جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

وحیدی: ایران و پاکستان برای مقابله با تهدید تروریسم جدی هستند

اسلام‌آباد – ایرنا- وزیر کشور با اشاره به مذاکرات سازنده خود با همتای پاکستانی پیرامون همکاری‌های مرزی، امنیتی و مبارزه با قاچاق تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای مقابله با تروریسم افسارگسیخته در منطقه جدی هستند.

چین: گروه ۷ عادت بد خود را کنار گذاشته و همکاری با جهان را آغاز کند

 
سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) گفت، پکن به کشورهای عضو گروه هفت (جی۷) تاکید دارد تا «عادت بد» خود را در مقصر دانستن دیگران کنار بگذارند و همکاری با جامعه بین‌الملل برای حفاظت از صلح و پیشبرد توسعه را آغاز کنند.

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد. سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیما‌های چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

Loading

راهبرد اقتصادی روسیه: ریاضت و امنیت اقتصادی در برابر رشد

شورای راهبردی آنلاین – رصد: روسیه سیاست ریاضت اقتصادی را در زمان تقابل با غرب بکار بسته و از این وضعیت بهره برده‌است. در شرایط تحریم‌های اقتصادی غرب، روس‌ها از سیاست ریاضت اقتصادی به عنوان سیاست دفاع ملی یاد می‌کنند.

فیلیپ هنسن اوبه در مطلبی که چتم هاوس آن را منتشر ساخت، نوشت: در فوریه 2019، شرکت مودیز (شرکت خدمات مالی آمریکایی)، اعتبار دولت روسیه را در رتبه Baa3 (متوسط) قرار داده‌است که برای سرمایه‌گذاری مناسب ارزیابی می‌شود. در حالی که این کشور در رتبه‌بندی قبلی، کشوری با ریسک بالا و غیرمناسب برای سرمایه‌گذاری ارزیابی شده بود. شرکت مودیز در این خصوص اعلام داشت: ارتقای رتبه‌بندی اعتبار روسیه بیانگر تاثیر مثبت سیاست‌های اقتصادی این کشور است.

 

ثبات اقتصاد کلان

وقتی پوتین در سال 2012، مجدداً ریاست جمهوری روسیه را در دست گرفت، اقتصاد این کشور باثبات بنظر می‌رسید، اما رشد اقتصادی کُندتر از دهه 2000 بود. میانگین تورم از 4/8 درصد در سال 2011، به 1/5 درصد در سال 2012 کاهش یافت، در حالی که طلا و ذخایر ارزی روسیه در پایان سال 2012، حدود 537 میلیارد دلار بود که این رقم سه برابر میزان واردات سالانه آن بود.

در سال 2013، تراز پرداخت دولت منفی شد، تورم سالانه به میانگین 8/6 درصد افزایش یافت و طلا و ذخایر ارزی اندکی کاهش یافت. در سال 2014، کاهش قیمت نفت موجب رکود و رشد کم همراه با تورم بالا و کاهش زیاد نرخ ارز شد.

در چنین شرایطی، سیاست اقتصاد ریاضتی بطور کامل و جدی دنبال شد و هزینه‌های عمومی، ازجمله بودجه دفاعی که 1 درصد تولید ناخالص داخلی بود کاهش یافت. بعلاوه، محدودیت قانونی برای هزینه‌کرد بودجه عمومی کشور در سال 2017، لازم‌الاجرا شد. درچارچوب مقررات جدید بودجه، درآمد مالیاتی از محل فروش نفت با قیمت بالای 40 دلار در هر بشکه در اختیار بودجه قرار نگرفت، بلکه به صندوق ثروت ملی واریز شد.

اختلاف‌نظری بین دولت روسیه و صندوق بین‌المللی پول بر سر مقررات بودجه وجود داشت. دولت روسیه قصد داشت بخشی از منابع مالی صندوق ثروت ملی را برای تامین مالی زیرساخت‌های داخلی استفاده کند، ولی صندوق بین‌المللی پول اعتقاد داشت کل صندوق ثروت ملی در دارایی‌های خارجی سرمایه‌گذاری شود و بطور کلی از ورود دلارهای نفتی به منابع داخلی بودجه جلوگیری شود.

آیا تلاش برای ثبات در اقتصاد کلان را می‌توان یک موفقیت برشمرد؟ جواب مثبت است. تاکنون نرخ تورم کاهش یافته‌است، مالیه عمومی در وضعیت خوبی قرار دارد و فعالیت‌های اقتصادی بهبود یافته‌است.

 

امنیت اقتصادی

سیاست اقتصادی روسیه مدت طولانی است که عمیقاً با امنیت اقتصادی گره خورده‌است. این دغدغه اقتصادی از سال 2014، به این طرف شدت بیشتری پیدا کرده‌است. امنیت اقتصادی به عنوان دغدغه اصلی کشور موجب گردیده اقتصاد ریاضتی به آسانی مورد پذیرش واقع شود.

نگرانی‌ها و ملاحظات مربوط به امنیت اقتصادی بطور خاص در استراتژی اقتصادی روسیه برای سال 2030، گنجانده شده‌است. در سند استراتژی یادشده، از امنیت اقتصادی به عنوان حافظ و ضامن استقلال کشور در برابر تهدیدهای خارجی و داخلی یاد شده‌است.

مرکز آمار روسیه 40 شاخص برای امنیت اقتصادی این کشور تهیه کرده‌است. برخی از این شاخص‌های اقتصادی همچون رشد تولید ناخالص داخلی، تولیدات صنعتی و تورم مربوط به اقتصاد کلان می‌باشد. شاخص‌های دیگری همچون بدهی‌های داخلی دولت و درصد آن از تولید ناخالص داخلی، بدهی‌های خارجی، کسری بودجه، میزان خالص ورود و خروج سرمایه، واردات و ذخایر ارزی، مربوط ثبات در اقتصاد خرد است.

 

رشد اقتصادی

میانگین رشد اقتصادی روسیه در چند سال اخیر نسبتاً پایین بوده‌است و این امر موجب شده تا حدود کمی از وزن اقتصادی این کشور در اقتصاد جهانی کاسته شود.

آهنگ رشد اقتصادی روسیه در دهه اول 2000، از بقیه جهان بیشتر بوده‌است. استراتژی جدید رشد اقتصادی به این معنا است که بار دیگر شاهد افزایش وزن اقتصادی روسیه در اقتصاد جهانی خواهیم بود.

رهبران روسیه قصد دارند آهنگ رشد اقتصادی را تقویت نمایند و این امر در سخنرانی پوتین در مجلس فدرال روسیه در فوریه 2019، مشهود بود. وی در این سخنرانی موضوع افزایش اعتبارات برای خانوارها، مسکن و موارد دیگر را مطرح و بر آن‌ها تاکید کرد.

مشکلات اقتصادی روسیه شبیه مشکلات اقتصادی کشورهای پیشرفته غربی است. این مشکلات عبارتنداز: سن بالای جمعیت، سرمایه‌گذاری کم و رشد بهره‌وری پایین. البته روسیه با بهره‌وری نیروی کار و مجموعه‌ای از فناوری‌های در اختیار، بهتر از اقتصادهای غربی می‌تواند مشکلات یادشده را برطرف نماید. رشد اقتصادی روسیه در سال‌های اخیر بین 1 و 2 درصد بوده‌است.

 

استراتژی رشد اقتصادی

دولت روسیه استراتژی جدید رشد اقتصادی را تدوین و در دستورکار خود قرار داده‌است. در چارچوب استراتژی جدید، منابع مالی بیشتری برای افزایش بهره‌وری اختصاص خواهد یافت. بعلاوه، بازنگری مقررات تجاری و بازرگانی نیز مد نظر است. تمرکز اصلی استراتژی جدید، رشد اقتصادی در چارچوب سیاست سرمایه‌گذاری دولت‌محور در پروژه‌های ملی است.

دوازده اولویت در حوزه‌های مختلف متشکل از 69 پروژه فدرال وجود دارد و اجرای تمامی این پروژه‌ها به منابع مالی بالغ بر 26 تریلیون روبل نیاز دارد. برای انجام این پروژه‌ها، سالیانه باید حدود 3/4 تریلیون روبل معادل 65 میلیارد دلار تامین مالی صورت پذیرد که حدود 4 درصد تولید ناخالص داخلی روسیه است.

پروژه‌های ملی یادشده از پشتوانه فرامین ریاست جمهوری برخوردار است که در می 2018، صادر گردید. وجود این فرامین حاکی از آن است که پروژه‌های یادشده برای تمامی سیاستمداران، دولتمردان و تصمیم‌گیرندگان روسیه حائز اهمیت زیادی می‌باشد.

اهداف مندرج در فرامین ریاست جمهوری روسیه برای پروژه‌های ملی که باید تا سال 2024 محقق شود، بدین قرار است:

1) تضمین رشد طبیعی و پایدار جمعیت

2) افزایش امید به زندگی به 78 سال

3) تضمین افزایش پایدار رشد حقوق و دستمزد بیشتر از نرخ تورم

4) کاهش نصف جمعیت فقیر کشور

5) بهبود وضعیت مسکن حداقل 5 میلیون خانوار روسی در سال

6) افزایش سهم نوآوری

7) سرعت بخشیدن به دیجیتالی کردن اقتصاد و حوزه اجتماعی

8) حرکت به سمت تبدیل شدن به پنجمین اقتصاد جهان با نرخ رشد اقتصادی بالاتر از رشد اقتصادی جهان و نرخ تورم زیر 4 درصد

9) حمایت از بهره‌وری بالا، تجارت و اقتصاد صادرت‌محور و دوبرابر شدن صادرات غیرنفتی و غیرموادخام.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *