“ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در نشست روز چهارشنبه خود با مقامات بلندپایه وزارت دفاع و مجتمع صنایع دفاعی این کشور اعلام کرد که کشتی‌های ناوگان دریایی روسیه که مجهز به موشک‌های «کالیبر» هستند، در دریای مدیترانه به حالت آماده باش رزمی دائمی درخواهند آمد.

به گفته پوتین، طی چند سال گذشته حجم وظایفی که ناوگان دریایی روسیه انجام داده، بطور قابل توجهی افزایش یافته و حوزه جغرافیایی حضور آن، از جمله در دریای مدیترانه، اقیانوس منجمد شمالی و آبهای مناطق آسیا و اقیانوس آرام، افزایش پیدا کرده است.

رئیس جمهوری روسیه به نقش کشتی‌ها و زیردریایی‌های این کشور در عملیات نظامی در سوریه نیز اشاره کرده و یادآور شد:«حملات موشکی انجام شده توسط آنها، در کنار حملات هوایی، نقش موثری در نابودی تاسیسات مهم گروه تروریستی داعش در خاک سوریه داشته است.»

ولادیمیر پوتین همچنین افزایش توان بالقوه نظامی ناوگان دریایی و انجام مانورها و تمرینات نظامی مداوم را مورد توجه قرار داده و خواستار ادامه همین روند شد. وی تاکید کرد که دولت به برنامه تجهیز تسلیحاتی و مدرنیزه سازی ناوگان دریایی روسیه ادامه خواهد داد.

روسیه مایل نیست دریای مدیترانه تحت سلطه کامل آمریکا باشد

روزنامه «وزگلیاد» در تحلیلی در این باره نوشت: ناوگان دریایی روسیه تا قبل از آغاز عملیات نظامی در سوریه، به دریای دیترانه بازگشته بود. این اقدام در سال 2013 و به دستور “سرگئی شایگو” وزیر دفاع و با هدف دفاع از منافع ملی روسیه در منطقه حساس دریای مدیترانه-دریای سیاه صورت گرفت. حضور ناوگان دریایی روسیه در این منطقه از آن زمان تاکنون، دائمی شد.

دریادار “ایگور خملنوف” رئیس بخش دریایی آکادمی علوم نظامی روسیه به این روزنامه گفته است، شرایط کنونی در منطقه خاورمیانه حضور دائمی ناوگان دریایی روسیه در دریای مدیترانه را ضروری کرده تا این منطقه تحت تسلط کامل آمریکایی‌ها قرار نداشته باشد. ضمن اینکه بعد از عملیات نظامی در سوریه، حضور نظامی در دریای مدیترانه به همراه مرکز لجستیکی در بندر طرطوس و پایگاه هوایی حمیمیم در خاک سوریه، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

به گفته وی، حضور کشتی‌های مجهز به موشک‌های «کالیبر» در دریای مدیترانه، باعث توازن نیروها در منطقه می شود. تقریبا دفاعی در برابر این موشکها وجود ندارد. فهرست اهداف آنها نیز بسیار گسترده است وبه همین دلیل، تصمیم رئیس جمهوری در باره آمادگی رزمی دائمی این کشتی‌ها در دریای مدیترانه، کاملا منطقی است. ضمن اینکه پایگاه‌های نظامی انگلیس در قبرس و پایگاه اینجرلیک در خاک ترکیه نیز در حوزه هدفگیری موشک‌های «کالیبر» روسیه قرار دارند.

منبع: تسنیم