وب‌سایت اندیشکده بریتانیایی چتم هاوس در یادداشتی نوشت: حملات راکتی حماس به شهرهای اسرائیل و بمباران هوایی و توپخانه‌ای مناطق غیرنظامی فلسطین توسط اسرائیل، تمام ویژگی‌های دشمنی‌های گذشته را دارد که منجر به کشته شدن هزاران نفر به‌ویژه در میان فلسطینی‌ها شد.

اوضاع به حدی بغرنج است که احتمال بدتر شدن آن بعید نیست، چراکه هر دو طرف سعی در اثبات قدرت خود دارند. حماس علاوه بر تل‌آویو، بیت‌المقدس و دیگر شهرهای بزرگ را در معرض حملات موشکی قرار داد. این اقدام باعث ایجاد یک معادله جدید شد که درنتیجه آن، جبهه‌های بیت‌المقدس و غزه را به هم پیوند می‌دهد، معادله‌ای که ازنظر اسرائیلی‌ها بسیار خطرناک است. از همین رو آن‌ها دست به حملات تلافی‌جویانه گسترده‌ای زدند که باعث کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان فلسطینی شد. بسیاری از شهروندان عرب در اعتراضات خشونت‌آمیز علیه سیاست‌های اسرائیل در تل‌آویو شرکت کردند. معترضان نسبت به ممانعت از برگزاری انتخابات در بیت‌المقدس شرقی، حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف مسجد مقدس الاقصی در ماه مبارک رمضان و بیرون راندن هزاران فلسطینی از خانه‌های خود در منطقه شیخ جراح اعتراض کردند.

درحالی‌که اسرائیل و حماس خود را پیروز جنگ اعلام می‌کنند، جامعه جهانی نیز نتوانست مانع از تشدید این جنگ مرگبار شود. رهبران بین‌المللی به‌ویژه در واشنگتن، بروکسل و در خود منطقه خاورمیانه نیز نتوانستند نقششان برای پایان جنگ را ایفا کنند.

درگذشته مصر و عربستان سعودی نقش مهمی برای برقراری آتش‌بس در مواقع ضروری داشتند. این بار نیز قطر می‌توانست از روابط نزدیک خود با حماس برای پایان جنگ استفاده کند.

جنگ غزه بین اسرائیل و حماس یک تفاوت عمده دیگر هم داشت، زیرا این اولین درگیری‌ نظامی از زمان امضای توافق‌نامه آبراهام بود که منجر به عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات و بحرین شد و توافق‌نامه‌های مشابهی را نیز با مراکش و سودان به دنبال داشت.

عادی‌سازی روابط بین این کشورها و اسرائیل پیامد تحولات منطقه‌ای در سال‌های اخیر بود، اما چشم‌انداز آن بدون ایجاد یک راه‌حل عادلانه و منصفانه برای پایان درگیری‌های اسرائیل و فلسطین چندان روشن نخواهد بود.

تردیدی وجود ندارد که آنچه در بیت‌المقدس و غزه به وقوع پیوست، بسیاری از رهبران منطقه را ناراحت کرده و مهم‌تر از همه، بسیاری از شهروندان آن‌ها را عصبانی و خشمگین کرده است. اسرائیل باید ضمن پرهیز از خشونت نظامی که منجر به صدمه دیدن غیرنظامیان و وارد آمدن خسارت به زیرساخت‌ها می‌شود، زمینه‌های صلح طولانی‌مدت با حماس را دنبال کند. چراکه یک جنگ طولانی‌مدت در غزه یا مناطق دیگر فلسطینی با تمام پیامدهای ویرانگر آن، می‌تواند فشارهای غیرقابل‌تحملی را بر روابط تازه اسرائیل و برخی از دوستان جدیدش در منطقه ایجاد کند که علیه منافع آن‌ها به‌ویژه اسرائیل خواهد بود.