جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading
رصد اندیشکده‌های غربی

از چرایی تعامل عربستان با عراق تا برندگان و بازندگان در قفقاز جنوبی

شورای راهبردی آنلاین – رصد: جو بایدن و کنترل تسلیحات، چرایی تعامل عربستان با عراق، پشت‌صحنه تردید عربستان در خصوص روابط با رژیم صهیونیستی، نفوذ رو به رشد چین در خاورمیانه و شمال آفریقا و گرایش چین به نوآوری در قرن 21 ازجمله برجسته‌ترین موضوعات موردتوجه اندیشکده‌های خارجی در هفته گذشته بودند.

گزیده‌ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

بروکینگز

چالش کوتاه مدت کنترل تسلیحات و سیاست راهبردی بایدن: جو بایدن آماده می‌شود تا در تاریخ 20 ژانویه سال 2021 قدرت را به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به دست بگیرد. او و دولتش با تعدادی چالش‌های کوتاه‌مدت کنترل تسلیحات و سیاست راهبردی روبرو خواهد بود.

چرا عربستان بالاخره با عراق وارد تعامل شد؟: عربستان بعد از چندین دهه منزوی کردن عراق، بالاخره با همسایه شمالی خود وارد تعامل می‌شود. سعودی‌ها از پذیرش دولت شیعه عراق بسیار اکراه داشتند. درنهایت گذرگاه مرزی «عرعر» ماه گذشته بعد از 30 سال باز شد.

بگین سادات

سیاست، آمریکا و فرهنگ: پشت صحنه تردید عربستان: انکار رسمی دیدار محمد بن سلمان و بنیامین نتانیاهو از سوی عربستان اثبات می‌کند که این نشست به نتیجه‌ای که نتانیاهو به آن امیدوار بود، نرسیده است. ریاض هنوز برای تغییر و عادی‌سازی روابط با اسرائیل دلیل کافی ندارد.

هوور

اژدها وارد می‌شود: نفوذ رو به رشد چین در خاورمیانه و شمال آفریقا: خیزش چین چشم‌انداز سیاسی و اقتصادی جهان را تغییر داده است. مدیریت خیزش چین به مسئله‌ای مهم برای سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است. متحدان آمریکا در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد رشد سریع روابط اقتصادی، تجاری و دیپلماتیک با چین بوده‌اند.

مرکز تحلیل سیاست اروپا

برندگان و بازندگان در قفقاز جنوبی: در پی دومین جنگ قره‌باغ بسیاری از تحلیل‌گران درباره ادعای موفقیت روسیه در قفقاز جنوبی صحبت می‌کنند. حقیقت این است که بازی با «کارت حفظ صلح» می‌تواند نشانگر افول ژئوپلیتیک نسبی مسکو در منطقه باشد.

مقابله با تهاجم سایبری روسیه و چین: آمریکا و شرکای اروپایی آن با دشمنان سایبری جدی و مصممی روبرو هستند و باید با تأکید بر یادگیری توانایی‌های یکدیگر، همکاری در زمینه دفاع سایبری را تقویت کنند.

راهبرد چین: در دوران رقابت ژئوپلیتیک، غرب – کشورهای تحت رهبری آمریکا در اتحاد ترانس آتلانتیک و متحدان آن‌ها در آسیای شرقی- فاقد یک راهبرد برای برخورد با مهم‌ترین رقیب خود یعنی جمهوری خلق چین است.

فارین پالسی این فوکوس

برای بایدن «بازسازی بهینه‌تر از پیش» یک چالش جهانی خواهد بود: در یک پاندمی جهانی، دادن یک پاسخ قاطع به کووید-19 صرفاً در آمریکا کافی نخواهد بود. سال گذشته به ما درس سختی داد با این مضمون که سیاست‌های ملی‌گرایانه برای رفع بحران‌های جهانی کار چندانی از پیش نمی‌برند.

دوره اردک لنگ آمریکایی، کابوسی برای فلسطین: ویلیام ادلر، متخصص علوم سیاسی اخیراً گفت که خطر اصلی دوره کنونی اردک لنگ بیشتر انفعال و نه اقدام است. تا جایی که به آمریکا مربوط می‌شود به‌سختی می‌توان خلاف آن را گفت.

فارین افرز

چالش چین می‌تواند به جلوگیری از زوال آمریکا کمک کند: وقتی جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا احتمالاً با ماسک بر صورت و در حلقه خانواده و مقاماتی که بافاصله از هم ایستاده‌اند سوگند یاد کند، به کشوری نگاه خواهد کرد که بسیاری معتقدند رو به افول است.

چتم هاوس

آسیا: بفروشید، نجنگید: هند باوجود درگیری‌های مرزی با چین همچنان به گوشی هوشمند شیائومی علاقه‌مند است.

دیپلماسی تیک تاک چین: محمد العصار یک راهبرد رسانه‌ای نرم را برای جذب خاورمیانه ترسیم می‌کند.

رند

گرایش چین به نوآوری در قرن 21: نویسندگان این گزارش گرایش نظام نوآوری چین به محقق ساختن پتانسیل این کشور به‌عنوان یک کشور نوآور را بررسی می‌کنند.

بلفر

بایدن بازگشت آمریکا به همکاری‌های بین‌المللی را رهبری خواهد کرد: بعد از دونالد ترامپ، آمریکا باید با دیگران در خصوص بحران اقلیمی و محرک‌های اقتصادی همکاری کند.

آیا می‌توان به آمریکای بایدن اعتماد کرد؟: دوستان و متحدان به آمریکا بی‌اعتماد شده‌اند. اعتماد با حقیقت رابطه نزدیکی دارد و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص حقیقت بی‌قید است. همه روسای جمهور دروغ گفته‌اند اما هرگز در مقیاسی دروغ نگفته‌اند که اعتماد را تنزل بدهد. نظرسنجی‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که در دوران ترامپ قدرت نرم جاذبه آمریکا به‌شدت کاهش‌یافته است.

هدف ترور در ایران، محدود کردن گزینه‌های بایدن؟: هدف واقعی ترور دانشمند هسته‌ای برجسته ایران ممکن است جلوگیری از احیای دیپلماسی با تهران توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا باشد.

کارنگی

چین باید از پیامدهای نزاع با هند آگاه باشد: درگیری‌های چین و هند در طول مرز مشترک دو طرف درون یک حباب رخ نمی‌دهد. اقدام نظامی پکن اثری مخرب بر روابط اقتصادی میان این دو غول آسیایی خواهد داشت.

معترضان خوشبین بلاروس و نیات پوتین: چهار ماه بعد از آغاز اعتراضات جمعی در بلاروس، یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که بلاروسی‌ها به تغییر رژیم خوش‌بین هستند. اتحادیه اروپا باید اطمینان حاصل کند که برای گذار در موقعی که زمانش فرا برسد، آمادگی داشته باشد.

کرونا، کاتالیزوری برای جامعه مدنی جهانی: ویروس کرونا زنگ بیدارباش برای جامعه مدنی جهانی بوده است. شیوع کرونا استرس و انتظارات بالایی را در رابطه با دولت‌ها در سراسر جهان رقم‌زده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *