اندیشکده آمریکایی «میدل ایست» در تحلیلی پیرامون تلاش‌های ایران در بسط و توسعه روابط با کشورهای آفریقایی نوشت: جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته به این سو پیوسته تلاش کرده تا نفوذ خود را در آفریقا گسترش دهد.

در همین زمینه «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سابق ایران، اقدام‌های قابل توجهی را برای تقویت روابط با کشورهای آفریقایی انجام داد تا از انزوای ایران از سوی غرب جلوگیری کند.

این اندیشکده نوشت: در حالی که اولویت دولت «حسن روحانی» رئیس جمهور  ایران بهبود روابط با غرب است، اما آفریقا را فراموش نکرده و آن را به عنوان منطقه‌ای مهم برای راهبردهای قدرت سخت و نرم ایران در نظر گرفته است.

در همین رابطه حسن روحانی در دیدار با «نعیم آکیبو» سفیر جدید بنین در تهران در ماه ژوئن گفت که تلاش می‌کند روابط دولت خود را با کشورهای آفریقایی از جمله بنین تقویت کند. وی در این دیدار قدرت‌های جهانی را به خاطر ایجاد بی‌ثباتی و گسترش افراط گرایی در غرب آسیا و آفریقا متهم کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه دولت حسن روحانی نیز به همین ترتیب در دیدار با همتای سیرالئونی خود در ماه مه تاکید کرد آفریقا به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اهمیت زیادی برای ایران دارد.

اندیشکده یاد شده نوشت: تهران با ایجاد روابط نزدیک‌تر با کشورهای آفریقایی امیدوار است که حمایت این کشورها را از خود در سازمان ملل متحد و دیگر عرصه‌های بین المللی و منطقه‌ای کسب کند.

در انتهای این تحلیل آمده است: در حالی‌که  ایران در تلاش برای تبدیل شدن به صادر کننده اصلی سلاح‌های کوچک است، کشورهای آفریقایی نیز می‌توانند برای این کشور بازاری سودآور باشند. علاوه بر این، تهران امید دارد روابط در حال گسترش با کشورهای آفریقایی در آینده به برنامه‌های توسعه دریایی‌اش کمک کنند.

منبع: فارس