loader image

جدیدترین مطالب

Loading

أحدث المقالات

Loading

چه چیزی در روابط آمریکا و کوبا تغییر می کند؟

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه هفدهم دسامبر اعلام کرد از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا خواسته است به مذاکراتی با کوبا به منظور عادی سازی روابط دیپلماتیک که از سال 1961 قطع شده است، اقدام کند.

روزنامه فرانسوی لوموند در مطلبی با عنوان نزدیکی روابط میان آمریکا و کوبا چه چیزی را تغییر خواهد داد، نوشت: همزمان با اوباما، رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا نیز اعلام کرد «ما تصمیم گرفته ایم روابط خود را با آمریکا برقرار کنیم». کاسترو همچنین لغو تحریم هایی را که آمریکا از سال 1962 علیه کوبا اعمال کرده است، خواستار شد. فقط کنگره آمریکا می تواند درباره لغو تحریم ها تصمیم گیری کند. این عادی سازی روابط نتایج متعددی دارد.

در عرصه دیپلماتیک

– آمریکا در ماه های آینده در هاوانا، پایتخت کوبا، سفارت خود را باز می کند و کوبا نیز قرار است همین کار را انجام دهد.

– بین مقامات آمریکایی و کوبایی درباره پرونده هایی نظیر مهاجرت، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حفاظت از محیط زیست و قاچاق انسان تماس هایی پیش بینی شده است. درباره مرزهای دریایی کوبا و مکزیک در خلیج مکزیک نیز در این مذاکرات گفتگو خواهد شد.

– در جریان شش ماه آینده جان کری درباره ارزیابی «حمایت کوبا از تروریسم» تجدید نظر خواهد کرد.

در عرصه سفر

دولت آمریکا شرایط اعطای مجوز ورود به اتباع خود به کوبا را تسهیل خواهد کرد. در حال حاضر سفرهای گردشگری اتباع آمریکایی به کوبا غیرممکن است و برای لغو کامل محدودیت های سفر به کوبا فقط کنگره آمریکا می تواند تصمیم گیری کند.

با وجود این، مجوز سفر برای دیدار های خانوادگی، روزنامه نگاری، علمی، فعالیت های آموزشی، نشست های حرفه ای، فعالیت های مذهبی، رقابت های ورزشی، طرح های بشردوستانه و برخی فعالیت های صادراتی با سهولت بیشتری صادر خواهد شد.

در عرصه تجارت

تجارت با شرکت های خصوصی کوبایی در بخش مصالح ساختمانی با هدف ساخت مسکن، همچنین شرکت های کوبایی فعال در زمینه تجهیزات صنعتی و تجهیزات کشاورزی برای بهره برداری از زمین های کوچک مجاز خواهد بود. لغو تحریم های عمومی درباره تجارت با کوبا فقط توسط کنگره امکان پذیر خواهد بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *