جدیدترین مطالب

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

ارتش یمن: یک کشتی تجاری بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی را هدف قرار دادیم

یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن گفت: «نیروی دریایی یمن با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داد و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد.»

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

ارتش آمریکا در آستانه بحران مالی

تهران – ایرنا – فرماندهی آمریکا در اروپا و آمریکا هشدار داد در صورت تایید و تصویب نشدن بسته کمک  ۶۰ میلیارد دلاری اوکراین، قوای آمریکا در این دومنطقه از جهان که نقش پشتیبانی جنگ اوکراین را ایفا می کند تا تابستان آتی فاقد بودجه و پول  خواهد ماند.

ابلاغ اعتراض ایران به سفیر دولت کویت 

دستیار وزیر امور خارجه بر آمادگی برای انجام دور جدید گفت‌وگو‌ها با دولت کویت در فضای دوستانه و با هدف رسیدن به یک راه‌حل مرضی‌الطرفین تاکید کرد.

Loading

راه های بهبود امنیت هسته ای

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: در کنفرانس اخیر خلع سلاح و عدم اشاعه اتحادیه اروپا که در بروکسل برگزار شد، موضوع توافق هسته‌‌ای ایران و همچنین رویدادهای سال جاری و فرصت‌های پیش روی آن بحث و بررسی شد. در حاشیه کنفرانس نیز نشست‌‌های ویژه‌ای با محوریت کنوانسیون تسلیحات بیولوژیک و معاهده تجارت اسلحه و همچنین بررسی چشم‌انداز نشست امنیت هسته ای ( N.S.S) در سال 2016 برگزار شد.

متیو کاتی در تحلیلی که موسسه بین المللی مطالعات راهبردی (IISS) منتشر کرد، نوشتند: نشست امنیت هسته ای که از سال 2010 و به ابتکار باراک اوباما، رئیس جمهورآمریکا آغاز به کار کرد، به دنبال تقویت امنیت هسته‌ای در جهان به روشی جامع و بر اساس استاندارهای بین المللی، ایجاد اعتماد بین کشورها و کاهش میزان زرادخانه های مواد هسته ای تسلیحاتی در جهان است.

اولین نشست امنیت هسته‌ای در سال 2010 در واشنگتن برگزار شد و نشست‌های دیگری در سئول و لاهه طی سال‌های 2012 و 2014 برگزار شد. قرار است نشست نهایی نیز در مارس 2016 در واشنگتن برگزار شود. نشست سال 2016 به بررسی موضوعاتی از جمله تهدیدهای موجود و مشخص کردن گام‌هایی که می‌توان برای کاهش استفاده از اورانیوم غنی‌سازی شده با غنای بالا برداشت، افزایش ایمنی مواد آسیب‌پذیر، مقابله با قاچاق مواد اتمی و ردیابی و مقابله با تروریسم هسته‌ای خواهد پرداخت.

با وجود ارزیابی‌های ناامیدکننده ای که از نشست آتی در واشنگتن به گوش می‌رسد، دولت اوباما در صدد است تا دستاوردهای موجود را تحکیم و میراث خود را حفظ کند. برای تحقق این هدف، سه میزگرد مجزا با موضوع بررسی ابعاد مختلف ارتقا و بهبود امنیت هسته‌ای در خلال کنفرانس خلع سلاح و عدم اشاعه اتحادیه اروپا برگزار شد.

در یکی از این میزگردها، توماس کانتری من، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت بین الملل گفت که روند طی شده در پنج سال گذشته موفقیت‌آمیز بوده و نتایج ملموسی به همراه داشته است. به نحوی که ذخایر اورانیم و پلوتونیوم غنی شده با سطح بالا در بیش از 12 کشور امحا شد؛ اقدامات حمایتی چشمگیری برای مبارزه با قاچاق هسته‌ای انجام پذیرفت و همچنین راهکارهای حساب شده و سنجیده‌ای برای مقابله با تروریسم هسته‌ای که امکان وقوع آن در هر لحظه وجود دارد، ارائه شد.

النا یوکوا، معاون مدیر مرکز مطالعات منع گسترش تسلیحات جیمز مارتین در موسسه مطالعات بین‌المللی در مانتوری نیز بر تاثیر عملی نشست‌ها که موجب تقویت هنجارهای امنیت هسته‌ای، مکانیسم‌های سیاسی و نهادهای بین المللی شده است، تاکید کرد.

با این وجود، نقدهای جدی به نشست امنیت هسته‌ای نیز وارد است. ورنر باونس، معاون مدیرکل امور چندجانبه وزارت خارجه بلژیک معتقد است محدودیت‌ها و ضعف‌های موجود در دستور کار نشست امنیت هسته‌ای آشکار شده و از همین رو به یک فرایند گسترده و جامع‌تر برای تضمین پیشرفت مستمر نیاز است. در حالی که برخی از دولت‌ها همچون ایران خود را شایسته داشتن کرسی در این نشست می‌دانند، برخی دیگر از دولت ها به ویژه آمریکا با این موضوع مخالف هستند.

علاوه براین، خروج روسیه از نشست 2016 نیز می تواند ضربه اساسی به اعتبار این نشست وارد سازد. غیبت مسکو، به عنوان یکی از ذینفعان مهم در نشست امنیت هسته ای که شبکه گسترده ای از امکانات و انبارهای هسته ای را در اختیار دارد، عمیقا احساس خواهد شد.

در مجموع باید گفت که با وجود موفقیت‌های نشست‌های امنیتی در پیشبرد اهداف ترسیم شده، همچنان چالش‌های جدی برای آینده آن مطرح است. به ویژه آنکه کشورهای مختلف عقاید متضادی درباره چگونگی پیشبرد فرایندها دارند. ضمن آنکه این پرسش اساسی نیز همچنان مطرح است که آیا تلاش‌های امنیت هسته‌ای بایستی رویکرد جهانی داشته باشد یا اینکه تنها بر کشورهای عضو متمرکز باشد؟

در حالیکه ورنر باونس اعلام کرده است که نشست‌های امنیت هسته ای، انتظارت را افزایش داده، اما این سوال همچنان باقی است که آیا این نشست ها به عنوان یک میراث ماندگار باقی خواهند ماند؟

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *