وب سایت موسسه آمریکایی هادسن (Hudson institute) در یادداشتی نوشت: در این مراسم رئیس جمهور چین گفت؛ کسانی که سعی در ایجاد شکاف بین حزب کمونیست و ملت چین دارند، با «دیواری فولادین روبه‌رو می­شوند که توسط بیش از 1.4 میلیارد نفر از مردم چین ساخته شده است». او عهد کرد که کنترل مرکزی حزب را تقویت کرده و به پاک سازی کسانی بپردازد که «همچون ویروس ­ها» می‌خواهند با اقدامات وی مخالفت کنند. او «شجاعت حزب برای جنگیدن و صبر برای پیروزی» را ستایش کرد و حزب کمونیست چین را «شکست ­ناپذیر» توصیف کرد. او متعهد شد که ارتش و نیروهای نظامی کشورش را تقویت کند و در راستای یکپارچگی و حفاظت از امنیت و حاکمیت چین گام‌های جدی بردارد. شی جین پینگ تاکید کرد که تایوان بخشی از قلمرو حاکمیت چین است و با هر اقدامی در جهت «استقلال تایوان»، به شدت برخورد خواهد شد.

سخنان شی جین پینگ همچون اعلامیه رسمی رهبری است که کشورش را برای جنگ آماده می­کند.

علی­رغم شیوع کووید – 19 در مرزهای چین، نیروی هوایی و نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین، در سال 2020، بیش از 380 بار به فضای هوایی تایوان تجاوز کردند. در ماه آوریل نیز، 25 طرح حمله هوایی از جمله پرواز چهار بمب افکن H-6K با توانایی حمل موشک هسته­ ای از سمت جنوب تایوان انجام شد. ناوهای جنگی نیز، تایوان را دور زده و با شبیه­ سازی حملات دوگانه آبی-خاکی، از نیروهای زمینی و تفنگداران دریایی پشتیبانی کردند.

شی جین پینگ اصرار دارد که هدف حزب کمونیست چین، «اتحاد مجدد صلح ­آمیز» است و در همین راستا از اتحاد دوباره با تایوان حمایت کرد. اما اگر جنگ بر سر تایوان آغاز شود، شی جین پینگ خط قرمز خود را مداخله آمریکایی می‌داند که البته می­ تواند ژاپن، استرالیا، احتمالاً کره جنوبی، فیلیپین، ویتنام و شاید ناتو را نیز با خود همراه کند. رئیس جمهور چین می‌داند در صورت تجاوز این کشور به تایوان، تشدید درگیری‌ها در منطقه محتمل بوده و حتی شاید ابعاد جهانی پیدا کند. از همین رو، او با صراحت کامل درباره هرگونه مداخله در تایوان هشدار داد.

با وجود وعده ­های شی جین پینگ برای اطمینان از کنترل حزب بر نیروی نظامی، وی یک نیروی مسلح حرفه­ ای مدرن بزرگ را ایجاد کرده است که می­ تواند مولفه‌های دموکراسی جامعه چین را به چالش بکشد. او افزایش آمادگی و توانایی­ های ارتش خلق چین را از ابتدای قدرت خود در سال 2012 در اولویت قرار داده است. او مجموعه­ای از افسران قدیمی را حذف کرد، تمرینات نظامی گسترده را آغاز کرد و برای ساخت یک نیروی نظامی مدرن، بر روی تکنولوژی و صنعت دفاعی پیشرفته، سرمایه­ گذاری نمود.

چین با توجه به قدرت اقتصادی، همکاری با روسیه، افزایش ظرفیت نظامی، گسترش نفوذ در شرق و تهدیدات رهبری آن، اصلی­ترین رقیب آمریکا است که شاید نسبت به اتحاد جماهیر شوروی سابق، تهدید بزرگ­تری محسوب شود.

در چنین شرایطی، امروز وظیفه ارتش آمریکا، همانطور که در دهه 1990 به شدت به آن اصرار می‌ورزید، جنگیدن و پیروزی در جنگ‌ها است، به ویژه جنگ علیه اهداف رقبای قدرت بزرگ که منافع و ارزش‌های آمریکا را تهدید می‌کنند.

به رغم تقویت روزافزون قدرت نظامی چین و تهدیدات صریح رئیس جمهور آن علیه مخالفان این کشور، که نشان از آمادگی چین برای مواجهه نظامی با قدرت‌های بزرگ دارد، ارتش آمریکا درگیر چالش‌های داخلی خود بویژه تشدید مساله نژادپرستی در میان نیروهای نظامی این کشور است.

عدم جدیت و واکنش آمریکا در برابر تهدیدات اخیر شی جین پینگ، می‌تواند رهبران این کشور را برای پیشبرد اهداف بلندپروازانه خود بویژه در تایوان جسورتر کند.