ربکا ال. هاینریش در مطلبی که موسسه هادسن منتشر ساخت، نوشت: اخیراً دیداری با مایک پمپئو داشتم و از وی در خصوص مسائل مختلف ازجمله تهدید از ناحیه چین سوال کردم.

یک روز قبل از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا، یک نظرسنجی منتشر شد که نشان می‌داد تظاهرات‌کنندگان هنگ‌کنگی حکمرانی چین بر کشورشان را رد می‌کنند. در انتخابات شورای شهر هم نیروهای مخالف چین پیروزی چشمگیری به دست آوردند و 90 درصد از 452 کرسی در شورا‌های شهر را به دست آوردند. این نتایج خیره‌کننده در شرایطی حاصل شد که انتظار می‌رفت حزب کمونیست چین پیروزی را به نفع خود تغییر دهد.

حمایت آشکار ترامپ از تظاهرات‌کنندگان هنگ‌کنگی در برابر حزب کمونیست چین غیراحساسی بوده  است. با توجه به اینکه وی در حال مذاکره با دولت چین بر سر توافق تجاری جدید است، فقط گفته که مخالف خشونت است و اگر خشونت گسترده‌ای وجود دارد از هر دو طرف است.

اما وزیر امور خارجه آمریکا نقش متفاوتی را در قبال تظاهرات هنگ‌کنگی بازی کرده و درباره اهمیتی که دولت ترامپ برای تامین مطالبات تظاهرات‌کنندگان هنگ‌کنگی قائل است و نیز درباره انگیزه‌های ایدئولوژیکی خطرناک دولت چین صریح بوده است.

علاوه‌ بر انتخابات شورای‌های شهر هنگ‌کنگ، اخبار مهم دیگری در ارتباط با دولت چین نیز وجود داشت: یک جاسوس چینی به استرالیا فرار کرد و جزئیاتی درباره فراگیرشدن عملیات انتشار اخبار نادرست، ربایش روزنامه‌نگاران و تلاش‌ها برای ارعاب خبرنگاران و نیز تلاش‌های خیره‌کننده برای نفوذ در دانشگاه‌های خارجی به اشتراک گذاشت.

مایک پمپئو نتوانست جزئیاتی از فرار یک جاسوس چینی به استرالیا ارائه کند، جز اینکه بگوید گزارش‌های مربوط به فرار تبعه چین به استرالیا را دیده‌ است.

دولت ترامپ کاملاً نسبت به خطرهای تلاش چین برای نفوذ و انجام عملیات جاسوسی آگاه است و می‌گوید اقدامات مناسب برای مقابله با این تحولات در جریان است. وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص گفت: ما در این ارتباط در بسترهای مختلف گفتگو می‌کنیم: حفاظت از انتخابات و حفاظت از مالکیت معنوی آمریکایی‌ها. همه چیزهایی که ترامپ در بستر مذاکرات تجاری گفتگو کرده، دارای مولفه‌های امنیت ملی است.

آمریکا مدتی طولانی به گونه‌ای عمل کرده که کشورهای دیگر بیگانه هستند و مشوق‌های اقتصادی برای تغییر آن‌ها از دشمن به متحد کافی است، اما بارها ثابت شده است که این امر درست نیست.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به اهمیت اتحاد کشورش با استرالیا به عنوان یک متحد مهم و وفادار به واشنگتن اشاره کرد و گفت نقش این کشور در مقابله آمریکا با اقدامات و تحریکات چین فراتر از مرزهایش حائز اهمیت است.

سخنان پمپئو حاکی از آن است که آمریکا تهدیدها از ناحیه چین علیه ثبات منطقه‌ای را بسیار جدی می‌گیرد.

در حالی که آمریکایی‌ها مشغول انجام جنگ در خاورمیانه بوده‌اند، چینی‌ها نظاره‌گر این نکته بوده‌اند که آمریکا چگونه می‌جنگد و براساس این مشاهده سرمایه‌گذاری زیادی در ساخت ارتشی توانمند انجام داده‌اند.

چین همچنین عملیات تهاجمی حساب‌شده‌ای فراتر از مرزهایش برنامه‌ریزی کرده است تا بتواند کنترل بر اهداف سرزمینی را به دست آورد و آن را حفظ کند که این امر در صورت بروز جنگ بین پکن و واشنگتن بسیار حیاتی خواهد بود.

از نگاه آمریکا، ما نمی‌توانیم همه مناطق جهان را به امپریالیست‌های اقتدارگرا واگذار کنیم. ما باید برای کسب مجدد برتری نظامی نسبت به چین تلاش بیشتری به عمل آوریم. باید متحدان‌مان را که با ما هستند، تقویت کنیم. امنیت و شکوفایی آمریکا و همینطور امنیت و شکوفایی جوامع آزاد در هر کجا به این امر بستگی دارد.