جدیدترین مطالب

روایت رسانه‌های پاکستانی از دستاورد‌های اولین سفر رئیس جمهور به اسلام آباد

رسانه‌های پاکستان با پرداختن به دستاورد‌های سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد نوشتند ایران و پاکستان در جریان سفر سید ابراهیم رئیسی به پاکستان پیامی قاطع در مورد عزم مشترک خود برای تقویت روابط در تمامی حوزه‌های همکاری دوجانبه صادر کردند.

سفر موفق رئیس جمهور ایران به اسلام آباد یک «تحول بزرگ» است

درحالیکه بسیاری از رسانه های پاکستانی اخبار مبنی بر تهدید تحریم دولت اسلام آباد از سوی واشنگتن درصورت توسعه مناسبات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را منتشر می کنند، وزیر دفاع این کشور سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد را موفق ارزیابی کرده و‌ آن را تحولی بزرگ قلمداد کرد.

پنج شنبه سیاه فرودگاه‌های فرانسه

اعتصاب کارکنان بخش‌های کنترل پرواز فرودگاه‌های فرانسه باعث شده هزاران پرواز لغو و برنامه ریزی صد‌ها هزارمسافر بهم بخورد و سرگردان شوند.

Loading

أحدث المقالات

فلج سیاسی آمریکا!!!

اخبار را ورق می زدم به مطلبی که نشریه واشنگتن پست در باره امضای لایحه کمک های آمریکا به کی یف اشاره می کند رسیدم.

Loading

پژوهشی درباره جنگ افزارهای بیولوژیک چین

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: پژوهشی که در یک مجله تخصصی هندی به چاپ رسیده، برنامه جنگ افزارهای بیولوژیک چین را بررسی کرده و به قابلیت‌ سلاح‌های بیولوژیک موجود در تاسیسات دفاعی و ارتش این کشور توجه خاصی داشته است

دنی شوهام در این مقاله که در مجله مطالعات دفاعی اندیشکده مطالعات و تحلیل‌های دفاعی دهلی نو به چاپ رسید، پس از بررسی عوامل تاریخی و جغرافیایی، رویکرد چین به کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک و نظام اداری مرتبط کنونی، نگاه دقیقی به نظام به کار گرفته شده در این کشور انداخته است.

به این منظور، 19 تاسیسات مرتبط با تشکیلات دفاعی، 34 تاسیسات نظامی (مرتبط با ارتش آزادی بخش خلق (PLA) که در مالکیت این ارتش یا بخشی لاینفک از آن هستند) و نیز 12 تاسیسات غیرنظامی به عنوان نمونه بررسی و ثبت شد‌اند.

خروجی تحلیل مشخص می‌کند که 12 تاسیسات مرتبط با تشکیلات دفاعی (تاسیسات دفاعی دولتی) به اضافه 30 تاسیسات مرتبط با ارتش آزادی بخش، به شکلی در تحقیق، ایجاد، تولید، آزمایش و ذخیره‌سازی سلاح‌های بیولوژیک نقش دارند.

این رقم با توجه به بزرگی دولت چین، بلندپروازی‌های تکنولوژیک و میل دیرین آن به پیروی از برنامه‌های نظامی شوروی چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. اما ساختار برنامه سلاح‌های بیولوژیک این کشور قابل توجه است.

این ساختار بارویکردی روشمند سعی در پنهان کردن ماهیت، وابستگی‌ها و طرز کار بسیاری از تاسیسات پیش گفته را دارد.

این ادعا از طریق بررسی برخی تاسیسات‌های غیرنظامی که در نمونه آمده بود نیز تایید می‌شود. البته چنین مخفی‌کاری‌هایی مؤید اتهامات متعددی است که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در دهه 90 میلادی و بعدتر، به چین وارد کردند و مدعی شدند که این کشور با وجود پیوستن به کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک، دارای برنامه فعال و زرادخانه‌ای برای این سلاح‌هاست.

البته چین همواره، به صورت آگاهانه منکر داشتن چنین برنامه‌ای بوده، چرا که متوجه است که در صورت تایید، متعاقبا وادار به نابودی آن خواهد شد. شوروی نیز پیش از این، سال‌ها به صورت موفقیت‌آمیزی از این منطق پیروی کرده بود.

منطق اصلی که چین در این خصوص به کار گرفت، کاربرد دوگانه‌ ترتیبات فناوری زیستی (biotechnological) و فناوری پزشکی (biomedical) است. نظام‌های شناخته شده چینی که به این موضوع مرتبط هستند، به صورت بسیار مبهم و پیچیده‌ای از ترتیبات فناوری زیستی و فناوری پزشکی با کاربرد دوگانه استفاده می‌کنند. این ترتیبات هم‌زمان که مربوط به ضروریات متعارف یا دفاعی هستند، حول محور سلاح‌های بیولوژیک می‌چرخند. چین این منطق را هم در سطوح تاکتیکی و هم در سطح راهبردی به کار گرفته است.

یکی دیگر از عناصر اصلی، غیرنظامی نمایاندن تاسیسات مرتبط است. این رفتار از آنجایی که موجب برقراری روابط سازنده با بسیاری از تامین کنندگان فناوری و موسسات علمی برجسته خارجی می‌شود، بسیار مفیداست.

دانشمندان چینی که سال‌ها در دانشگاه‌ها و موسسات علمی خارجی مستقر بوده‌اند، به پیشبرد این رویکرد کمک می‌کنند. به علاوه، کمیسیون علوم، فناوری و صنایع برای دفاع ملی (COSTIND) و دپارتمان اطلاعات ارتش آزادی‌بخش این رویکرد را هدایت می‌کنند.

دپارتمان اطلاعات ارتش آزدی بخش به عنوان دپارتمان دوم شناخته می‌شود و یک موسسه اطلاعاتی مهم در رابطه با گردآوری فناوری‌های برجسته خارجی با کاربرد نظامی آشکار یا پنهان است.

به نظر می‌رسد که کارکنان این دپارتمان بیشتر در پوشش ماموران کنسولی و غیره فعالیت می‌کنند و حضور ظاهری چندانی در خارج از کشور ندارند.

به نظر می‌رسد با توجه به کلیت برنامه‌های تحقیق و توسعه‌ی چین، موسسات مرتبط می‌توانند بسیاری از عوامل سمی و بیماری‌زا را به عنوان سلاح بیولوژیک تولید کنند. حتی ممکن است سلاح‌های بیولوژیک جایگزین بخشی از زاردخانه چین شوند.

بر اساس این پژوهش، میزان و دقت فعالیت‌های صورت گرفته در چین در زمینه تحقیق و توسعه در حوزه زیست هوازی، اعم از باکتری، ویروس و سموم، بسیار بیش‌از حد لازم برای آمادگی و محفاظت است.

ضمنا فعالیت‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که دانشمندان چینی به سطح بالایی از دانش و فناوری دست یافته‌اند که ظاهرا در حوزه دفاعی کاربرد دارد. همه این‌ها در کنار قابلیت‌های پیشرفته چین در زمینه کلاهک‌های نظامی، این گمان را به وجود می‌آورد که ممکن است فناوری‌های مناسب برای ساخت و تولید سلاح‌های بیولوژیک با قابلیت پرتاب موثر را به کار گیرد.

با توجه به وسعت علوم حیاتی و مهارت‌های راهبردیِ چین بعید است که این کشور، با وجود عضویت و حمایت ظاهری از کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک، راه‌های جدید را برای طراحی و به کارگیری سلاح‌های بیولوژیک نادیده بگیرد.

نویسنده پژوهش در خاتمه نتیجه گرفته است روی هم رفته به احتمال بسیار زیاد، چین یکی از دارندگان سلاح بیولوژیک هست و خواهد بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *