جولیان وتنگل در یادداشتی که وب‌سایت انرژی پاک آن را منتشر کرد؛ نوشت: گراس معتقد است که توسعه در نفت شیل چشم‌انداز انرژی را کاملاً تغییر داد. قبل از توسعه در شیل، منظور ما از «پیک نفت» پیک عرضه بود، اما اکنون به معنای پیک تقاضا است. ازاین‌رو، روایت کاملاً عوض شده است. اگر ما گاز را کنار بگذاریم دلیل آن کمبود یا قیمت بالا نخواهد بود.

آمریکا در تولید نفت دیگر همانند گذشته به سایر کشورها وابسته نیست و سال‌هاست که از واردات نفت کاسته است. هم‌زمان تقاضای چین و دیگر کشورهای درحال‌توسعه آسیا به حد انفجار رسیده است. اکنون آسیا بزرگ‌ترین واردکننده نفت است و آمریکا به بزرگ‌ترین تولیدکننده تبدیل شده و تا حدودی از بازار جهانی جدا شده است. بااین‌حال، نفت کالایی است که به‌طور جهانی خریدوفروش و قیمت‌گذاری می‌شود و قیمت آن برای آمریکا، چه به‌عنوان تولیدکننده و چه واردکننده، تأثیر می‌گذارد.

توسعه تولید انرژی در آمریکا برای بازارهای جهانی مطلوب بوده است، زیرا آمریکا منبع انرژی غیرسیاسی است و این کشور از منابع انرژی خود برای مقاصد سیاسی استفاده نمی‌کند بلکه تصمیمات آن توسط شرکت‌های جداگانه و در راه سود این شرکت‌ها اتخاذ می‌شود، هرچند که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا واقعاً می‌خواهد از انرژی به‌عنوان ابزاری در مذاکرات تجاری استفاده کند.

به اعتقاد گراس، توسعه گاز در آمریکا به‌ویژه برای اروپا مطلوب است، زیرا جایگزینی برای گاز روسیه محسوب می‌شود. حتی اگر اروپا گاز زیادی از آمریکا وارد نکند، وجود آن به‌عنوان جایگزین، حائز اهمیت است. علاوه بر این، قراردادهای گاز آمریکا در مقایسه با دیگر کشورها از انعطاف بیشتری برخوردار است. خط لوله گاز روسیه احتمالاً ارزان‌تر تمام می‌شود اما برخورداری از منابع دیگر، اهرم بزرگی در اختیار اروپا در مذاکره با روسیه قرار می‌دهد.

اتحادیه اروپا در حال تدوین یک راهبرد انتشار متان است که بر اساس پیامدهای اقلیمی، بر واردات آینده این اتحادیه از آمریکا یا روسیه یا جای دیگر تأثیر خواهد گذاشت. بااین‌حال، صرف‌نظر از اتحادیه اروپا، شرکت‌های بزرگ آمریکا نیز در مورد انتشار متان نگران بوده و می‌دانند که انتشار زیاد متان ممکن است نه‌تنها به شهرت این انرژی بلکه به جایگاه آن به‌عنوان سوخت فسیلی با کمترین کربن، آسیب بزند. در بهره‌مندی از گاز طبیعی، کاهش تولید متان بسیار حائز اهمیت است.

گراس معتقد است که فن‌آوری ردیابی انتشار متان بسیار بهبودیافته است. متأسفانه دولت فعلی آمریکا در قوانین فدرال در مورد تولید متان بسیار مخرب بوده است. اگر دولت آمریکا نگران ارتباط تقاضای اروپا با کاهش تولید متان باشد، باید در این مورد کاری انجام دهد، اما در حال حاضر این‌چنین نیست و این از عدم نگرانی آن‌ها حکایت می‌کند. موضوع دیگر این است که در استخراج نفت شیل زیرساخت انتقال گازها (گازهای تزریقی برای استخراج نفت) وجود نداشته و این گازها سوزانده می‌شود. در برخی موارد، گازها را بدین خاطر می‌سوزانند که قیمت آن‌ها پایین بوده و انتقال آن به بازار صرفه اقتصادی ندارد. اگر آمریکا می‌خواهد نفت تولید کند اما برای انتقال گازهای مربوطه به خود زحمت ندهد، باید شیوه استخراج خود را تغییر دهد. در این خصوص، فشار اتحادیه اروپا بر آمریکا در سطح ایالتی و فدرال کاملاً به جاست.

ترامپ در مذاکره با سایر کشورها، از انرژی به‌عنوان یک ابزار استفاده می‌کند. هنگامی‌که ترامپ تهدید به اعمال تعرفه بر صنعت خودرو اتحادیه اروپا کرد، وی و رئیس کمسیون اروپا توافق کردند تا اتحادیه اروپا گاز طبیعی مایع و سویای بیشتری از آمریکا خریداری کند. به نظر گراس، متأسفانه دولت آمریکا یک بعد سیاسی به تجارت افزوده است درحالی‌که عرضه انرژی باید غیرسیاسی باشد. برخلاف دیگر کشورها، عرضه انرژی در آمریکا در دست دولت نیست و این برای آمریکا و جهان یک مزیت محسوب می‌شود زیرا عرضه انرژی در جهت‌گیری‌های سیاسی گرفتار نخواهد شد.

 

نگرانی اروپا از بازی ترامپ با کارت انرژی

برنی سندرز، نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، ظاهراً خواهان ممنوعیت کلی تزریق گاز است. سامانتا گراس معتقد است که دموکرات‌های آمریکا به دنبال کاهش تولید هستند. به نظر وی این کار در حال حاضر درست نیست، زیرا اگر کاهش عرضه آمریکا از کاهش تقاضای داخلی بیشتر باشد، آمریکا صرفاً به افزایش واردات نفت روی می‌آورد و این امر در عمل مایه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نخواهد شد. اگر گازهای گلخانه‌ای در آمریکا کاهش یابد و در جای دیگر افزایش یابد، نتیجه مطلوب دست نخواهد آمد. به نظر گراس، آمریکا باید به بهینه‌سازی تولید خود بپردازد و ممنوعیت تزریق گاز یا ممنوعیت صادرات فایده‌ای ندارد.

گراس امیدوار است که روابط وابسته متقابل ادامه یابد و روابط انرژی سیاسی نشود بلکه آمریکا به یک شریک قابل‌اعتماد در امنیت انرژی، به‌ویژه در گاز، تبدیل شود. آمریکا گاز زیادی برای صادرات دارد تا جایگزین زغال‌سنگ در سوخت نیروگاه‌ها شود. وی امیدوار است که این روابط به بده- بستان دو طرفه تبدیل نشده و رنگ سیاسی نگیرد. وی در این خصوص نگران تمایل ترامپ به بازی با کارت انرژی و بازی مکرر با آن است.