پایگاه اینترنتی موسسه مطالعات بین‌الملل دانمارک (DIIS) در تحلیل کوتاهی به این پرسش پاسخ داده است: هنگامی‌که ایران یک پهپاد آمریکا را سرنگون کرد، ترامپ پاسخ نظامی به این حمله را، درست ده دقیقه قبل از آغاز حمله متوقف کرد. این در حالی است که واکنش به حملات علیه تأسیسات نفتی عربستان در 14 سپتامبر (به‌زعم آمریکا ایران پشت این حمله بود) ملایم بوده و تهدید عملیات نظامی واقعی وجود نداشته است. در ماه اکتبر، سه هزار نیروی آمریکایی به عربستان اعزام‌شده و جایگزین نیروهایی شدند که عربستان را به آمریکا ترک کرده بودند. بااین‌حال، صحبت از عقب‌نشینی آمریکا [از خاورمیانه] قطعی نیست، زیرا آمریکا هنوز پایگاه‌های خود در خلیج‌فارس را حفظ کرده و از بهار امسال 14 هزار نیرو در آن‌ها مستقر کرده است – نیروهای بیشتری نیز در راه است. نشانه‌های دولت ترامپ (واکنش ملایم به حملات، خروج از سوریه، اعزام نیروهای بیشتر به خلیج‌فارس) باعث نگرانی دولت‌های عرب حوزه خلیج‌فارس شده است: آیا آمریکا در حال تغییر ژئواستراتژی خود در خاورمیانه بوده و دفاع از کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس را به خودشان واگذار می‌کند یا برای جنگ با ایران آماده می‌شود؟

طی سال‌های 2018-2014، چین موافقت‌نامه‌های همکاری با حداقل 13 کشور خاورمیانه را تکمیل کرده و اولین پایگاه دریایی خود را در جیبوتی تأسیس کرد. چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت از منطقه خاورمیانه بوده و به افزایش سرمایه‌گذاری اقتصادی و تجاری در سه حوزه‌ای پرداخته است که در طرح سیاست چین در کشورهای عربی از سال 2016 اولویت‌بندی شده که عبارت‌اند از: (1) انرژی، (2) ایجاد زیرساخت‌ها، (3) انرژی هسته‌ای، منابع انرژی جدید و ماهواره‌ها. بدین ترتیب، این سؤال مطرح می‌شود که آیا چین جایگزین آمریکا در خاورمیانه شده و موجب رقابت آمریکا – چین در این منطقه خواهد شد؟

لارس ارسلو اندرسون، پژوهشگر موسسه مطالعات بین‌المللی دانمارک (DIIS) در کار پژوهشی جدید خود در این موسسه به بررسی این پرسش پرداخته و سیاست چین در قبال ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای 2015 ایران و به‌تبع آن، تجدید تحریم‌های آمریکا را به‌عنوان آزمون قطعی روابط آمریکا – چین در خلیج‌فارس قلمداد کرده است. این پژوهش نتیجه می‌گیرد که نشانه‌های چندانی از تلاش چین برای به چالش کشیدن منافع آمریکا در این منطقه به چشم نمی‌خورد، چراکه چین در فعالیت‌های اقتصادی خود در منطقه از امنیت تأمین شده توسط آمریکا در طی سال‌های طولانی به رایگان برخوردار بوده است. ازاین‌رو، رقابتی که به رویارویی احتمالی این دو قدرت بزرگ منجر شود، به چگونگی پیشبرد سیاست آمریکا در خاورمیانه، به‌ویژه در خلیج‌فارس و چگونگی مقابله چین با این تحولات بستگی دارد.