جدیدترین مطالب

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

Loading

أحدث المقالات

“این دیگر برنامه ریزی شده” در آمریکا فاش کردند که اوکراین کدام شهرها را از دست خواهد داد

سرهنگ داگلاس مک گرگور مشاور سابق رئیس پنتاگون در مصاحبه ای با کانال یوتیوب آلمان Die Weltwoche اعلام کرد اوکراین شهرهای اودسا و خارکف را در جریان حمله نیروهای مسلح روسیه از دست خواهد داد.

آبرام پیلی انتخابات ایران را زیر سوال برد!

معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همزمان با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران و مشارکت ایرانیان در اظهاراتی مداخله جویانه، تلاش کرد مشروعیت این انتخابات را زیر سوال ببرد و از جانب مردم ایران سخن بگوید.

گزارش‌های اطلاعاتی جدید درباره یحیی السنوار/ آمریکا و اسرائیل در حال جستجو هستند

تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به تکرار روایات درباره «یحیی السنوار» رهبر حماس در غزه در رسانه های غربی و صهیونیستی، به حقایق جدید نهفته و پنهان در این گزارش‌های اطلاعاتی پرداخته است.

روایت سی‌ان‌ان از افزایش فشار اسرائیل بر کمک‌رسانی به غزه

تهران- ایرنا- شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در گزارشی از سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد که همزمان با حملات جنایتکارانه رژیم اسرائیل به غزه، تلاش این رژیم برای جلوگیری از کمک‌رسانی به مردم این منطقه نیز ادامه دارد، به گونه‌ای که برخی اقلام خوراکی مانند خرما در فهرست اقلام مشکوک و ممنوعه ارسال به این باریکه قرار گرفته‌اند.

فریاد محکومیت نسل‌کشی در غزه از تریبون اجلاس سران آمریکای لاتین

تهران- ایرنا- روسای جمهوری برزیل، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی و هندوراس در جریان سخنرانی‌های خود در اجلاس سران جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک)، نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه را رد کرده، «بی‌تفاوتی تکان‌دهنده جامعه بین‌المللی» نسبت به جنایت‌های اسرائیل در غزه را مورد انتقاد قرار داده و توقف این کشتار را خواستار شدند.

Loading

بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی و بازارهای انرژی در سال 2015

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: دنیای سیاست خارجی در بهت ناشی از وضعیت کنونی روابط جهانی است، به نحوی که گروهی را بدین باور رهنمون ساخته که شاهد دوره‌ای از صف‌آرایی مجدد و بازسازی گسترده ساختارهای جهانی قدرت هستیم. اگر این فرض صحیح باشد، آنگاه قدرت‌های منطقه‌ای نظاره‌گر گشایش حصول توازنی جدید، دستیابی به منافع تصاعدی، تسویه حساب‌های قدیمی و ارتقای جایگاه‌شان خواهند بود. این امر به طور خاص بخش انرژی را در موقعیت متزلزلی قرار خواهد داد.

سارا لیدیزلا در مقاله‌ای که در کتاب نقاط حساس جهانی در سال 2015 – بحران و فرصت به چاپ رسید، نوشت: چشم‌انداز ژئوپلیتیک و انرژی غالباً بر یکدیگر اثر متقابل می‌گذارد. اختلال و بی‌ثباتی ژئوپلیتیک می تواند بازارهای انرژی را متأثر ساخته و جهت‌گیری‌های بخش انرژی هم قابلیت آن را دارد که عوامل محرکه ژئوپلیتیکی را تحت‌تاثیر قرار داده و حتی متزلزل نماید. در وهله نخست، خطر و بی ثباتی سیاسی بر حیات بازارهای انرژی محلی، منطقه ای و گاهی حتی جهانی از طریق ایجاد اختلال در عرضه یا مانع‌گذاری در راه سرمایه‌گذاری اثر می گذارد. به عنوان نمونه می توان به قطع عرضه و کاهش سرمایه‌گذاری در لیبی، نیجریه و ونزوئلا اشاره نمود.

در وهله دوم، اکتشاف منابع عظیم می‌تواند تنش های داخلی یا منطقه ای یا درک موجود از روابط را تغییر دهد. بارزترین و برجسته ترین نمونه کنونی این امر، موج استخراج نفت متراکم سبک و گاز شِیل در ایالات متحده و استفاده از آن به عنوان اهرم فشار و نفوذ و صف آرایی مجدد ژئوپلیتیکی است که توسعه مزبور در بازار انرژی به ارمغان آورده است. این رابطه متقابل میان انرژی و ژئوپلیتیک از زمان آغاز اقتصاد مدرن انرژی در بسیاری از بخش‌های جهان صادق بوده است.

پس اثر عصر صف‌آرایی مجدد ژئوپلیتیکی بر بخش انرژی چه مفهومی دارد؟ دانش متعارف تا اینجا به ما می‌گوید که در عصر افزایش خطرهای غیرفنی برای سرمایه‌گذاران در بخش انرژی به‌سر‌می‌بریم. با‌ این ‌حال به طرز شگفت‌آوری، لااقل در قلمرو بازارهای نفت جهانی، افزایش ریسک ژئوپلیتیکی برای برخی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انرژی، به افزایش شدید قیمت نفت منجر نشده است. بخشی از علل این مسئله به ضعف بنیان‌های بازار، عرضه کافی و پایین‌تر بودن سطح تقاضا از عرضه برمی‌گردد. با این حال، حتی در مناطقی که نزاع سیاسی مسلّم و قطعی در جریان است، عرضه نفت و گاز لزوماً در معرض خطر مستقیم قرار ‌نگرفته است.

با این حال بازتاب نیافتن فوری و کوتاه مدت افزایش ریسک در سطح قیمت ها، لزوماً به معنای فقدان خطر یا چنین اثری نیست. انرژی در بسیاری از منازعات ژئوپلیتیکی – همچون نزاع بر سر میدان‌های نفتی، خطوط لوله نفت، پالایشگاه‌ها و پایانه‌های صادرات در مناطقی مانند لیبی، شمال عراق و نیجریه – به مثابه یک ابزار برای تحقق اهداف استراتژیک و تاکتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین همانند احداث اخیر یک دکل حفاری در آب های دریای چین جنوبی به عنوان “ابراز و بیانی پویا از حاکمیت چینی”، انرژی به مثابه ابزاری برای بیان موضع و نشان دادن قدرت مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی نیز انرژی به عنوان ابزاری جهت اعمال نفوذ و اهرم فشار، ابزاری برای مذاکره و در واقع یک سلاح مورد استفاده قرار می گیرد که رواج این سیاست به فراگیری شیوه کشورداری اقتصادی بازمی‌گردد.

انرژی به مثابه اهرم فشار، دیگر صرفاً محدود به روسیه و تلاش این کشور برای مهار سیاست داخلی و خارجی اروپایی از طریق استفاده از نفوذش به عنوان عرضه‌کننده گاز طبیعی نیست، بلکه در حال حاضر این امر را می توان با اتحاد حکومت ها در استفاده از طیف متنوعی از تحریم ها برای تحدید سرمایه گذاری در تولید نفت در روسیه مرتبط دانست که در واقع بخشی از یک استراتژی گسترده تر جهت اعمال فشار اساسی به موضع کنونی روسیه در قبال اوکراین محسوب می شود.

با وجود تازه نبودن این سیاست ها، افزایش روزافزون آن ها منجر به اهمیت یافتن بیش از پیش مسائل غیرفنی برای بخش انرژی می‌شود. در حالی که بخش انرژی از پیش در مواجهه با تغییرات مخل و مخرب در سطوحی متنوع – از پیشرفت‌های نامتعارف در حوزه نفت و گاز گرفته تا کاهش هزینه انرژی خورشیدی، تمرکز‌زدایی و دیجیتالی‌ کردن سیستم‌های انرژی، رشد کند و نامتوازن و افزایش هزینه‌های سرمایه گذاری- قرار داشته است، این تغییرات در صف‌آرایی کشورها و افزایش تنش‌‌های ژئوپلیتیکی، می‌تواند روند سرمایه‌گذاری‌ها را بسته به محل موردنظر تسریع یا کند نماید. در دورانی از این دست، برخی کشورها از طریق مبادرت به انجام معاملات تجاری جدید یا از طریق سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی که کشورها را به هم پیوند می‌دهد، سعی در حفظ و تقویت امواج و جریان‌های تجارت انرژی دارند.

در طرف مقابل، سایر کشورها و شرکت‌ها با زیر سوال بردن هزینه‌ها و منافع هم‌بستگی با نظام مالی بین‌المللی، شروع به واکاوی امکانات و نیز محدودیت‌های سیستم‌های جایگزین برای پشتیبانی سرمایه‌گذاری‌های‌شان در بخش انرژی خواهند کرد. و امروزه تقریبا همه، از شرکت‌های خصوصی گرفته تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری دولتی و حکومت‌ها، میزان ریسک و خطرات سیاسی را در رویکردی که به مدیریت توسعه منابع دارند، لحاظ می کنند. لذا سال 2015 می تواند همزمان هم نویدبخش سالی بی‌ثبات و نامطمئن و هم سالی فرصت‌زا و منفعت‌آفرین باشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *