جان مک کین، سناتور جمهوریخواه آمریکایی که دیدگاههای خصمانه ای در قبال ایران دارد،  در روزنامه نیویویورک تایمز نوشت: نظم منطقه ای در خاورمیانه (غرب آسیا)، به سرعت رو به فروپاشی است و قدرت و نفوذ آمریکا در آنجا رو به افول است.
در این گزارش که در پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز منتشر شده، آمده است: به جز موفقیت های تاکتیکی ما در مبارزه با داعش، آمریکا هنوز به طور مخاطره آمیزی، راهبرد جامعی در قبال خاور میانه  با همه پیچیدگی هایی که این منطقه دارد، ندارد.
این میراث ناخوشایندی است که دولت اوباما برای جانشین خود (ترامپ) بر جا گذاشت. به گفته وی درخواست این ماه رئیس جمهور ترامپ برای اتخاذ راهبردی گسترده تر برای مقابله با نفوذ ایران در سراسر خاور میانه ، نشانه دلگرم کننده ای در این باره است که دولت این مشکل را درک می کند.
دهه هاست که ائتلاف آمریکا با کردها، از آنها در برابر حملات -چه از داخل و چه خارج از عراق- محافظت کرده است، و در عین حال موجب پیشبرد منافع امنیت ملی آمریکا شده است. در چند سال گذشته، کردها با مبارزه در کنار آمریکا با داعش، حتی به متحدان نزدیک تری برای واشنگتن تبدیل شده اند.
مک کین نوشت، بگذارید به صراحت بگویم: اگر بغداد نمی تواند امنیت، آزادی و فرصت هایی را که کردهای عراق می خواهند، تضمین کند و اگر آمریکا مجبور به انتخاب بین شبه نظامیان عراقی و شرکای دیرینه کرد خود شود، من کردها را انتخاب می کنم.
اوضاع کرکوک نشانه مشکل شدیدتری است که آمریکا سال هاست در مقابله با آن ناکام بوده است: هم در داخل کشورها و هم بین آنها، نظم منطقه ای در خاور میانه ، به سرعت رو به فروپاشی است. قدرت و نفوذ آمریکا در آنجا رو به افول است، بیشتر به این دلیل که آمریکا در هشت سال گذشته از منطقه عقب نشینی کرده است. خلأ ناشی از خروج آمریکا از منطقه را نیروهای ضد آمریکایی پر می کنند.
در حالی که دولت فعلی  -مانند دولت قبلی- همچنان بر شکست داعش متمرکز شده است -که قطعاً ضروری است-، دشمنان ما از ما در مکان های دیگر بهره برداری می کنند.
به نظر می رسد آمریکا در عراق هنوز سرخوش حس پیروزی پس از آزادسازی موصل در تابستان است.
در سوریه نیز، رژیم اسد با حمایت روسیه، ایران، حزب الله و طیفی از شبه نظامیان، بخش عمده کشور را تحت کنترل گرفته است، از جمله بسیاری از مناطق شرقی که آمریکا آنها را به عنوان مناطقی شناسایی کرده است که از اهمیت راهبردی برخوردارند. نیروهای مستقر در سوریه در حال تعیین آینده این کشور هستند، و این در حالی است که آمریکا ابتکار چندانی به عمل نیاورده است.
مک کین مدعی شد: شبکه ای از گروههای نیابتی و متحدان ایران از مدیترانه گرفته تا شبه جزیره عربی گسترده شده اند و ثبات، آزادی ناوبری و خاک شرکا و متحدانمان را از جمله با سلاح های متعارف پیشرفته تهدید می کنند. خود ایران به آزمایش موشک های بالستیک، تهدید همسایگان خود و استفاده از وجوه حاصل از لغو تحریم ها برای اهداف زیانبار ادامه می دهد.
متحدان عرب ما، با وجود تهدیدهای بسیار شدیدتر، درگیر مناقشه دیپلماتیک با قطر شده اند و در پس همه اینها، سایه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه احساس می شود که در حال تثبیت دوباره جایگاه خود به عنوان میانجی منطقه ای است که دیدگاه بسیار خصمانه ای در قبال منافع آمریکا دارد و هیچ اهمیتی به حقوق بشر یا جان غیر نظامیان نمی دهد.
به طور قطع این مجموعه ای پیچیده و سردرگم کننده از مشکلات است. اما آمریکایی ها باید چالش بزرگتر را درک کنند: خاور میانه  از اهمیت اساسی برای آینده امنیت بین المللی و اقتصاد جهانی برخوردار است، و این در حالی است که اقتصاد جهانی و امنیت بین المللی، هر دو به نفع مردم آمریکاست. همچنین در حال حاضر، شبکه ای از گروههای ضد آمریکایی -که گاهی با همکاری یکدیگر و گاهی به تنهایی- در تلاشند نفوذ آمریکا را در خاور میانه (غرب آسیا) از بین ببرند و منطقه را به گونه ای تبدیل کنند که بر خلاف منافع و ارزش های ماست. آنها این کار را با حمایت از تروریست ها و شبه نظامیان، براندازی و تهدید دوستان ما، گرفتن جایگاه دیپلماتیک ما و استقرار و توزیع فناوری نظامی انجام می دهند که حفظ‌ حضور آمریکا را در منطقه دشوارتر و خطرناک تر می کند.
اگر ما به مسیر موجود ادامه دهیم و خود را به خواب بزنیم، ممکن است در آینده نزدیک از خواب بیدار شویم و ببینیم نفوذ آمریکا در یکی از مهم ترین بخش های جهان از بین رفته است. به همین دلیل است که آمریکایی ها باید به مسائلی که هم اکنون در خاور میانه  می گذرد، اهمیت دهند. به همین دلیل است که ما باید از دوستان واقعی مان، از جمله کردها حمایت کنیم. به همین دلیل است که ما بیش از هر زمان دیگری به راهبردی نیاز داریم که فراتر از سطح تاکتیکی است و بین موارد فوری و ضروری و مسائل واقعاً مهم تمایز قائل شویم.

منبع: خبرگزاری صداو سیما