جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

رئیس جمهور: اراده ایران و پاکستان بر توسعه روابط همه جانبه است

تهران – ایرنا – رییس جمهور با بیان اینکه این سفر به دعوت رییس جمهور پاکستان انجام گرفته ومذاکرات متعددی از صبح امروز در ابعاد مختلف با مقامات کشور برگزار شده است،اراده دو کشور رابر توسعه روابط در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی تجاری، علم و فناوری و فرهنگی دانست و گفت: امیدواریم بعد از این سفر شاهد رشد و توسعه روابط دوکشور به شکل فزاینده باشیم.

ده‌ها زلزله و پس‌لرزه تایوان را لرزاندند

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی تایوان اعلام کرد، از روز دوشنبه تا ساعات اولیه سه‌شنبه بیش از ۸۰ زلزله و پس‌لرزه که قوی‌ترین آنها ۶.۳ ریشتر بوده است، این جزیره را لرزاندند.

Loading

تقویت کمک‌های غرب به اقتصاد شکننده رژیم صهیونیستی؛ عاملی برای تداوم جنایت در غزه

۱۴۰۲/۱۰/۰۲ | اقتصادی, خبر تاپ, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: یک کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی با اشاره به جنگ این رژیم علیه غزه گفت: این جنگ فشارهای اقتصادی بسیار زیادی بر تل‌آویو وارد آورده که نتیجه آن در سال آینده در اقتصاد رژیم صهیونیستی به شدت نمایان خواهد شد.

مسعود براتی، کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، یادآور شد: در آغازین روزهای جنگ، بانک جهانی تحلیلی منتشر و اعلام کرد اقتصاد رژیم صهیونیستی در نتیجه جنگ حدود 10 درصد کوچک‌تر خواهد شد؛ اما به نظر می رسد با طولانی شدن جنگ این رقم بیشتر خواهد شد.

وی درباره مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ برای رژیم صهیونیستی گفت: اولین مشکل، برهم خوردن وضعیت صنعت گردشگری رژیم صهیونیستی است که یکی از منابع اصلی درآمدی این رژیم بشمار می آید و اکنون بخاطر جنگ بسیار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: مسئله بعدی، حذف حدود 200 هزار نفر از چرخه اقتصاد رژیم صهیونیستی است که در اطراف نوار غزه و شهرک هایی که اطراف نوار غزه وجود دارد، سکونت داشتند. این صهیونیست‌ها تمام شهرک ها را تخلیه کردند و این یعنی دولت رژیم صهیونیستی مجبور شده اینها را در مناطق دیگر و شهرهای دیگر ببرد و اسکان به آنها بدهد و مخارج آنها را تامین کند. این مسئله باعث می شود فشار اقتصادی زیادتری به رژیم صهیونیستی وارد شود.

براتی تصریح کرد: علاوه بر جنگ، هزینه غیرمستقیم آوردن 300 هزار نیروی ذخیره به میدان جنگ، به معنای حذف آن‌ها از چرخه اقتصادی است که هزینه مضاعفی را بر اقتصاد رژیم صهیونیستی تحمیل خواهد کرد. لذا قطعا کسری بودجه رژیم صهیونیستی در سال آینده بسیار زیاد خواهد بود و هر چه جنگ طولانی تر شود مشکلات اقتصادی این رژیم نیز بیشتر خواهد شد.

این کارشناس ادامه داد: هزینه‌های اقتصادی رژیم در شرایط جنگی و همچنین تامین هزینه‌های ادوات جنگی همچون گنبد آهنین بسیار سنگین است. یکی از مولفه‌هایی که همیشه رژیم صهیونیستی را وادار می‌کرد جنگ را زود تمام کند، فشارهای اقتصادی بود.

براتی گفت: یکی از عوامل کاهش فشارهای اقتصادی به رژیم صهیونیستی، کمک‌های آمریکا و اروپا از ابتدای جنگ بوده است. این کمک‌ها به حدی است که اوکراین را بسیار ناراحت کرده است، زیرا با آغاز جنگ غزه، کمک‌های غربی به اوکراین برای جنگ با روسیه کم شده و بیشتر این کمک‌ها به سمت رژیم صهیونیستی می‌رود.

وی افزود: اساساً یکی از عواملی که مانع فروپاشی اقتصاد رژیم صهیونیستی شده، همین کمک‌های خارجی است که به صورت سالانه به رژیم صهیونیستی اعطا می‌شود که این کمک ها در پی جنگ غزه از قبل هم بیشتر شده است.

این کارشناس در پاسخ به اینکه آمریکا به خاطر جنگ رژیم صهیونیستی با چه چالش‌هایی مواجه شده است؟ گفت: از جمله چالش‌ها اینکه پروژه‌های منطقه‌ای آمریکایی‌ها در کریدور هندی- عربی-رژیم صهیونیستی که یکی از رقیب‌های ابتکار کمربند – جاده چینی بشمار می آید، تا حد زیادی معلق مانده و پروژه‌های اقتصادی در منطقه که قرار بود با عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی و عربستان تکمیل‌ شود، با مشکل مواجه شده است.

براتی ادامه داد: علاوه بر این، هر چه از جنگ می‌گذرد احتمال تبدیل شدن آن به جنگ منطقه‌ای بیشتر می‌شود. اگر این جنگ منطقه ای شود، هزینه‌ها چند برابر خواهد شد و این به زیان منافع راهبردی آمریکا به ویژه در رقابت و تقابل با چین و روسیه خواهد بود.

او در همین حال قطع نشدن همکاری اقتصادی برخی کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی را محل انتقاد جدی دانست و گفت: خیلی از کشورهای اسلامی همچون ترکیه یا امارات مواضع تندی علیه جنگ و جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه گرفتند، اما چندان در مناسبات اقتصادی‌شان با این رژیم تغییری ایجاد نکردند. این باعث می‌شود رژیم صهیونیستی متوجه شود که مخالفت‌های آن‌ها چندان جدی است.

براتی افزود: در جنگ ۱۹۷۳ دولت‌های عربی، آمریکا و رژیم صهیونیستی را تحریم نفتی کردند. همان زمان این اقدام باعث شد قیمت نفت ۲۴ برابر شود و این مسئله آمریکایی‌ها و حتی خود رژیم صهیونیستی را تحت فشار گذاشت، به طوری که جنگ بیش از ۲۰ روز ادامه پیدا نکرد. وقتی  در شریط کنونی اراده مشابهی وجود نداشته باشد، رژیم صهیونیستی قاعدتا می‌تواند با دریافت کمک‌های مختلف از امریکا و اروپا به جنگ ادامه بدهد.

این کارشناس متذکر شد: اقتصاد رژیم صهیونیستی دچار شکنندگی خواهد شد و این مسئله خود را در سال ۲۰۲۴ در میزان بیکاری، تورم و کسری بودجه بیشتر نشان خواهد داد.

0 Comments