تیم موریسون در یادداشتی که وب‌سایت موسسه هادسون آن را منتشر کرد؛ نوشت: در آینده می‌توان به ارزیابی روش‌های عملکرد بهینه در برابر این ویروس پرداخت؛ اما اکنون همه باید گرد هم آمده و روی ریشه این ویروس و انتشار اولیه آن تمرکز کرد. اهمیت این مسئله ازآن‌جهت است که برای جلوگیری از تکرار این وضعیت همه‌گیری، ما باید ریشه‌های آن را درک کنیم.

اگرچه در مورد نام این ویروس همچنان بحث‌هایی وجود دارد، اما هیچ اختلاف‌نظری وجود ندارد که این ویروس از شهر ووهان چین ناشی شده است. همچنین، در آینده می‌توان به ارزیابی چگونگی ظهور این ویروس پرداخت؛ مثلاً اینکه آیا این ویروس همان‌طور که برخی تصور می‌کردند، از یک بازار فروش حیوانات دریایی در ووهان بروز کرد یا از یک تأسیسات امنیت زیستی؟

و پاسخ اینکه چرا رسانه‌های چین به‌شدت تلاش می‌کنند تا آمریکا و به‌ویژه ارتش آن را به‌عنوان منبع این ویروس متهم کنند دیر یا زود مشخص خواهد شد؛ و اینکه پاسخ این سؤالات تا چه حد با گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره فعالیت‌های بیولوژیکی چین با کاربرد بالقوه دوگانه مرتبط است. البته در این گزارش تأکید شده است که «آمریکا اطلاعات کافی برای مشخص کردن این مسئله در اختیار ندارد که آیا چین برنامه آزمایش سلاح بیولوژیکی خود را (طبق ماده 2 این کنوانسیون) کنار گذاشته است یا خیر».

اما آمریکا به جز فعالیت‌های بیولوژیکی چین، در مورد پیامدهای توسعه تسلیحات هسته‌ای در چین نیز نگران است. چراکه درست از زمانی که جهان با معافیت چین از کنترل تسلیحات هسته‌ای موافقت کرد، خطر تسلیحات هسته‌ای چین وجود داشته است.

در اظهارات ژنرال روبرت اشلی، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، در موسسه هادسون در می‌2019، جزئیات محرمانه‌ای از برنامه هسته‌ای چین ارائه شده است. اشلی اظهار کرده است که «طی دهه آینده، چین ذخایر هسته‌ای خود را حداقل به دو برابر خواهد رساند که سریع‌ترین توسعه و گسترش زرادخانه هسته‌ای در تاریخ این کشور محسوب می‌شود. مسیر برنامه آن‌ها در راستای دیدگاه رئیس‌جمهور شی جین پینگ برای ارتش چین است مبنی بر اینکه ارتش چین کاملاً توسعه‌یافته و تا سال 2050 به اولین نیروی نظامی جهان تبدیل خواهد شد».

البته رئیس‌جمهور ترامپ از این هدف چین آگاه بوده و از همین رو نیز چین را به عضویت در پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای سوق داده است. برای مدت طولانی چین آزادانه توانسته است نیروی هسته‌ای خود را نوسازی کند. چین «بیش از همه دیگر کشورهای جهان به آزمایش موشک‌های بالستیک پرداخته» و احتمالاً به فعالیت‌هایی مبادرت کرده است که با توقف موقت تسلیحات هسته‌ای (که آمریکا خود را پای بند به آن می‌داند) سازگار نیست.

در چنین شرایطی رئیس‌جمهور ترامپ مدعی است که آمریکا در حال جنگ با کرونا ویروس است. در راهبرد دفاع-زیستی ملی ترامپ، آمده است «تهدید بیولوژیکی جزو مهم‌ترین تهدیداتی است که فراروی آمریکا و جامعه جهانی است».

اگرچه جهان شاهد تهدیدات بیولوژیکی است، اما این خطر در مقایسه با تهدیدات ناشی از تسلیحات هسته‌ای ناچیز است. ترامپ نمی‌خواهد به چین اجازه دهد تا همچنان از کنترل تسلیحات هسته‌ای خودداری کند؛ بنابراین وقتی بحران میان‌مدت «ویروس کرونا» سپری شد، رئیس‌جمهور آمریکا باید به پیشبرد کنترل سه‌جانبه تسلیحات هسته‌ای دوباره تأکید کند.