وب سایت بنیاد آمریکایی هریتیج در یادداشتی نوشت: پرواز انواع هواپیماها و جنگنده‌های چینی از پایگاه‌های هوایی مختلف با ارتفاع پایین، اقدامی موقتی نبوده است و نشان از یک عملیات برنامه‌ریزی‌شده گسترده دارد.

یکی از اهداف اصلی این تحرکات، ترساندن مردم و دولت تایوان است. شی جین پینگ سعی دارد همچون نیکیتا خروشچف که در جلسه سازمان ملل کفش خود را درآورد و به میز کوبید، به تایوان هشدار دهد: “ما می‌توانیم شما را نابود کنیم!”

اما شی جین پینگ انگیزه دیگری هم دارد. حزب کمونیست چین بیستمین مجمع عمومی کنگره خود را در سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد کرد. در این کنگره، شی جین پینگ، که قبلا موفق شده بود قانون اساسی چین را اصلاح کند تا به او اجازه دهد به طور نامحدود به عنوان رئیس جمهور باقی بماند، باید توجه اعضای حزب برای رای دادن به وی را جلب کند.

در حالی که کمتر کسی شک دارد او دوباره دبیرکل حزب نشود، اما در عالم سیاست، به ویژه در نظام‌های اقتدارگرا، او مجبور است برای انجام این کار با سایر اعضای کنگره لابی و مذاکره کند.

علاوه بر این، شی جین ‌پینگ در حالی قرار است بیستمین کنگره حزب را برگزار کند که زیر بار تعداد فزاینده‌ای از بحران‌ها قرار دارد. به رغم افزایش تقاضا برای برق، معادن زغال سنگ به دلیل سیل و سایر بلایای طبیعی تعطیل شده‌اند. دولت مرکزی همچنین برخی معادن را تعطیل کرده است تا حساسیت چین به نگرانی‌های جهانی درباره تغییرات آب و هوایی را نشان دهد که نتیجه آن، قطعی برق و خاموشی در مناطق مختلف چین بوده است. با نزدیک شدن به فصل زمستان، بسیاری از چینی‌ها ممکن است با مشکلات بیشتری نیز مواجه شوند.

همچنین ممکن است چینی‌ها جیره بندی گوشت را تجربه کنند. طی چند سال گذشته، بیماری گله‌های دام چینی را از بین برده و قیمت گوشت را افزایش داده است. در حالی که گزارش‌ها نشان از پیشرفت در مبارزه با اپیدمی تب دامی دارند، اما با این حال مشخص نیست قیمت گوشت چه زمانی کاهش خواهد یافت.

سهام اورگراند به عنوان دومین توسعه‌دهنده بزرگ املاک چین نیز سقوط کرده است. این شرکت که بالغ بر 300 میلیارد دلار وام گرفته است، مشخص نیست چگونه آن را بازپرداخت خواهد کرد، به ویژه آنکه اورگراند زیر فشار بدهی سنگین در آستانه پرداخت سود اوراق قرضه خود قرار دارد.

در همین حال، اورگراند به 170 بانک چینی و 120 شرکت مالی دیگر نیز بدهکار است. پیامدهای سقوط اورگراند احتمالا بر نظام مالی چین نیز تأثیرگذار خواهد بود. حتی سیستم بانکی دولتی نیز می‌تواند صدها میلیارد ضرر را متحمل شود. در همین حال، چندین شرکت چینی دیگر نیز برای پرداخت‌ سودهای اوراق قرضه خود با مشکل مواجه شده اند، که این مساله می‌تواند باعث ایجاد شک و تردیدها در مورد بازار املاک و مستغلات این کشور است.

در این وضعیت بحرانی، برخلاف دنگ شیائوپینگ و معاونان وی، شی جین پینگ هیچ کسی را ندارد که تقصیرها را با آن‌ها تقسیم کند یا به گردن آن‌ها بیندازد. اگرچه شی تقریبا مطمئن است قدرت را هم به عنوان دبیرکل حزب کمونیست و هم به عنوان رئیس جمهور چین حفظ خواهد کرد، با این وجود اگر می‌خواهد ماندن خود در قدرت را توجیه کند، باید وجهه خود را بهبود ببخشد. از همین رو، احتمالا تنش تایوان همچنان ادامه خواهد یافت.

شی جین پینگ احتمالاً با به صدا درآوردن زنگ خطر در مورد جدایی طلبان در تایوان و محکوم کردن برخی از قدرت‌های خارجی، به‌ویژه ایالات متحده و ژاپن، به دلیل تلاش برای تجزیه چین، شور ملی‌گرایی را برانگیزد. او می‌تواند به بهانه دفاع از تمامیت ارضی کشور اقدامات نظامی خود علیه تایوان را توجیه کند، در عین حال وجهه ارتش به عنوان حافظ ملت و همچنین حزب را تقویت کند. بسیج احساسات عمومی به خاموش کردن صدای منتقدان و تقویت جایگاه وی کمک خواهد کرد.

بنابراین افزایش تنش‌های نظامی با دیگر همسایگان از جمله هند و ژاپن، بعید است تا قبل از برگزاری بیستمین کنگره حزب در اواخر سال آینده کاهش یابد. همه این‌ها نشان می‌دهد تنش‌ها در تنگه تایوان، و در واقع در سراسر شرق آسیا، برای ماه‌های آینده باقی خواهند ماند.