جدیدترین مطالب

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل دشمنان جمهوری اسلامی، نداشتن شناخت نسبت به مردم ایران و هم‌چنین نداشتن شناخت از اسلام است، خاطر نشان کردند: دشمنان ملت ایران بر اساس برآوردها و طراحی‌های خود مطمئن بودند که جمهوری اسلامی چهل سالگی خود را نخواهد دید اما به کوری چشم آنها پیشرفت ایران متوقف نشد و به لطف الهی و با تکیه بر همت و اراده مردم و ایمان دینی آنها ادامه نیز خواهد یافت.
Loading

أحدث المقالات

برنامه‌ واردات خودروهای برقی به ایران 3 تا 5 ساله است

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت ایران با بیان اینکه وزارت صمت برای واردات خودروهای برقی برنامه‌ای سه تا پنج ساله دارد که واردات 400 هزار موتورسیکلت برقی نیز تعریف کرده است گفت: قرار نیست در حوزه برقی‌سازی حمل‌ونقل، تا ابد واردکننده باشیم بنابراین بحث انتقال فناوری باید پیگیری شود.

Loading

جنگ غزه، پایانی بر دوستی‌های جدید با رژیم صهیونیستی در خلیج‌فارس

شورای راهبردی آنلاین – رصد: جنگ غزه می‌تواند توافق آبراهام را که منجر به عادی‌سازی روابط بین اسرائیل، امارات و بحرین شد، در معرض یک آزمون جدی قرار دهد. از همین رو، ممانعت از وقوع دوباره جنگ و چگونگی حل‌وفصل بحران از اهمیت زیادی برخوردار است.

وب‌سایت اندیشکده بریتانیایی چتم هاوس در یادداشتی نوشت: حملات راکتی حماس به شهرهای اسرائیل و بمباران هوایی و توپخانه‌ای مناطق غیرنظامی فلسطین توسط اسرائیل، تمام ویژگی‌های دشمنی‌های گذشته را دارد که منجر به کشته شدن هزاران نفر به‌ویژه در میان فلسطینی‌ها شد.

اوضاع به حدی بغرنج است که احتمال بدتر شدن آن بعید نیست، چراکه هر دو طرف سعی در اثبات قدرت خود دارند. حماس علاوه بر تل‌آویو، بیت‌المقدس و دیگر شهرهای بزرگ را در معرض حملات موشکی قرار داد. این اقدام باعث ایجاد یک معادله جدید شد که درنتیجه آن، جبهه‌های بیت‌المقدس و غزه را به هم پیوند می‌دهد، معادله‌ای که ازنظر اسرائیلی‌ها بسیار خطرناک است. از همین رو آن‌ها دست به حملات تلافی‌جویانه گسترده‌ای زدند که باعث کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان فلسطینی شد. بسیاری از شهروندان عرب در اعتراضات خشونت‌آمیز علیه سیاست‌های اسرائیل در تل‌آویو شرکت کردند. معترضان نسبت به ممانعت از برگزاری انتخابات در بیت‌المقدس شرقی، حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف مسجد مقدس الاقصی در ماه مبارک رمضان و بیرون راندن هزاران فلسطینی از خانه‌های خود در منطقه شیخ جراح اعتراض کردند.

درحالی‌که اسرائیل و حماس خود را پیروز جنگ اعلام می‌کنند، جامعه جهانی نیز نتوانست مانع از تشدید این جنگ مرگبار شود. رهبران بین‌المللی به‌ویژه در واشنگتن، بروکسل و در خود منطقه خاورمیانه نیز نتوانستند نقششان برای پایان جنگ را ایفا کنند.

درگذشته مصر و عربستان سعودی نقش مهمی برای برقراری آتش‌بس در مواقع ضروری داشتند. این بار نیز قطر می‌توانست از روابط نزدیک خود با حماس برای پایان جنگ استفاده کند.

جنگ غزه بین اسرائیل و حماس یک تفاوت عمده دیگر هم داشت، زیرا این اولین درگیری‌ نظامی از زمان امضای توافق‌نامه آبراهام بود که منجر به عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات و بحرین شد و توافق‌نامه‌های مشابهی را نیز با مراکش و سودان به دنبال داشت.

عادی‌سازی روابط بین این کشورها و اسرائیل پیامد تحولات منطقه‌ای در سال‌های اخیر بود، اما چشم‌انداز آن بدون ایجاد یک راه‌حل عادلانه و منصفانه برای پایان درگیری‌های اسرائیل و فلسطین چندان روشن نخواهد بود.

تردیدی وجود ندارد که آنچه در بیت‌المقدس و غزه به وقوع پیوست، بسیاری از رهبران منطقه را ناراحت کرده و مهم‌تر از همه، بسیاری از شهروندان آن‌ها را عصبانی و خشمگین کرده است. اسرائیل باید ضمن پرهیز از خشونت نظامی که منجر به صدمه دیدن غیرنظامیان و وارد آمدن خسارت به زیرساخت‌ها می‌شود، زمینه‌های صلح طولانی‌مدت با حماس را دنبال کند. چراکه یک جنگ طولانی‌مدت در غزه یا مناطق دیگر فلسطینی با تمام پیامدهای ویرانگر آن، می‌تواند فشارهای غیرقابل‌تحملی را بر روابط تازه اسرائیل و برخی از دوستان جدیدش در منطقه ایجاد کند که علیه منافع آن‌ها به‌ویژه اسرائیل خواهد بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *