جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

گسترش اعتراض‌های دانشجویی در آمریکا در حمایت از غزه؛ درگیری پلیس با دانشجویان

نیویورک – ایرنا- اعتراض های دانشجویی در آمریکا در حمایت از مردم غزه و توقف جنگ اسرائیل به دانشگاههای هاروارد، تگزاس، براون و کالیفرنیای جنوبی رسیده و دانشگاههای تگزاس و کالیفرنیا صحنه درگیری پلیس با دانشجویان شده است.

دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی با مقامات سه کشور

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس امنیتی سن‌پترزبورگ روسیه با مقامات عالی شرکت‌کننده از چین، برزیل و آفریقای جنوبی به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.

پاسخ موشکی حزب‌الله به حملات صهیونیست‌ها به مناطق مسکونی جنوب لبنان+فیلم

تهران-ایرنا-حزب الله لبنان بامداد پنجشنبه فیلمی از شلیک چندین موشک به چندین نقطه از مواضع رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی در پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به مناطق مسکونی در جنوب لبنان را منتشر کرد.

Loading

مشکل اروپا و چین؛ نظارت بر سرمایه‌گذاری و کمک دولتی

شورای راهبردی آنلاین – رصد: اقتصاد سرمایه‌داری دولتی چین چالشی برای فضای باز سرمایه‌گذاری خارجی اتحادیه اروپا است.

مارتا دومنیگوئز و نیکلاس پویترز در مطلبی که موسسه بروگل آن را منتشر ساخت، نوشتند: به‌موازات افزایش سهم چین در تولید ناخالص داخلی جهان، نگرانی‌ها درباره استفاده این کشور از یارانه‌های دولتی برای خرید و تصاحب شرکت‌های خارجی نیز روبه افزایش است. این نگرانی‌ها مربوط به استفاده از سرمایه‌گذاری به‌عنوان یک ابزار سیاسی از طریق خرید و تصاحب راهبردی شرکت‌ها و فناوری‌ها و نیز استفاده از کمک دولتی جهت کسب برتری رقابتی در بازارهای اروپایی است.

از زمان شکست مقررات سازمان تجارت جهانی برای حفاظت در برابر کمک دولتی کشورهای خارجی، اتحادیه اروپا ابزارهای یک‌جانبه خود را توسعه داده است. در 17 ژوئن 2020 گزارش کمیسیون اروپا موسوم به گزارش سفید در خصوص کمک دولتی منتشر شد. اگرچه در این گزارش اشاره‌ای به چین نشده، لکن نگرانی‌ها در خصوص یارانه‌های دولت چین و بنگاه‌های دولتی این کشور کاملاً روشن است.

با توجه به چالش‌های ناشی از کمک دولتی در بازارهای جهانی، گزارش سفید کمیسیون اروپا پیشنهاد حساب‌شده و مناسب برای تضمین فعالیت برابر و عادلانه در بازار اروپا است. اصلاح شیوه‌ای که سازمان تجارت جهانی به یارانه‌ها رسیدگی می‌کند بهترین راه‌حل برای رفع مشکل مذکور است، اما اصلاح سازمان مذکور متوقف شده است و نظام تجارت چندجانبه در وضعیت بحرانی قرار دارد. اتحادیه اروپا باید ابزارهای یک‌جانبه جهت جلوگیری از تغییرات در بازارهای خود تدوین کند.

اتحادیه اروپا مدت طولانی درگیر مذاکرات در خصوص معاهده جامع سرمایه‌گذاری دوجانبه با چین بوده که پیشرفت اندکی داشته است. سرمایه‌گذاران چینی تعداد کمی از شرکت‌های اروپایی را در اختیار دارند.

چالش واقعی برای سرمایه‌گذاری خارجی در اتحادیه اروپا ناشی از اقتصادهای غیرلیبرال و شرکت‌های دولتی است. مراودات سرمایه‌گذاری با آمریکا و کانادا کمتر جنجالی است و خرید شرکت‌ها توسط چین با موشکافی بیشتری همراه خواهد بود.

درحالی‌که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین و هنگ‌کنگ در بازار بورس اتحادیه اروپا از سال 2000 تا سال 2017 به‌طور اساسی افزایش یافته و به رقم 150 میلیارد یورو رسیده است، این میزان کمتر از 8 درصد از میزان سرمایه‌گذاری آمریکا و کانادا است که بیش از 2 تریلیون یورو است. برآورد کمیسیون اروپا این است که سرمایه‌گذاران چین، هنگ‌کنگ و ماکائو فقط 6/1 درصد از سرمایه‌های شرکت‌های مستقر در اتحادیه اروپا را در اختیار دارند. در اوج بحران یورو وقتی‌که نگرانی نسبت به خرید و تصاحب شرکت‌های اروپایی توسط چین زیاد بود حضورشان خیلی محسوس و قابل توجه نبود.

شرکت‌های دولتی نقش قابل توجهی در ادغام شرکت‌ها یا خرید شرکت‌ها ایفا می‌کنند و از سال 2007، بیش از 400 شرکت اروپایی توسط شرکت‌های دولتی خارجی خریداری شده است.

از سال 2016، سرمایه‌گذاری چین در اتحادیه اروپا روبه کاهش بوده است. در سال 2019، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی 3/11 میلیارد یورو بوده که 33 درصد کمتر از سال 2018 و 69 درصد کمتر از سال 2016 بود. پیش‌بینی برای سال 2020 حاکی از آن است که سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی در سطح جهانی و در اتحادیه اروپا کاهش خواهد داشت. بر اساس پیش‌بینی آنکتاد جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سطح جهان در سال 2020 حدود 40 درصد کاهش یافته و به زیر 1 تریلیون دلار سقوط خواهد کرد. در میان کشورهای توسعه‌یافته، انتظار می‌رود اروپا به‌واسطه شرایط شکننده‌تر کاهش بیشتری (بین 30 تا 45 درصد) از آمریکای شمالی (20 تا 35 درصد) را تجربه کند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز کاهش 30 درصدی در سطح جهان را پیش‌بینی کرده است.

آمار و ارقام فوق‌الذکر نگرانی مربوط به سرمایه‌گذاری چین از منظر اقتصادی را تائید نمی‌کند، بلکه سرمایه‌گذاری چین در اروپا به یک امر سیاسی تبدیل‌شده است.

نظارت بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به‌عنوان اولویت اصلی کمیسیونر تجارت اروپا تبدیل شد. در زمان ریاست کمیسیونر قبلی از مقررات نظارت بر سرمایه‌گذاری خارجی رونمایی شد و هدف، نظارت بر سرمایه‌گذاری‌هایی بود که می‌توانست امنیت یا نظم عمومی را تحت تأثیر قرار دهد. همان‌طوری که بحران کرونا به اقتصادهای اروپایی آسیب‌زده و منجر به برداشت آسیب‌پذیری اقتصادی شده است، در مارس 2019 کمیسیون اروپا دستورالعمل نظارت بر سرمایه‌گذاری را برای اعضای اتحادیه اروپا صادر کرد.

هدف این دستورالعمل‌ها تأکید بر این نکته بود که اعضا مکانیسم‌های نظارت بر سرمایه‌گذاری خارجی را به‌منظور حفاظت از صنایع راهبردی به‌طور کامل اجرا کنند. تعدادی از اعضای اتحادیه اروپا، ازجمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان رویه‌های نظارت بر سرمایه‌گذاری خارجی را توسعه داده‌اند.

گزارش سفید کمیسیون اروپا در 17 ژوئن 2020، به مسئله خرید و تصاحب شرکت‌ها از محل کمک‌های دولتی کشورهای خارجی می‌پردازد. این گزارش به منفذهای موجود در بخش نظارت اشاره دارد که موجب عدم حفاظت کافی در برابر یارانه‌های خارجی و تأثیر مخرب آن می‌شود.

در مقایسه با جریان سرمایه ترانس آتلانتیک، جریان سرمایه اتحادیه اروپا – چین همچنان خیلی اندک است. برخلاف زمان اوج بحران مالی که مازاد حساب‌جاری چین 10 درصد بود، در حال حاضر چین دارای مازاد حساب‌جاری کمتر از 1 درصد است. با توجه به استمرار ضعف و ماهیت بسته بازارهای سرمایه چین بعید است این وضعیت به‌زودی تغییر کند. با توجه به اینکه دولت چین الگوی رشد مصرف‌محور را دنبال می‌کند، بعید است افزایش زیاد در مازاد حساب‌جاری اتفاق بیفتد. ازاین‌رو نظر ما این است که سطح فعلی سرمایه‌گذاری چین جای نگرانی ندارد.

استفاده از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی برای کسب نفوذ در اعضای کوچک‌تر اتحادیه اروپا از طریق صندوق مربوط به ابتکار یک کمربند یک راه یا فرمت 1+17 (گروهی متشکل از 17 کشور شرق اروپا و چین) برای اتحادیه اروپا می‌تواند به‌شدت مشکل‌آفرین باشد. البته مکانیسم نظارت بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند. برطرف ساختن این مشکل مستلزم راه‌حل سیاسی نه مقررات نظارتی است.

لازم است این مسئله (و حفاظت از سرمایه‌گذاری در بخش‌های راهبردی) از یکپارچگی بازار واحد و رقابت با کمک‌های دولتی کشورهای خارجی جدا شود. کشورهای توسعه‌یافته، ازجمله اعضای اتحادیه اروپا از کمک دولتی برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا استفاده می‌کنند. در چنین شرایطی پیشرفت در اصلاح سرمایه‌داری دولتی چین امکان‌پذیر نیست. ازاین‌رو، پیشرفت در معاهده سرمایه‌گذاری دوجانبه با چین بسیار مؤثر بوده و می‌تواند مقرراتی به‌منظور حفاظت از سرمایه‌گذاری و بهبود دسترسی به بازار تدوین نماید.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *