جدیدترین مطالب

واکنش کنعانی به کشف گورهای دسته جمعی در بیمارستان ناصر غزه

سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکوم کردن قتل‌عام و دفن دسته جمعی صدها نفر در بیمارستان ناصر غزه، از سازمان ملل و جامعه جهانی خواست که از ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای تعقیب و رسیدگی قضایی این جنایت و مجازات عاملان و آمران آن استفاده کنند.

Loading

أحدث المقالات

واکنش کنعانی به کشف گورهای دسته جمعی در بیمارستان ناصر غزه

سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکوم کردن قتل‌عام و دفن دسته جمعی صدها نفر در بیمارستان ناصر غزه، از سازمان ملل و جامعه جهانی خواست که از ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای تعقیب و رسیدگی قضایی این جنایت و مجازات عاملان و آمران آن استفاده کنند.

ببینید | حمله نظامی پوتین به آلمان و لهستان؟

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: در صورت شکست اوکراین، پوتین به کشورهای بالتیک حمله خواهد کرد. پس از کشورهای بالتیک، لهستان و بخشی از آلمان مورد حمله قرار خواهند گرفت.

امضای یادداشت تفاهم میان فرماندهان نیروهای دریایی روسیه و چین

تهران- ایرنا- وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که الکساندر مویسف فرمانده نیروی دریایی روسیه و هو ژونگ مینگ فرمانده نیروی دریایی چین، یادداشت تفاهم و همکاری در حوزه‌های مختلف از جمله عملیات امدادی جستجو و نجات در دریا امضا کردند.

موضع ایران نسبت به کشف گورهای دسته جمعی در محیط بیمارستان ناصر در غزه

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به کشف گورهای دسته جمعی در محیط بیمارستان ناصر در نوار غزه گفت: انتشار خبر هولناک، فجیع و دلخراش قتل‌عام و دفن دسته جمعی و پنهانی صدها نفر از بیماران، مجروحان و کادر پزشکی بیمارستان ناصر در محیط این بیمارستان در نوار غزه، موجب بهت و اندوه افکار عمومی جهان شده است.

Loading

نگرانی اسرائیل از پیامدهای منطقه ‌ای نزدیکی ایران و ترکیه

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: توسعه روابط میان ایران و ترکیه، مناقشه میان آنکارا و تل آویو را وخیم تر می سازد. همچنین وجود اختلافات عمیق به ویژه در مورد مسئله فلسطین و مهم تر از آن، رابطه میان ترکیه و حماس و بیانیه خصمانه ترکیه علیه اسرائیل در خلال وقایع روی داده در مسجد الاقصی، بر این روابط تأثیر می گذارد.

موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل هشدار داده که موج تحولات اخیر که ترکیه را نیز درگیر خود ساخته است، با منافع اسرائیل سازگار نیست. این موسسه به تازگی با انتشار مقاله ای، مسائل منطقه ای از جمله بهبود چشمگیر روابط ترکیه و ایران، حمایت آنکارا از قطر در خلال بحران دوحه با کشورهای حوزه خلیج [فارس]، روابط شکننده میان ترکیه و مصر و شیوه جبهه گیری آنکارا در برابر اسرائیل در بحران اخیر در مسجدالاقصی را عواملی نگران کننده توصیف کرده است. 
این بررسی یادآور شده است که در میان نمونه های خاموش این بهبود روابط، می توان به دیدار تاریخی سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، از آنکارا در ماه اوت اشاره کرد که نخستین دیدار از این نوع پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ١٩٧٩ محسوب می شود. افزون بر این، دیدار اخیر میان رئیس جمهور روحانی و اردوغان در همایش صلح آستانه در روز ٩ سپتامبر و توافق چند جانبه میان دو کشور و روسیه در مورد ایجاد مناطق کاهش تنش در استان ادلب و دیدار برنامه ریزی شده اردوغان از ایران در ماه اکتبر، جملگی نشانه های نزدیک شدن روابط میان ترکیه و ایران هستند.
ترکیه، ایران و روسیه در زمینه مسائل اقتصادی نیز یک توافق سه جانبه را در مورد خرید نفت و گاز از ایران امضا کردند که به ویژه برای ترکیه از اهمیت برخورداراست که فاقد منابع مهم انرژی در خاک خود است.
این بررسی که به وسیله دو نفر از پژوهشگران این موسسه به نام های سیما شاینه، کارشناس مسائل ایران، و دکتر گالیا لیندیشتراوس، کارشناس مسائل ترکیه، تهیه شده است یادآور می شود:
مهم ترین عوامل در پشت این بهبود روابط موفقیت روسیه و ایران در تقویت رژیم اسد و حمایت از کُردهای سوریه است که باعث شد ترکیه بپذیرد برای کاهش زیان های ناشی از جنگ سوریه، کاری جز همکاری با ائتلاف پیروز ایران و روسیه نمی تواند انجام دهد.
در مقابل به نظر می رسد که ایران و روسیه نیز، به علت توانایی ترکیه در صدمه زدن به آنها – همان گونه که با حمایت خود از جناح مسلح مخالف دولت در سوریه نشان داد – دو کشور نیازمند همکاری با ترکیه هستند.
ترکیه اکنون توجه خود را بر وضعیت کُردها معطوف کرده و به ویژه خواستار اطمینان یافتن از این امر است که هیچ کیان مستقل کُرد در سایه همکاری های نظامی نزدیک میان آنها و آمریکا در جنگ علیه داعش در شمال سوریه، تشکیل نخواهد شد.
یک همپوشانی مهم منافع میان ایران و ترکیه در مورد همه پرسی استقلال کُردها وجود دارد. هر دو کشور مخالف این همه پرسی هستند. ایران به اتخاذ تدابیر قاطع برای جلوگیری از تجزیه عراق تهدید کرده است، ولی به نظر می رسد ترکیه به علت وجود روابط قدرتمند میان آنکارا و اربیل تمایلی به اتخاذ اقدام قاطع ندارد.
این بررسی در مورد توسعه منافع مشترک میان ایران و ترکیه، به بحران قطر نیز اشاره می کند. ترکیه و ایران خود را در یک طرف این بحران مشاهده می کنند و به قطر در رفع پیامدهای خطیر تحریم های اعمال شده علیه آن کمک کرده اند. ترکیه معتقد است ائتلاف با قطر یکی از معدود روابط مستحکم در سال های اخیر بوده است. تصمیم آنکارا برای ایجاد پایگاه نظامی در قطر و تأکید بر حل سریع این بحران نشانه آشکار وجود روابط قدرتمند میان دو کشور است.
به موجب این بررسی، بهبود روابط میان ایران و ترکیه همچنین با بهبود روابط میان ترکیه و روسیه مصادف شده است. این روابط با اعلان رئیس جمهور اردوغان مبنی بر توافق خرید سامانه موشکی اس ۴٠٠ از روسیه تقویت شده است. توافق مذکور افزون بر وجود مسئله هنوز مرتفع نشده حمایت آنکارا از تهران برای غلبه بر تحریم های آمریکا، روابط میان ترکیه و آمریکا را متنشج کرده است.
این بررسی در مورد اسرائیل بیان می دارد که توسعه روابط میان ایران و ترکیه، مناقشه میان آنکارا و تل آویو را وخیم تر می سازد. همچنین وجود اختلافات عمیق به ویژه در مورد مسئله فلسطین و مهم تر از آن، رابطه میان ترکیه و حماس و بیانیه خصمانه ترکیه علیه اسرائیل در خلال وقایع روی داده در مسجد الاقصی، بر این روابط تأثیر می گذارد.
در پایان این بررسی آمده است ترکیه و اسرائیل در بسیاری از مسائل که در دستور کار امنیتی اسرائیل قرار دارد، اختلاف نظر دارند. اگرچه ترکیه مجبور شده است سیاست خود را به علت تغییرات روی داده در عرصه میدانی تغییر دهد، ولی این تغییرات بیانگر همگرایی فزاینده منافع با ایران نیست ولی میان ترکیه و اسرائیل نیز همگرایی منافع وجود ندارد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *