جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

بلومبرگ: نیروهای اوکراینی به نقطه شکست می‌رسند

 
شبکه خبری «بلومبرگ» گزارش داد، کمک‌های آمریکا به اوکراین به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار می‌تواند به ارتش این کشور جنگ‌زده اروپایی کمک کند، اما بعید است جریان جنگ را تغییر دهد.

مقامات آمریکایی به شکست فشار حداکثری علیه ایران اعتراف کردند

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهور با بیان اینکه مقامات رسمی آمریکایی اعتراف می‌کنند که سیاست فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است، گفت: جمهوری اسلامی میز مذاکره را ترک نکرد و برابر فشارها و تحریم‌ها مقاومت و ایستادگی کرد و از حقوق خود کوتاه نیامد.

بورل از توافق سیاسی اتحادیه اروپا برای تشدید سیاست شکست خورده تحریم ایران خبر داد

لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تداوم سیاه‌نمایی غرب علیه دفاع مشروع ایران دربرابر اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اعضای شورای وزیران امور خارجه اتحادیه در نشست امروز (دوشنبه)، درباره تشدید تحریم‌ها علیه تهران به توافق رسیدند.

Loading

راهبرد چین؛ ایجاد ارتش قوی جهانی تا 2049

شورای راهبردی آنلاین – رصد: افزایش بودجه دفاعی چین حاکی از آن است که رئیس‌جمهور این کشور به اتمام طرح نوسازی ارتش آزادی‌بخش خلق تا سال 2035 و تبدیل آن به یک ارتش قوی در قواره جهانی تا سال 2049 متعهد است.

بونی اس. گلاسر در مطلبی که مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا منتشر کرد، نوشت: چین نشست سالیانه کنگره ملی خلق را به‌عنوان مجلس و نهاد قانون‌گذاری چین در مه ‌2020 در پکن برگزار کرد. روز اول نشست کنگره یادشده به موضوع بودجه دفاعی جدید چین اختصاص داشت. مقامات چین اعلام داشتند که هزینه دفاعی سال 2020 بالغ‌بر 268/1 تریلیون یوآن حدود 6/6 درصد افزایش خواهد داشت که پایین‌ترین رشد در یک دهه اخیر محسوب می‌شود.

از سال 2016، رشد سالیانه بودجه دفاعی چین بین 2/7 تا 1/8 درصد در نوسان بوده است. اگرچه اعلام 6/6 درصد افزایش در بودجه دفاعی در مقایسه با سال‌های قبل پایین‌ترین افزایش به شمار می‌رود، اما این مطلب را باید در بستر کُند شدن اقتصاد چین در چند ماه گذشته موردتوجه قرار داد.

صندوق بین‌المللی پول برآورد می‌کند که تولید ناخالص داخلی چین در سال 2020 حدود 2/1 درصد خواهد بود. در مقام مقایسه باید گفت رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال 2019، حدود 1/6 درصد بوده و بودجه دفاعی در این سال 5/7 درصد افزایش یافت.

درحالی‌که بودجه دولت مرکزی حدود 2 درصد کاهش داشت، کل بودجه ملی که شامل هزینه‌کرد دولت مرکزی نیز هست، 8/3 درصد افزایش داشت و هدف این افزایش ایجاد تحرک اقتصادی است. هزینه دفاعی به‌عنوان درصدی از بودجه دولت مرکزی اندکی افزایش داشت و از 06/5 در سال 2019 به 12/5 در سال 2020 افزایش یافت. هزینه کرد دفاعی به‌عنوان درصدی از بودجه ملی از 6/33 درصد در سال 2019 به 2/36 درصد در سال 2020 افزایش یافته است.

جدول زیر هزینه دفاعی چین به‌عنوان درصدی از هزینه دولت را نشان می‌دهد.

با توجه به پیامدهای ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، افزایش اخیر در بودجه دفاعی چین حاکی از آن است که رئیس‌جمهور این کشور به اتمام طرح نوسازی ارتش آزادی‌بخش خلق تا سال 2035 و تبدیل آن به یک ارتش در قواره جهانی تا سال 2049 متعهد است.

تورم نقشی در روند کلی بودجه دفاعی چین ندارد. بودجه رسمی سال 2020 دولت چین بالغ‌بر 6/178 میلیارد دلار (با نرخ برابری 1/7) است، این در حالی است که بودجه مذکور در سال 2019 (با نرخ برابری 7/6) بالغ‌بر 5/177 میلیارد دلار بوده است. وقتی نرخ ثابت دلار از سال 2010 برای در نظر گرفتن تورم را مبنا قرار دهیم، بودجه دفاعی چین از 8/143 میلیارد دلار در سال 2019 به 5/140 میلیارد دلار در سال 2020 کاهش یافته است.

بودجه دفاعی رسمی چین فقط بخشی از داستان را بازگو می‌کند. در گذشته آمار و ارقام دولت چین درباره هزینه‌های دفاعی متناقض بوده است. به‌عنوان نمونه گزارش دفاعی سال 2019 دولت چین موسوم به «گزارش سفید» درباره هزینه دفاعی، آمار و ارقامی را نشان می‌دهد که بیشتر از ارقام بودجه دفاعی اعلام‌شده است (بین 2 تا 3 میلیارد دلار در هرسال). این اختلاف در آمار ممکن است مربوط به هزینه‌های مرتبط با نیروهای شبه‌نظامی باشد.

تلاش‌ها برای بررسی دقیق هزینه‌های دفاعی چین به‌واسطه نبود جزئیات مبسوط و فقدان هزینه‌های دیگر مربوط به پلیس مسلح خلق دشوار است. پلیس مسلح خلق بخش پلیس شبه‌نظامی نیروهای مسلح چین است که تحت فرماندهی کمیسیون مرکزی ارتش قرار دارد و وظیفه آن تأمین امنیت داخلی، اجرای قانون، مقابله با تروریسم و حفاظت از حق دریایی است. بودجه رسمی برای پلیس مسلح خلق در سال 2019، بالغ‌بر 5/28 میلیارد دلار بوده است.

برآوردهای خارجی از هزینه دفاعی چین نشان می‌دهد که هزینه‌کرد واقعی ممکن است خیلی بیشتر از ارقام اعلامی باشد. در سال 2019، دولت چین در گزارش رسمی خود بودجه دفاعی را کمتر از 178 میلیارد دلار اعلام کرد، درحالی‌که برآورد موسسه سیپری سوئد حاکی از آن است که هزینه‌کرد واقعی 261 میلیارد دلار بوده است. البته برآوردهای موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک کمتر از ارقام موسسه سیپری است. به‌عنوان‌مثال موسسه مذکور هزینه دفاعی چین در سال 2018 را حدود 225 میلیارد دلار اعلام کرد، درحالی‌که موسسه سیپری آن را 254 میلیارد دلار بیان داشت. ارقام رسمی اعلامی توسط دولت چین برای سال یادشده 167 میلیارد دلار بوده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *