جدیدترین مطالب

رافائل در راه تهران؟

رافائل در راه تهران؟

به فاصله دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان در ماه آینده میلادی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی انجام این سفر در اسفند‌ماه را بعید می‌داند.

در ملاقات اعضای ارشد حماس و جهاد اسلامی با دکتر خرازی،
تحولات جنگ غزه و مسیر پیش روی مقاومت بررسی شد

شورای راهبردی آنلاین: آقایان اسامه بن حمدان و علی ابو شاهین، اعضای ارشد دفتر سیاسی حماس و جهاد اسلامی امروز در ملاقات با دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به تشریح آخرین وضعیت میدانی در غزه و همینطور مسیر پیش روی مقاومت فلسطین پرداختند.

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

در ژوئن ۲۰۲۳، ۱،۸ در صد بالاتر از آن مقطع بود. اقتصاد بریتانیا پس از برگزیت و بحران کووید ۱۹، در مقایسه با همسایگانش با سختی مضاعف روبه رو نبوده و دست کم عملکرد مشابهی با آنها داشته است.
Loading

أحدث المقالات

سربازان اوکراینی بریده اند؟ / شکست‌ها و اسارت نظامیان، روحیه آنها را از بین برده است

به گفته مقامات ارشد غربی و سربازانی که برای اوکراین می‌جنگند، ممکن است صدها سرباز اوکراینی با پیشروی واحدهای روسی اسیر شده یا در خلال عقب‌نشینی پر هرج و مرج اوکراین از شهر آودیوکا در شرق ناپدید شده باشند.

مدودف: آزادسازی آودیوکا ماموریت دشواری بود

تهران- ایرنا- دمیتری مدودف معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه با اشاره به استحکامات دفاعی نظامیان اوکراینی در آودیوکا، تاکید کرد: عملیات آزادسازی آودیوکا، ماموریت دشواری بود که ارتش روسیه آن را با موفقیت به پایان رساند.

بررسی تحولات غزه در دیدار وزرای خارجه ترکیه و آمریکا

تهران- ایرنا- هاکان فیدان و آنتونی بلینکن وزرای خارجه ترکیه و آمریکا در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در برزیل با یکدیگر دیدار و درباره روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات غزه گفت وگو کردند.

رافائل در راه تهران؟

رافائل در راه تهران؟

به فاصله دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان در ماه آینده میلادی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی انجام این سفر در اسفند‌ماه را بعید می‌داند.

نیوزویک: نظرسنجی‌ها حکایت از پیشی گرفتن ترامپ از بایدن در انتخابات دارد

تهران- ایرنا- هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک گزارش داد: بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌های انجام شده در ایالت‌های تاثیرگذار در تعیین نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده پیشی گرفته است.

صدوسی‌ونهمین روز «طوفان الاقصی»| رفح همچنان زیر آتش حملات صهیونیست‌ها/حمله رژیم اسرائیل به مناطق مرزی با مصر

در یکصدو سی و نهمین روز عملیات طوفان الاقصی مناطق مختلف غزه همچنان هدف آماج حملات هوایی صهیونیست‌ها قرار گرفته است.نقطه اصلی این حملات بر شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه متمرکز بود؛ جایی که صهیونیست‌ها تهدید به حمله زمینی کرده‌اند.

صدوسی‌ونهمین روز «طوفان الاقصی»|رفح همچنان زیر آتش حملات صهیونیست‌ها/حمله رژیم اسرائیل به مناطق مرزی با مصر

در یکصدو سی و نهمین روز عملیات طوفان الاقصی مناطق مختلف غزه همچنان هدف آماج حملات هوایی صهیونیست‌ها قرار گرفته است.نقطه اصلی این حملات بر شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه متمرکز بود؛ جایی که صهیونیست‌ها تهدید به حمله زمینی کرده‌اند.

Loading

رویکردهای ارتش انگلیس به تسلیحات هسته ای

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: امروز دیدگاه نیروی نظامی انگلیس درباره تسلیحات هسته ای چیست؟ با توجه به بازیگران و نهادهای مختلف و سطح محرمانه بودن این مساله چطور می توان به این پرسش پاسخ داد؟

تیم استریت در گزارشی که شورای اطلاعات امنیتی انگلیس آمریکا-بیسیک (BASIC) منتشر کرد، با طرح این سوالات نوشت: زرادخانه هسته‌ای انگلیس سلاحی سیاسی است که از نظر آن دسته از تصمیم‌گیرندگان سیاسی، ارزش بسیار زیادی دارد.

آنها معتقدند انگلیس همچنان یکی از کشورهای پیشرو در جهان است. به لحاظ تاریخی، حفظ این هویت وجایگاه، در کنار آمریکا و در ناتو، با داشتن یک ارتش قوی و قادر به طرح‌ریزی قدرت در سراسر جهان، در هم تنیده است.

مساله کلیدی در خصوص این قابلیت ها مساله معتبر بودن است – یعنی اگر قرار باشد انگلیس همچنان یک قدرت هسته ای باقی بماند، باید تهدیدهایش درباره توسل به زرادخانه هسته‌ای معتبر به نظر برسد. این امر مستلزم آن است که انگلیس قدرت متعارف کافی داشته باشد تا تضمین کننده “نردبان تشدید وضعیت” (هر پله نردبانی از تشدید وضعیت را با 44 پله یا مرحله معین می‌کنند که این مراحل از یک تحریک خیلی جزیی آغاز شده و به مرحله نهایی جنگ تمام عیار هسته‌ای ختم می‌شود) باشد که می تواند به انفجار هسته ای که شرایط آن همیشه مبهم بوده است، منجر شود.

با توجه به هزینه‌های مستمرا رو به افزایش تجهیزات نظامی پیشرفته (های‌تک)، کاهش بودجه دفاعی به عنوان بخشی از سیاست ریاضت اقتصادی و نیز فقدان حمایت عمومی، حفظ ادعاهای جهانی برای انگلیس به شکل روزافزونی غیرواقع‌گرایانه به نظر می‌رسد.

علت این امر این نیست که هزینه ساخت نسل جدید زیردریایی‌های مجهز به سلاح هسته‌ای تهدید به مخاطره انداختن قدرت نظامی متعارف انگلیس را در بردارد، این‌ها قابلیت هایی است که خود بنیانی برای بازدارندگی هسته ای محسوب می‌شوند. تنها راه دولت برای تامین بودجه همه احتمالات، جمع‌آوری میزان بیشتری پول از طریق مالیات یا انحراف بودجه از دیگر بخش‌هاست که هر دو مورد هزینه‌های چشمگیر و به احتمال زیاد غیرقابل پذیرشی را در بر دارد.

جنگ طلبان دولت انگلیس ترجیح می دهند به لفاظی‌های دوران جنگ سرد متوسل شوند و برای توجیه نیاز به مخارج بالای نظامی درباره تهدید روسیه مبالغه می‌کنند.

همان طور که در جنگ سرد دیدیم، شیطانی جلوه دادن روسیه به این شکل به نفع نظامی‌گرایان در مسکو است که از حفظ قدرت‌شان و تضمین بقای رژیم فعلی به وسیله تشدید احساسات ملی‌گرایانه میان مردم روسیه ناامید هستند.

فقط با شکستن این چرخه باطل – یعنی گفتن اینکه ما برای رویارویی با تهدید روسیه به ناتو و تسلیحات هسته ای نیاز داریم/ ما به تهدید روسیه برای توجیه ناتو و تسلیحات هسته ای نیاز داریم – انگلیس می‌تواند مانند کشوری محترم و پاسخگو رفتار کند و قادر به حل بسیاری از چالش های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی قرن حاضر باشد.

در هر حال آنچه که حامیان سامانه تسلیحاتی ترایدنت در نیروی نظامی و در میان نخبگان سیاسی واقعا از آن هراس دارند، قدرت مسکو یا حتی واشنگتن نیست، بلکه معنایی است که تبدیل شدن انگلیس به یک دولت سابق دارنده تسلیحات هسته ای در راستای قدرت و پرستیژ آنها خواهد داشت.

به عنوان مثال همان طور که ژنرال ریچاردز، رییس سابق ستاد کل نیروهای مسلح انگلیس خاطر نشان کرده است، اگر این کشور خلع سلاح شود، به دلیل آنکه ترایدنت یک سلاح سیاسی است، پس‌انداز حاصل از آن ضرورتا صرف نیروهای متعارف نمی‌شود. به علاوه بسته به این که خلع سلاح چطور اجرا شود، به ویژه اگر زیرساخت فعلی حامی تسلیحات هسته ای به شکلی برگشت‌ناپذیر، شفاف و قابل راستی‌آزمایی و آن گونه که تعهدات انگلیس تحت معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته ای می طلبد، برچیده شود، انگلیس برخی هزینه ها را متحمل خواهد شد.

بنابراین حتی با وجودی که برخی در میان نیروهای مسلح ممکن است تسلیحات هسته ای را دوست نداشته باشند، این مساله را تحسین می کنند که این تسلیحات تعهد اقتصادی و سیاسی انگلیس به نیروی نظامی را افزایش می دهد . هزینه ترایدنت برای نیروی نظامی انگلیس به سبب این واقعیت است که مناقشات مربوط به آن هیچ ارتباطی با نظامیان ندارد.

بنابراین در حالی که برخی شخصیت های نظامی عالی‌رتبه پیشین ممکن است از خلع سلاح هسته ای حمایت کنند، از نظر بسیاری از دست رفتن جایگاه هسته ای انگلیس خطر از دست دادن “ویژگی” نظامی این کشور را در بردارد و بنابراین باید تا آنجا که ممکن است از آن دوری کرد.

اکنون مشکل این است که هزینه های بسیار زیاد قدرت هسته ای ماندن ممکن است نیروهای مسلح را تا جایی فرسوده‌تر سازد که زرادخانه هسته ای انگلیس چیزی جز یک زینت سیاسی توخالی نباشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *