جدیدترین مطالب

همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان «همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی» بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند.

همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان “همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی ” بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند .

Loading

أحدث المقالات

جمهوری آذربایجان: ادعاهای پاشینیان علیه باکو به روند صلح در منطقه ضربه می‌زند

تهران- ایرنا- وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای با اشاره به سخنان نیکول پاشینیان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، اعلام کرد که ادعاهای بی‌اساس نخست‌وزیر ارمنستان علیه باکو با هدف وارد کردن ضربه دیگری به روند صلح از طریق ایجاد تنش عمدی در منطقه مطرح شده است.

جمهوری آذربایجان: ادعاهای پاشینیان علیه باکو به روند صلح در منطقه ضربه می‌زند

تهران- ایرنا- وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای با اشاره به سخنان نیکول پاشینیان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، اعلام کرد که ادعاهای بی‌اساس نخست‌وزیر ارمنستان علیه باکو با هدف وارد کردن ضربه دیگری به روند صلح از طریق ایجاد تنش عمدی در منطقه مطرح شده است.

سوئیس کنفرانس صلح اوکراین را “تا تابستان” آینده برگزار می‌کند

 نیویورک – ایرنا- وزیر امور خارجه سوئیس در دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین، روز جمعه به وقت محلی در مجمع عمومی  سازمان ملل اعلام کرد که قصد دارد یک کنفرانس صلح  اوکراین را در سطح عالی “تا تابستان” آینده برگزار کند.

Loading

نگاه آمریکایی‌ها به عملیات نظامی روسیه در سوریه

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: در محافل سیاسی آمریکا بحث هایی درباره راهبرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سوریه وجود دارد و در حالی که همه آنها موافقتند پوتین در جنگ داخلی سوریه مداخله کرد تا به تقویت نظام این کشور کمک کند، اما دستکم دو دیدگاه درباره اهداف نهایی پوتین از این اقدام وجود دارد.

ابراهیم الاصیلی، وین وایت و راندا اسلیم در تحلیلی که در پایگاه اینترنتی موسسه خاورمیانه منتشر شد، نوشتند: به نظر می رسد جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در جناحی قرار دارد که معتقدند مداخله روسیه بخشی از یک راهبرد به منظور تقویت موضع دولت سوریه در میز مذاکره است.

این مسئله به نوبه خود می‌تواند سرانجام زمینه ساز کنار رفتن اسد به عنوان بخشی از یک روند انتقال باشد، روندی که براساس آن ساختار حکومت دست نخورده باقی می‌ماند و تروریست‌ها شکست می‌خورند.

جناح دوم به چنین استنباطی تردید دارد و معتقد است رئیس جمهور روسیه با توسل به زور یک پیروزی نظامی برای متحد خود ثبت می‌کند، اما دامنه این پیروزی جای تردید دارد و ممکن است زمینه‌ساز باقی ماندن اسد بر سر قدرت برای آینده‌ای نامشخص باشد.

براساس این تعبیر، رئیس جمهور روسیه اطمینان دارد تقویت نظامی نظام سوریه تضمین خواهد کرد هم اسد و هم حکومت سوریه پایدار خواهد ماند، به طوری که نظام این کشور می‌تواند با دادن امتیازهای سطحی به مخالفان، همچنان قدرت را در اختیار داشته باشد و عربستان سعودی و ترکیه نیز تحت فشار آمریکا چنین نتیجه ای را خواهند پذیرفت.

هر دو جناح بر این باورند که هدف از اقدامات روسیه در سوریه تقویت جایگاه روسیه در خاورمیانه و مقابله با مداخله نظامی ائتلاف تحت فرماندهی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (‌ناتو) است.

ظاهرا هر دو جناح معتقدند مداخله پوتین در سوریه نمی‌تواند یک پیروزی نظامی قطعی در پی داشته باشد و به این ترتیب نخواهد توانست از این طریق مخالفان سوری را مجبور به شکست و تسلیم سیاسی کند.

همانطور که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا 27 اکتبر در کمیته نیروهای مسلح سنا گفت مداخله پوتین احتمالا باعث تحریک مخالفان علیه سیاست مسکو در سوریه و افزایش افراط‌گرایی خواهد شد.

جان کری هم اکنون در حال محک زدن این موضوع است که آیا پوتین درباره مذاکرات و تحت فشار قرار دادن اسد برای مذاکرات با مخالفان مسلح و دادن امتیازهای لازم به منظور دستیابی به راه حلی سیاسی و پایان دادن به این بحران جدی است یا خیر.

کری همچنین در حال محک زدن نیات ایران است.

ولادیمیر پوتین گفته است که هدف از مداخله وی در سوریه جنگ با داعش است. اگر هدف پوتین از مداخله در سوریه مقابله با داعش باشد، پس باید گفت او نتوانسته است در این زمینه نتیجه ای بگیرد.

به گفته آن پترسون، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، مسکو تلاش می کند ادعا کند که حملات روسیه بر تروریست ها متمرکز است، اما تاکنون 85 تا 90 درصد از حملات این کشور در سوریه بر مخالفان سوری متمرکز بوده است و در این حملات همچنین غیر نظامیان نیز کشته شده‌اند.

در حقیقت بیشتر حملات روسیه علیه ارتش آزاد سوریه و گروه های شورشی بوده است که ارتباطی با داعش ندارد. تمرکز حملات روسیه بر شورشیان غیروابسته به داعش در بخش هایی نزدیک خطوط مقدم رژیم سوریه نشان‌دهنده نوعی تلاش برای تضعیف گروه هایی است که بزرگ‌ترین تهدید نظامی برای دولت سوریه به شمار می‌روند.

بین 10 تا 15 درصد از حملات روسیه داعش را هدف قرار داده است و همین میزان است که می‌تواند به ادعای روسیه و سوریه درباره آغاز جنگ با تروریسم کمک کند.

اما اگر شکست داعش هدف اصلی روسیه در سوریه نیست، پس هدف پوتین چیست؟ حفظ موقعیت موجود یا تقویت خطوط دفاعی دولت سوریه؟ حملات هوایی روسیه به همراه عملیات زمینی گسترده ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای حزب الله نشان می‌دهد هدف نظامی فوری پوتین ظاهرا روشن کردن منطقه‌ای منسجم تحت کنترل دولت سوریه است که از آن به عنوان «سوریه مفید» یاد می شود و از دمشق تا حلب از طریق حمص است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *