دامنه‌های اینترنتی( Internet domain) نام‌های منحصر به فردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا «دامنه سطح‌بالای کد کشوری» هستند که برای سایت‌های منسوب به آن کشور استفاده می‌شوند.

جمعی از وکلای اسرائیلی ذیل ادعای “فعالیت در زمینه تروریسم”‌ شکایتی را علیه سایت‌های دارای دامنه اینترنتی ایران به دادگاهی در واشنگتن تسلیم کرده و خواستار توقیف این سایت‌ها شده بودند.

شرکت “‌آیکان” که مسئول تحویل و نام گذاری دامنه های اینترنتی را برای کشورهای مختلف دنیا است، اعلام کرده که طبق گفته این وکلای اسرائیلی دامنه های اینترنتی ایران باید به عنوان غرامت به آنان ‌داده شود، اما دادگاه فدرال در واشنگتن حکم داده است که دامنه های اینترنتی یک کشور نمی‌تواند جزو دارایی های آن کشور محسوب و در نتیجه مصادره شود.

بهانه چنین در خواستی پرونده مربوط به یک انفجاری در بیت المقدس در سال 1997 است که به زخمی شدن چهار آمریکایی منجر شد.

شاکیان این پرونده علیه ایران تحت عنوان حمایت ایران از حماس اقامه دعوی کردند و دادگاه نیز در سال 2003 به نفع شاکیان پرونده رای صادر و پرداخت غرامت 109میلیون دلاری را تعیین کرد. شاکیان حتی تلاش کردند تا اشیای فرهنگی به نمایش گذاشته شده در موزه های دانشگاه “هاروارد” و “شیکاگو” را به نفع خود توقیف کنند که به نتیجه ای نرسیدند.

این نخستین بار نیست که از طریق دادگاه های امریکا تلاش می شود با استفاده از چنین احکامی اموال ایران مصادره و به بهانه‌های واهی سرقت شوند.

سلسله اقدامات زنجیره ای علیه ایران از طریق دادگاه های آمریکایی، خلاف حقوق بین‌الملل و تعرض به حقوق و دارایی‌های ایران است.

گرچه در این مورد خاص یعنی دامنه اینترنتی، این تعرض با حکم دادگاه فدرال بی اثر شده است، اما این روند که هر از گاهی به بهانه ای تکرار می شود حاکی از تداوم رفتارهای مغایر با حقوق بین الملل علیه ایران است.