جدیدترین مطالب

جان باختن ۵ پناهجو در دریای مانش

۵ پناهجو ازجمله سه مرد، یک زن و یک کودک ۵ ساله هنگام عبور از دریای مانش برای رسیدن به انگلستان در یک سانحه دریایی جان باختند.

آخرین آمار شهدای فلسطین پس از ۲۰۰ روز جنگ

دفتر اطلاع رسانی دولت در غزه اعلام کرد در ۲۰۰ روز گذشته از حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوارغزه، ۴۱ هزار و ۱۸۳ فلسطینی شهید و یا مفقود شدند که ۱۴ هزار و ۷۷۸ نفر از شهدا کودک هستند.

افزایش بهای جهانی نفت

به گزارش پایگاه اینترنتی اویل پرایس هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا برای تحویل در ماه مه با شش صدم درصد افزایش ۸۱ دلار و ۹۳ سنت معامله شد.

Loading

أحدث المقالات

تشریح مأموریت هیأت بلندپایه امنیتی ایران در اجلاس سن‌پترزبورگ+فیلم

مسکو- ایرنا- نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی در بدو ورود به روسیه اعلام کرد که در اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورها و نیز اجلاس دبیران شورای امنیت کشورهای عضو بریکس در سن‌پترزبورگ، احقاق حق مردم فلسطین و جمهوری اسلامی ایران پیگیری می‌شود.

ادعای اندیشکده آمریکایی در زمینه راهبرد روسیه و چین علیه ماهواره‌های واشنگتن

تهران- ایرنا- اندیشکده مطالعات استراتژیک و بین‌المللی واشنگتن (CSIS) در گزارشی ادعا کرد که روسیه و چین در حال ضربه زدن به توازن ماهواره‌ای ایالات متحده بوده و فعالانه به دنبال راه‌هایی برای ناتوان کردن ماهواره‌های آمریکا در فضا هستند.

Loading

آفریقا منطقه‌ای مهم برای پیشبرد راهبردهای نرم و سخت ایران

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک اندیشکده آمریکایی با تمرکز بر تلاش ایران در تقویت روابط با کشورهای آفریقایی صدور تسلیحات و گسترش ناوگان دریایی را از جمله اهداف آینده تهران در این مسیر نامید.

اندیشکده آمریکایی «میدل ایست» در تحلیلی پیرامون تلاش‌های ایران در بسط و توسعه روابط با کشورهای آفریقایی نوشت: جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته به این سو پیوسته تلاش کرده تا نفوذ خود را در آفریقا گسترش دهد.

در همین زمینه «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سابق ایران، اقدام‌های قابل توجهی را برای تقویت روابط با کشورهای آفریقایی انجام داد تا از انزوای ایران از سوی غرب جلوگیری کند.

این اندیشکده نوشت: در حالی که اولویت دولت «حسن روحانی» رئیس جمهور  ایران بهبود روابط با غرب است، اما آفریقا را فراموش نکرده و آن را به عنوان منطقه‌ای مهم برای راهبردهای قدرت سخت و نرم ایران در نظر گرفته است.

در همین رابطه حسن روحانی در دیدار با «نعیم آکیبو» سفیر جدید بنین در تهران در ماه ژوئن گفت که تلاش می‌کند روابط دولت خود را با کشورهای آفریقایی از جمله بنین تقویت کند. وی در این دیدار قدرت‌های جهانی را به خاطر ایجاد بی‌ثباتی و گسترش افراط گرایی در غرب آسیا و آفریقا متهم کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه دولت حسن روحانی نیز به همین ترتیب در دیدار با همتای سیرالئونی خود در ماه مه تاکید کرد آفریقا به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اهمیت زیادی برای ایران دارد.

اندیشکده یاد شده نوشت: تهران با ایجاد روابط نزدیک‌تر با کشورهای آفریقایی امیدوار است که حمایت این کشورها را از خود در سازمان ملل متحد و دیگر عرصه‌های بین المللی و منطقه‌ای کسب کند.

در انتهای این تحلیل آمده است: در حالی‌که  ایران در تلاش برای تبدیل شدن به صادر کننده اصلی سلاح‌های کوچک است، کشورهای آفریقایی نیز می‌توانند برای این کشور بازاری سودآور باشند. علاوه بر این، تهران امید دارد روابط در حال گسترش با کشورهای آفریقایی در آینده به برنامه‌های توسعه دریایی‌اش کمک کنند.

منبع: فارس

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *