جدیدترین مطالب

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان، که در راس هیاتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، به سر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

جشنواره با قلم تا استقلال در بوسنی و هرزگوین

سومین دوره جشنواره با قلم تا استقلال با محوریت روز استقلال‌ بوسنی و هرزگوین و روز ملی جمهوری اسلامی ایران با مشارکت دانش آموزان و شخصیت‌های کشورمان در کالج شبانه روزی فارسی ، بوسنیایی برگزار شد.

Loading

أحدث المقالات

اسرائیل: اختیارات بیشتری به مذاکره‌کنندگان برای آزادی گروگان‌ها می‌دهیم

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه با برت مک گورک، فرستاده ویژه آمریکا دیدار کرد. به گزارش رسانه‌ها در گفت‌وگوهای این دو پیرامون آزادی گروگان‌های اسرائیلی و آتش‌بس در جنگ غزه نشانه‌هایی از تحرک دیده می‌شود. وزیر دفاع اسرائیل در این دیدار گفت که اسرائیل اختیارات بیشتری به مذاکره کنندگان برای آزادی گروگان‌ها خواهد داد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

امریکا: در صورت تایید ارسال موشک بالستیک ایران به روسیه، تهران با واکنش «سریع و شدید» جامعه بین‌المللی مواجه خواهد شد

دولت جو بایدن به دنبال انتشار گزارش خبرگزاری رویترز مبنی بر اقدام ایران در ارسال موشک بالستیک به روسیه هشدار داد که در صورت تایید این موضوع، تهران با واکنش «سریع و شدید» جامعه بین‌المللی مواجه خواهد شد. جان کربی گفت: «ما در واکنش به ادامه حمایت‌های ایران از جنگ روسیه، طی روز‌های آینده تحریم‌ها علیه تهران را تشدید خواهیم کرد و اگر ایران به روسیه موشک بالستیک بفروشد، این آمادگی را داریم که دست به اقدامات بیشتری بزنیم.»

Loading

چشم‌انداز همکاری نظامی آمریکا – ناتو

شورای راهبردی آنلاین – رصد: دو سفیر سابق آمریکا در حالی از ناتو دفاع کرده‌اند که این ائتلاف با انتقادات فزاینده (ازجمله توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا) مواجه است، ازجمله اینکه این ائتلاف باری روی دوش مالیات‌دهندگان آمریکایی است و دیگر در خدمت منافع دفاعی واشنگتن نیست.

لری لاکچنر در یادداشتی که وب‌سایت شورای آتلانتیک آمریکا آن را منتشر کرد؛ نوشت: جان هربس، رئیس مرکز اوراسیای شورای آتلانتیک و الکساندر ورشباو، عضو برجسته این شورا در حوزه امنیت و راهبرد، 21 ژوئیه از تقویت کارآمدی ناتو در مواجهه با گستاخی روسیه به رهبری رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین، حمایت کردند.

بااین‌حال، جان میرشایمر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو و دکتر سارا مولر، استادیار امنیت بین‌المللی در دانشگاه ستون هال در نیوجرسی، معتقدند که امروزه تهدید واقعی چین است نه روسیه. این یادداشت به بررسی نشست مجازی آن‌ها در مورد ناکارآمدی ناتو می‌پردازد.

ورشباو معتقد است که ناتو برای بازدارندگی در برابر تهاجم روسیه ضروری است. روسیه تهدیدی واقعی است. همچنین، ناتو یک ائتلاف موجود از دموکراسی‌های همفکر است که آمریکا هنوز برای دفاع از منافع مشترک و پیشبرد ثبات در فراتر از مرزهای ناتو به آن نیاز دارد.

هربس تأکید کرده است که اروپا به لطف این روابط فراآتلانتیک قوی، هفتادوپنج سال از صلح و «رفاه بی‌سابقه» برخوردار بوده است. اگر شما دارای ائتلاف باشید، سیاست خارجی مؤثرتر، واقع‌گرایانه‌تر و کم‌خطر خواهد بود و ناتو هم ائتلافی پیشگام محسوب می‌شود. از زمان بحران سوئز، هنگامی‌که با حمله مشترک انگلیس، فرانسه و اسرائیل به مصر به خاطر ملی سازی کانال سوئز مخالفت کرد، اختلافات درونی در ناتو به آن اندازه چشمگیر نبوده است. ازنظر هربس، چین مشکل بزرگی است، اما روسیه همچنان تهدیدی مهم بشمار می‌رود. اقدامات پوتین واقعاً بی‌ثبات کننده بوده و واقعیت این است که وی برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، در اروپا جنگ به راه انداخته است. باید جلوی او گرفته شود و راه انجام این کار نیز ناتو است.

 

مهار چین اولویت اصلی پنتاگون

بااین‌حال، میرشایمر معتقد است که رویکرد پوتین، هرقدر هم تهاجمی باشد، در حال حاضر بزرگ‌ترین دردسر واشنگتن محسوب نمی‌شود. آمریکا ازنظر نظامی به ناتو متعهد باشد یا نه مسئله روسیه فروکش خواهد کرد. میرشایمر مخالف حفظ نیروی نظامی آمریکا با مقیاس بزرگ در اروپاست. این استاد دانشگاه اظهار کرده است که اکنون اولویت اصلی پنتاگون مهار چین است. ازنظر وی، سه منطقه جهان ازنظر راهبردی برای آمریکا اهمیت دارد که عبارت‌اند از اروپا، شرق آسیا و خلیج‌فارس. بودونبود یک هژمون بالقوه در این مناطق، پرسش اصلی آمریکاست. یکی از دلایل ماندن آمریکا در اروپا در طول جنگ سرد، تمرکز تهدید شوروی در آنجا بود. واقعیت این است که امروز در افق دید آمریکا، هیچ هژمونی در اروپا وجود نداشته و درواقع یک هژمون منطقه‌ای وجود دارد که نام آن چین است. این به معنای آن است که آمریکا باید عظمت نظامی خود را در شرق آسیا متمرکز سازد. اکنون اروپا چندان مهم نیست اما شرق آسیا واقعاً مهم است.

میرشایمر معتقد است که آمریکا و متحدان آن (به‌ویژه ناتو) در قدم اول از روسیه یک تهدید ساختند و ناتو (که در سال 1949 تشکیل شد) هم آن را به آغوش چین انداخت.

 

ناتو باشگاهی بدون اتفاق نظر بین اعضاء

بااین‌وجود، به نظر مولر، چیزی نمی‌گذرد که این ائتلاف متشکل از سی عضو ناکارآمد می‌شود، زیرا این ائتلاف فاقد تمرکز راهبردی است. باشگاهی که اعضای آن در مورد هدف باشگاه اتفاق‌نظر ندارند، دچار مشکل است. در طول جنگ سرد، ناتو هدفی روشن و تعریف‌شده داشت، بازدارندگی در برابر اتحاد شوروی و شکست آن. از دهه 1990، ناتو به تغییرات بی‌پایان مبادرت کرده که نتیجه آن عدول از مأموریت اصلی آن بوده است. این ائتلاف وارد برنامه حفظ صلح، مبارزه با تروریسم و دولت سازی، اصلاح بخش امنیت، ضد جاسوسی و مقابله با مهاجرت غیرقانونی شده است. درنتیجه، اعضا از ناتو درخواست‌های متفاوتی داشته و انتظارات مختلفی دارند. به‌عنوان‌مثال، ترکیه به‌عنوان یکی از اعضای ناتو، تسلیحات پیشرفته از روسیه خریداری می‌کند و دولت فرانسه نیز به دنبال آشتی با مسکو است.

ورشباو به «یک توافق فراآتلانتیک بر اساس تقسیم هزینه‌ها» دعوت کرده است که در آن تا سال 2030 اروپا 50 درصد از تجهیزات حیاتی را تأمین کند که اکنون عمدتاً توسط واشنگتن تأمین می‌شود. این امر به اروپا امکان می‌دهد تا بسیاری از بحران‌ها را بدون کمک آمریکا مدیریت کند و به آمریکا هم امکان می‌دهد تا عمده دارایی‌های خود را از اروپا به آسیا – اقیانوسیه انتقال دهد. آمریکا برای مهار چین از متحدان خود در ناتو کمک نظامی نخواهد گرفت، بلکه این کمک‌ها توسط متحدان آمریکا در آسیا تأمین خواهد شد. اروپا برای دفاع بودجه کافی صرف نمی‌کند و کشورهای اروپایی توانمندی زیادی برای پیشبرد قدرت ندارند. اروپا و ناتو در مورد چین کار چندانی نمی‌توانند انجام دهند.

بااین‌حال، ورشباو تأکید کرده است که ناتو به‌عنوان تیمی از شرکای آماده، باعث شده است که رقیبی برای آمریکا وجود نداشته باشد. متحدانی نظیر ناتو به آمریکا در برابر روسیه، چین و دیگر رقبا، برتری فوق‌العاده‌ای بخشیده است. معمولاً بین اعضای ناتو اختلاف‌نظرهایی وجود داشته است اما این کشورهای متحد، معمولاً راهی برای حل اختلافات خود پیدا می‌کنند، زیرا وحدت ائتلاف مهم‌تر از آن است که به خطر بیفتد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *