جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

رئیس جمهور: اراده ایران و پاکستان بر توسعه روابط همه جانبه است

تهران – ایرنا – رییس جمهور با بیان اینکه این سفر به دعوت رییس جمهور پاکستان انجام گرفته ومذاکرات متعددی از صبح امروز در ابعاد مختلف با مقامات کشور برگزار شده است،اراده دو کشور رابر توسعه روابط در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی تجاری، علم و فناوری و فرهنگی دانست و گفت: امیدواریم بعد از این سفر شاهد رشد و توسعه روابط دوکشور به شکل فزاینده باشیم.

ده‌ها زلزله و پس‌لرزه تایوان را لرزاندند

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی تایوان اعلام کرد، از روز دوشنبه تا ساعات اولیه سه‌شنبه بیش از ۸۰ زلزله و پس‌لرزه که قوی‌ترین آنها ۶.۳ ریشتر بوده است، این جزیره را لرزاندند.

Loading

اوباما، ایران و انتخابات رژیم صهیونیستی

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: عوامل تنش‌زای بسیاری میان دولت اوباما و نتانیاهو وجود دارد که بدون شک یکی از مهم‌ترینِ این عوامل، ایران است. مذاکره با ایران و امکان حصول توافق در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش می‌تواند مهم‌ترین موفقیت اوباما در زمینه سیاست خارجی وی تلقی شود و مسائلی مانند ادامه غنی سازی یا عدم از کار انداختن تاسیسات هسته ای ایران در این میان می‌توانند بی اهمیت تلقی شوند.

افرایم انبار در مقاله‌ای که در مرکز صهیونیستی مطالعات راهبردی بگین – سادات به چاپ رسید، نوشت: به نظر می رسد ایالات متحده حتی حاضر است که ایران را به عنوان شریک راهبردی خود برای برقراری ثبات در منطقه اعلام نماید. بخشی از این هم سو شدن بستگی به این مساله دارد که آمریکا با برنامه هسته ای ایران سازش کرده و مقاومتی در برابر حضور این کشور در منطقه نکند.

گویی اوباما به این خاطر که هیچ موفقیتی در سیاست خارجی کسب نکرده است، می خواهد رابطه با ایران را به عنوان میراث ریاست جمهوری خود بر جای بگذارد.

چنین رفتاری موقعیت آمریکا را در خاورمیانه و منافع ملی نزدیک ترین متحدش یعنی اسراییل را به خطر می‌اندازد. اوباما به جایگاه بین المللی آمریکا اهمیتی نمی دهد و هیچ وقت هم اهمیت چندانی برای اسراییل قائل نبوده است، اما می داند که دغدغه های اسراییل پیوند نزدیکی با افکار عمومی مردم آمریکا دارد. دقیقا به همین خاطر است که وی نمی خواهد نتانیاهو در کنگره آمریکا سخنرانی کند. اوباما نگران است که سخنرانی سوم مارس نتانیاهو موجب جدلی عمومی درباره سیاست های او در برابر ایران شود و دقیقا به همین خاطر است که نتانیاهو قصد دارد که بر خلاف خواسته اوباما عمل کند.

تا زمانی که بخت حداقلی وجود داشته باشد که سخن گفتن با کنگره به مشاجره عمومی بر سر ایران در آمریکا نیروی دوباره بخشیده و تلاش دولت را برای حصول توافق مختل کند، نتانیاهو مایل است که تمام توان خود را برای ممانعت از شکل گیری چنین توافقی به کار گیرد. از طرف دیگر تلاش اوباما برای جلوگیری از دیدار نتانیاهو با کنگره و تشویق اعضای کنگره برای تحریم این سخنرانی تنها موجب افزایش تمایل به شنیدن سخنان نخست وزیر اسراییل می شود.

بنابراین مشکل اوباما با نتانیاهو علاوه بر خصومت شخصی، به این دلیل است که نمی خواهد وی مهم ترین پروژه سیاست خارجی اش را خراب کند. اما علاوه بر واشنگتن، اوباما مایل به حذف نتانیاهو در اورشلیم هم هست. ابراز نارضایتی وی از نامزدهای لیکود و ترغیب فعالان و حامیان مالی ضد نتانیاهو در همین راستا صورت می گیرد.

البته این اولین باری نیست که آمریکا قصد مداخله در انتخابات اسراییل را دارد. به هر روی اوباما تمایلی ندارد که حتی پس از توافق با ایران، نتانیاهو به عنوان منتقدی دائمی در عرصه قدرت فعالیت کند. به ویژه که نخست وزیر اسراییل بارها اعلام کرده که خود را مقید به توافقات یکجانبه آمریکا با ایران نمی داند و ممکن است بر خلاف چنین توافقی عمل کند. به عقیده اوباما، نتانیاهوی متوهم ممکن است کماکان از گزینه نظامی علیه ایران استفاده کرده و کل موفقیت وی را در عرصه سیاست خارجی خراب کند.

البته واقعیت نیز همین است که در میان نامزدهای نخست وزیری اسراییل، تنها نتانیاهوست که چنین علاقه ای به مساله ایران نشان می دهد. در اسراییل نیز اگرچه تمرکز کمپین های انتخاباتی بر شخصیت نامزدهاست و نه مسائل مورد بحث آن ها، اما در لایه‌های زیرین، تهدید ایران و اینکه چه کسی بیشترین تجربه را برای مواجهه با این چالش دارد، بسیار مطرح و تعیین کننده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *