نفت عامل افزایش خصومت‌ورزی عربستان؟

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین: یک پایگاه خبری آمریکایی با اشاره به افزایش تولید نفت ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای گزارش داد که بازگشت ایران به بازار جهانی نفت، سیاست خارجی عربستان سعودی را خصمانه‌تر خواهد کرد.

در گزارش پایگاه خبری دیلی کالر نوشت، تولید نفت ایران پس از لغو تحریم‌های چند ساله آمریکا علیه تهران افزایش یافته و بر اساس آمارها تقریبا به سطح تولید در سال 2011 رسیده است که منجر به ایجاد اختلاف با رقبای این کشور در منطقه شده است.

افزایش تولید نفت ایران موجب می‌شود تا روابط تلخ کنونی میان تهران و ریاض حتی از این هم بدتر شود. تحریم‌ها علیه ایران سبب شده بود تا قیمت نفت عربستان ارزشمندتر شود و افزایش سهم بیش‌تر این کشور در بازار جهانی نفت را در پی داشت. بنابراین، ظهور مجدد ایران در بازار جهانی نفت موجب خصمانه‌تر شدن سیاست خارجی عربستان سعودی خواهد شد و در عین حال به سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) لطمه خواهد زد.

به گزارش دیلی کالر، عربستان و سه کشور دیگر روابط دیپلماتیک خود را در ماه ژانویه با ایران قطع کردند. سعودی‌ها حتی مانع از ورود نفتکش‌های ایران به آب‌های خود شدند و سبب شد تا ایران نیز برای همکاری تمایلی نداشته باشد. عربستان سپس تهدید کرد که تولید نفت خود را تا یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد که به میزان قابل چشم‌گیری منجر به کاهش بهای نفت خواهد شد و در نتیجه بتواند به ایران آسیب بزند.

هر چند، عربستان برای افزایش بهای جهانی نفت به ایران برای کنترل سطح تولید نیاز دارد، ایران بارها اعلام کرده است که تمایلی برای پذیرش محدود کردن سطح تولید نفت به منظور افزایش قیمت جهانی آن ندارد، تا زمانی که سهم خود را در بازارهای جهانی به دلیل چند سال تحریم اقتصادی از دست داده بود، بازیابد.

صنعت نفت ایران هم‌اکنون در حال بازیابی خود به واسطه نبود، بودجه کافی ناشی از تحریم‌ها است و برآورد می شود که این کشور دست کم به سرمایه‌گذاری جدید 150 میلیاردی نیاز دارد تا به سطح تولید پیشین خود در بازار جهانی نفت دست یابد. طبق این ارزیابی‌ها ایران برای تامین هزینه 500 میلیارد دلاری خود برای پنج سال آینده به شدت نیاز به پرداخت‌های نقدی سریع دارد که تنها فروش نفت در بازار جهانی می‌تواند آن را تامین کند.

منبع: ایسنا


امکان همراهی با شوراآنلاین در شبکه های اجتماعی:  

 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *