گزیده‌‎ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقمندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

 موسسه هوور

چگونگی فعالیت داعش در عراق امروز: کوهستان طویلی که مانند یک چاقو از میان دشت‌هایی صاف می‌گذرد، امروز نیروهای پیشمرگه کرد عراق را از نیروهای امنیتی این کشور جدا می‌کند. این یکی از نتایج درگیری‌هایی است که در اکتبر 2017 در پی رفراندوم استقلال دولت منطقه‌ای کردستان رخ داد. از زمان این درگیری‌ها، روابط میان فرماندهان منطقه‌ای عراق و همتایان کرد آن‌ها که از طریق ائتلاف عملیات راهکار ذاتی تحت رهبری آمریکا (که قرار است با داعش بجنگد و آن را شکست بدهد) با یکدیگر کار می‌کنند، بارها شروع و دوباره قطع‌شده است.

شورای روابط خارجی اروپا

جان به در بردن از طوفان: عربستان یک سال بعد از خاشقچی: آیا پذیرش مسئولیت در بالاترین سطوح برای تغییر افکار عمومی بین‌المللی به نفع عربستان کافی است؟ یک سال از قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول گذشته است. این جنایت که رسانه‌های سراسر جهان به‌سرعت آن را به عاملان سعودی ربط دادند تأثیر شدیدی بر وجهه بین‌المللی این پادشاهی داشت، اقدامات رهبری جدید عربستان برای اصلاحات را به چالش کشید و توجهات را به سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای این کشور جلب کرد. باوجودی که مقامات سعودی ابتدا اتهامات وارده را رد کردند اما کم‌کم در تلاش برای کسب دوباره اعتبار بین‌المللی رویکردشان را تغییر دادند.

بروگل

چطور از رکود اقتصادی بعدی جلوگیری کنیم: باوجود اعلامیه‌های دلگرم‌کننده رسمی درباره اقتصاد جهانی، در حال حاضر وضعیت وخیم اقتصاد جهانی در رأس دستور کار سیاسی بین‌المللی قرارگرفته است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اخیراً پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته گروه 20 را به 1.5 درصد در سال 2020 کاهش داد، این رقم در سال 2017 برابر با 2.5 درصد بود. لارنس بون، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی درباره خطر وخامت بیشتر اقتصاد جهانی هشدار داده است که این درواقع اسم رمزی برای اشاره به تهدید رو به رشد رکود بود.

بروکینگز

ظاهر و باطن بازسازی: درس هایی از عراق: تجارب تلخ بازسازی در دو دهه قبل باعث شده جامعه بین‌المللی درباره وارد شدن به فعالیت‌های بازسازی دچار تردید شود. بازسازی عراق بعد از حمله آمریکا در سال 2003 به این کشور به‌اندازه قابل‌توجهی به این اکراه منجر شد. بین سال 2003 و 2014 بیش از 220 میلیارد دلار برای بازسازی این کشور هزینه شد. باوجود هزینه مقادیر هنگفت پول و اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های گسترده، جامعه بین‌المللی و مردم عراق منتقدانه به این تلاش‌ها نگاه می‌کنند. این استنباط باعث می‌شود جامعه بین‌المللی عمدتاً بر کمک‌های بشردوستانه متمرکز شود و کمتر سراغ کارهایی برود که نیازمند تعهد میان‌مدت و بلندمدت هستند.

شورای روابط خارجی آمریکا

 آثار امنیتی قاچاق انسان: گزارش جدیدی از برنامه زنان و سیاست خارجی که در روزهای اخیر منتشر شد به بررسی تأثیرات امنیتی قاچاق انسان می‌پردازد و توصیه‌هایی را برای پیشگیری از قاچاق انسان و پیشبرد منافع امنیتی آمریکا ارائه می‌دهد.

میدل ایست فروم

اردوغان به سازمان ملل: مرگ بر توسعه طلبی اسرائیلی؛ درود بر توسعه طلبی ترکی: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در یک سخنرانی در برابر سازمان ملل که ترکیبی از انتقاد از اسرائیل و تهدید به اسکان پناهندگان سوری در مناطق کردنشین عراق بود، یک دستور کار ملی‌گرایانه متمرکز بر سیاست منطقه‌ای را مطرح کرد که اساس آن را دل‌مشغولی درباره اسرائیل و افزایش علاقه به اشغال بخش اعظم شمال سوریه تشکیل می‌دهد.