جدیدترین مطالب

شراکت راهبردی پاریس-دهلی و گشایش مسیر سوم در دیپلماسی

شورای راهبردی آنلاین-رصد: بعد از جنگ روسیه-اوکراین در فوریه 2022، خودداری دهلی از محکوم کردن روسیه باعث نگرانی تعدادی از کشورهای غربی شد. همزمان، سفر جنجالی رئیس جمهور فرانسه به چین در سال گذشته در کنار تمایلش برای تقویت روابط اقتصادی با پکن پرسش‌هایی را درباره سیاست مبهم فرانسه در قبال چین برانگیخت.

حمله ارتش یمن به کشتی‌های جنگی آمریکا

نیرو‌های مسلح یمن در پاسخ به تجاوز آمریکا به خاک یمن و حمایت از ملت فلسطین در عملیاتی نظامی، یک نفتکش و شماری از کشتی‌های جنگی آمریکایی را هدف قرار دادند.

نتانیاهو درصدد ادامه جنگ است

مشاور رسانه‌ای هنیه تاکید کرد: بدون توقف تجاوزگری‌های ارتش اشغالگر، خروج نظامیان صهیونیست از نوار غزه و ورود کمک‌های بشردوستانه، نمی‌توان از برقراری آتش بس موقت سخن گفت.

جهان اسلام عزادار غزه و فلسطین است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در اجلاس فوق العاده وزرای اطلاع رسانی کشور‌های همکاری اسلامی برای غزه گفت: جهان اسلام عزادار غزه و فلسطین است .

Loading

أحدث المقالات

ترامپ درمورد انتخابات کارولینای جنوبی: باید ۱۵ دقیقه جشن بگیریم و بعد برگردیم سر کار / آماده‌ام چشم در چشم بایدن بدوزم و بگویم «جو، تو اخراجی، بزن به چاک»

رسانه‌های آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند که دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کارولینای جنوبی در مقابل نیکی هیلی، تنها رقیب باقی مانده به غیر از او، برنده شود.

Loading

بازنگری در راهبرد آمریکا در سوریه

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

 درپی ناکامی ائتلاف تحت رهبری واشنگتن برای مقابله با گروه تروریستی داعش، آمریکا اکنون قصد دارد در راهبرد خود در سوریه بازنگری کند.

آمریکا از ماه اوت2014 حملات هوایی به مواضع گروه داعش را در عراق آغاز کرد. اندکی بعد این حملات به مواضع این گروه تروریستی در خاک سوریه نیز گسترش یافت.

آمریکا تلاش کرد با تشکیل ائتلافی از متحدان خود، مشروعیت بیشتری برای این عملیات به دست آورد حتی اگر این ائتلاف برخی از حامیان جدی داعش و سایر گروه های تروریستی منطقه را نیز در خود جای دهد.

همزمان با افزایش حملات هوایی به مواضع داعش در عراق و سوریه، واشنگتن تقویت آنچه مخالفان میانه روی دمشق می نامد را نیز دنبال کرد.

هدف از تقویت این گروه مقابله همزمان با داعش و دولت سوریه بود که تلاش های آمریکا و متحدانش برای سرنگونی آن راه به جایی نبرده است.

در همین راستا آموزش 5 هزار تن از مخالفان مسلح دولت سوریه در دستور کار دولت آمریکا قرار گرفت.

با این حال اندک زمانی پس از به کارگیری این راهبرد برای مقابله با داعش، واشنگتن اکنون از لزوم بازنگری در آن سخن می گوید.

اکنون آمریکا مدعی است بدون برکناری بشار اسد رییس جمهوری سوریه از قدرت، نابودی گروه تروریستی داعش ممکن نیست.

تاکید بر سرنگونی نظام حاکم بر سوریه اما موضوع جدیدی نیست و آمریکا و متحدانش از آغاز بحران در این کشور از سال 2011، در کنار مخالفان مسلح دمشق ایستاده اند و خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت شده اند.

این رویکرد یکجانبه نه تنها به پایان درگیری ها در سوریه کمک نکرد، بلکه به آتش خشونت ها در این کشور دامن زد و حتی موجب سرایت این آتش به کشورهای همسایه شد.

حمایت آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای اش از مخالفان مسلح در سوریه، موجب شکل گیری و تقویت گروه های تروریستی مانند داعش شد که از اسلاف خود قدرتمندتر و پیچیده تر بودند.

این گروه های تروریستی نه تنها بخش هایی از خاک سوریه و حتی عراق را تحت اشغال خود در آوردند و صحنه هایی کم سابقه از وحشی گری و خشونت را به نمایش گذاشتند، بلکه تهدیدهای امنیتی جدی را نیز متوجه حامیان خارجی خود کردند.

پیوستن شهروندان غربی به گروه های تروریستی در سوریه و نگرانی از بازگشت احتمالی آنها، آمریکا و متحدانش را وادار کرد به تدبیری جدی برای مشکلی بیاندیشند که خود در شکل گیری آن نقش داشته اند.

با این حال این تدبیر نه تنها از اشتباهات پیشین خالی نبود، بلکه همچنان بر همان طبلی کوبید که طنینش گوش نوازندگان آن را نیز کر کرده بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *