاش روسیه برای یافتن جایگزینی برای دلار، تغییر اولویت های فضایی هند، استفاده القاعده از سیستم بانکی ترکیه، نفوذ چین در صربستان و جاه طلبی‌های روسیه در دریای سیاه از جمله برجسته‌ترین موضوعات مورد توجه اندیشکده‌های خارجی در هفته گذشته بودند.

گزیده‌ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

 

چتم هاوس

اولویت های نخست وزیر جدید انگلیس چیست؟: لیز تراس به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا باید بر طیفی از موضوعات سیاست داخلی و خارجی تمرکز کند. او که چهارمین نخست وزیر داونینگ استریت در طول شش سال پرتلاطم است، در طول مبارزات انتخاباتی گفت که می خواهد «بازنگری یکپارچه 2021» با تمرکز بسیار بیشتری بر مبارزه با نفوذ بد روسیه و چین بازنویسی شود.

تأثیر جنگ روسیه در اوکراین بر تجارت بریتانیا و جهان: تهاجم روسیه به اوکراین چگونه بر تجارت تأثیر گذاشته است؟ بر اقتصاد بریتانیا چگونه تأثیر می گذارد، و چه معنایی برای آینده جهانی شدن دارد؟ حمله روسیه به اوکراین تازه‌ترین اختلال در سیستم شکننده تجارت جهانی است. در حالی که بریتانیا در مقایسه با بسیاری از همسایگان اروپایی خود کمتر در معرض تأثیرات مستقیم این جنگ قرار دارد، اما به هیچ وجه در برابر آن مصون نیست.

 

رند

موقعیت مکانی کاربردی برای جنگ الکترونیک با استفاده از متلب: این گزارش واقعیت‌های کاربردی برخاسته از کاربرد موقعیت جغرافیایی برای جنگ الکترونیک در سیستم‌های دنیای واقعی، از جمله موقعیت هدف، خطاها در موقعیت حسگر، جهت‌گیری یا شتاب، و تأثیر اندازه‌گیری‌های مکرر در طول زمان را بررسی می‌کند. مشکلات مطرح شده در کتاب «موقعیت مکانی کاربردی برای جنگ الکترونیک با استفاده از متلب (MATLAB)» ارتباط مستقیمی با مکان یابی و ردیابی دقیق پهپادها، هواپیماها و کشتی ها دارد.

 

بولتن دانشمندان اتمی

خاطرات میخائیل گورباچف ​​- و یک دوره‌ بی نظیر در تاریخ روسیه: رز گات مولر در یادداشتی درباره گورباچف نوشته است «در روزهای اخیر چیزهای شگفت انگیز درباره میخائیل سرگیویچ گورباچف ​​گفته شده است اما من در عوض، به خاطرات خودم می‌پردازم، خاطراتی که به جایگاه منحصر به فرد او در تاریخ روسیه اشاره دارد. حتما انتظار دارید که از نقش او به همراه رونالد ریگان در توقف رقابت تسلیحات هسته‌ای در دهه 1980 تجلیل کنم. نشست آنها در سال 1986 در ریکیاویک پیشرفتی بود که در عرض چند سال به انعقاد معاهده نیروهای هسته‌ای میان برد (INF) و اولین معاهده کاهش تسلیحات راهبردی(START)  منجر شد.

 

کارنگی

مبادله، ارزهای دیجیتال و یوان: روسیه به دنبال جایگزینی برای معامله با دلار: تصور اینکه مسکو بتواند جهان را متقاعد کند که تلاش‌هایش برای ابداع مجدد سیستم پولی جهانی، پیشرفتی در زمینه ارزهای ذخیره‌ است، دشوار است. بر این اساس، شرکت‌های روسی باید برای اجتناب از استفاده از دلار و یورو، ریسک‌ها و هزینه‌های این طرح‌های تردیدآمیز را بپذیرند.

تغییر اولویت های فضایی هند به سمت امنیت ملی: برنامه فضایی هند در دهه گذشته با دو تغییر مهم گسترش یافته است: برنامه جاه طلبانه اکتشاف فضایی و افزایش استفاده از فضا برای اهداف امنیت ملی. احتمالاً محرک اصلی اهداف فضایی دهلی در سال‌های آینده، تشدید نگرانی های امنیتی، به ویژه در مورد چین خواهد بود. این امر احتمالاً به توجه بیشتر به جنبه‌های امنیت ملی برنامه فضایی هند و همچنین توسعه شراکت‌های جدید در عرصه امنیت فضایی منجر می‌شود.

 

مرکز تحلیل سیاست اروپا

نفوذ چین در صربستان:  افزایش نفوذ چین در صربستان از سال 2009 و زمانی آغاز شد که دو کشور توافق کردند در زمینه مسائل اقتصادی و توسعه فناوری و زیرساخت همکاری کنند. چین همچنین در سیاست صربستان، دیجیتالی شدن و امنیت آن حضور پررنگی دارد. اما اثرات زیست‌محیطی پروژه‌های آن، باعث شده است که هدف اعتراضات محلی و ملی قرار گیرد.

 

میدل ایست فوروم

اردوغان به القاعده در سوریه اجازه استفاده از سیستم بانکی ترکیه را داد: یکی از اعضای ترکیه‌ای «هیئت تحریر الشام» که با نام‌های القاعده در سوریه یا جبهه النصره نیز شناخته می‌شود، علیرغم اینکه با حکم بازداشت در ترکیه مواجه شده بود، و مقامات این کشور از عضویت او در این گروه مطلع بودند، در یک بانک دولتی این کشور حساب بانکی باز کرد.

 

بلفر

تهدید جاه طلبی‌های روسیه در دریای سیاه: قطع دسترسی اوکراین به دریای سیاه ضربه فاجعه‌باری را به این کشور وارد و آن را به کشوری محصور در خشکی تبدیل می‌کند. سقوط ماریوپل و جاه طلبی روسیه برای اشغال خط ساحلی جنوبی اوکراین در دریای سیاه یک تهدید خطرناک است. روسیه قصد دارد نه تنها اوکراین، بلکه خود دریای سیاه را نیز کنترل کند.

 

پترسون

افزایش نظارت امنیتی آمریکا بر سرمایه گذاری خارجی: جاه طلبی های چین برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته، از جمله فناوری‌هایی با پیامدهای نظامی، نگرانی هایی را در مورد استفاده این کشور از سرمایه گذاری در خارج برای دسترسی به فناوری‌ها، داده ها و زیرساخت‌های حساس ایجاد کرده است.

 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *