جدیدترین مطالب

همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان «همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی» بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند.

همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان “همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی ” بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند .

Loading

أحدث المقالات

جمهوری آذربایجان: ادعاهای پاشینیان علیه باکو به روند صلح در منطقه ضربه می‌زند

تهران- ایرنا- وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای با اشاره به سخنان نیکول پاشینیان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، اعلام کرد که ادعاهای بی‌اساس نخست‌وزیر ارمنستان علیه باکو با هدف وارد کردن ضربه دیگری به روند صلح از طریق ایجاد تنش عمدی در منطقه مطرح شده است.

جمهوری آذربایجان: ادعاهای پاشینیان علیه باکو به روند صلح در منطقه ضربه می‌زند

تهران- ایرنا- وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای با اشاره به سخنان نیکول پاشینیان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، اعلام کرد که ادعاهای بی‌اساس نخست‌وزیر ارمنستان علیه باکو با هدف وارد کردن ضربه دیگری به روند صلح از طریق ایجاد تنش عمدی در منطقه مطرح شده است.

سوئیس کنفرانس صلح اوکراین را “تا تابستان” آینده برگزار می‌کند

 نیویورک – ایرنا- وزیر امور خارجه سوئیس در دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین، روز جمعه به وقت محلی در مجمع عمومی  سازمان ملل اعلام کرد که قصد دارد یک کنفرانس صلح  اوکراین را در سطح عالی “تا تابستان” آینده برگزار کند.

Loading
رویکرد آتی دموکرات های آمریکا به ایران

توافق هسته ای با ایران تحت ریاست جمهوری کلینتون!

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شوارآنلاین - رسانه ها:ایران از زمان جنگ سرد تاکنون در مرکز سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه قرار داشته و اغلب روسای جمهور آمریکا همواره سیاست آسیایی خود را حول منطقه خلیج فارس، با محوریت ایران مشخص کرده اند.سوالی که اکنون مطرح می شود اینکه در صورت پیروزی هیلاری کلینتون، رویکرد آمریکا به ایران چه خواهد بود؟

نشریه اوراسیاریویو در گزارشی با اشاره به اظهارات تند نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به بررسی وضعیت اجرای توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در صورت به قدرت رسیدن هیلاری کلینتون پرداخت.

به گزارش ایسنا، نشریه اوراسیاریویو در گزارش خود با عنوان ” توافق هسته ای با ایران تحت ریاست جمهوری کلینتون” نوشت: هیلاری کلینتون در سپتامبر 2015 در اندیشکده بروکینگز به تشریح سیاست خود در ایران پرداخت و شبیه به اظهارات رونالد ریگان در دوران جنگ سرد درباره روسیه که گفته بود؛ اعتماد کنید اما راستی آزمایی هم انجام دهید، گفت که بی اعتماد باشید و راستی آزمایی کنید. از آن زمان توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 که در ژوئیه 2015 در وین به امضا رسید مورد بحث و اختلاف بوده است. زمان انتقال مخفیانه 400 میلیون دلار پول نقد به ایران که با آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران همزمان شد، دولت باراک اوباما و حزب او را هدف انتقادات تند و غلیظ از سوی جمهوری خواهان و به نوعی یک مخمصه قرار داده است. توافق هسته ای با ایران کماکان پیش بینی ها درباره سیاست رئیس جمهور آینده آمریکا در قبال ایران را پیچیده می کند و هنوز مایه نفاق و اختلاف در رقابت های ریاست جمهوری در آمریکا است.

نامزد دموکرات ها در انتخابات پیش روی آمریکا در اظهاراتش موضعی سخت و تند در قبال ایران اتخاذ و این کشور را خشن و بی رحم توصیف کرده که تلاش می کند قدرت خود را در منطقه افزایش دهد و ممکن است توافق هسته ای را نقض کند.

این در حالی است که ایران، آمریکا را به دلیل پایبند نبودن به تعهداتش طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد انتقاد قرار می‌دهد و مرتبا از آن شکایت می کند. ایران در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل یعنی شش ماه پس از اجرایی شدن برجام مساله عدم پایبندی واشنگتن به تعهداتش در این توافق را مطرح و از آن انتقاد کرد. در این شکایات ایران تاکید می کند که تاکنون از منافع اقتصادی حاصل از رفع تحریم های یک جانبه و چند جانبه بهره نبرده است که این مساله به ویژه در برنامه ابطال ویزای آمریکا قابل مشاهده است که در آن شروط جدیدی را برای ایرانی هایی که خواهان ورود به خاک آمریکا هستند، تعیین کرده است این شرایط نه تنها احتمالات کلینتون در خصوص رفتار ایران را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه فرصت خروج ایران از توافق هسته ای را فراهم می کند.

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات است و نماینده حزبی است که در حصول توافق هسته ای راهگشا بود اما بهانه های دموکرات ها برای حصول این توافق و خوشحالی ناشی از اجرای این دیگر کار نمی کند؛ چرا که آمریکا رفع برخی تحریم ها را به تاخیر انداخته است. بنابراین، کلینتون در صورت به قدرت رسیدن باید درباره مساله تحریم ها تصمیم گیری کند که به وی امکان نظامی کردن علیه ایران را می دهد اما توافق هسته ای تنها موجب محدودیت ظرفیت ایران در غنی سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه را برای 15 سال می شود.

این نشریه در ادامه گزارش خود به رویکرد کلینتون در قبال رژیم صهیونیستی و قصد قطعی وی برای افزایش روابط با این رژیم برخلاف باراک اوباما پرداخته است که این موضوع نیز می تواند موضع اسرائیل در برابر ایران را قوی تر کند.

اوراسیاریویو در پایان نوشت: ایران از زمان جنگ سرد تاکنون در مرکز سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه قرار داشته و این کشور با اکثریت شیعه از یک هم پیمان واشنگتن در گذشته به دشمن سرسخت آمریکا در منطقه تبدیل شده است. اغلب روسای جمهور آمریکا همواره سیاست آسیایی خود را حول منطقه خلیج فارس، با محوریت ایران مشخص کرده اند و واضح است که هیلاری کلینتون نیز در صورت به قدرت رسیدن در کاخ سفید، این حساسیت در قبال ایران را ادامه خواهد داد، هر چند ممکن است به روشی دیگر باشد.

منبع: ایسنا

بازنشر مطلب به معنای رد یا تایید آن از سوی پایگاه اینترنتی شورای راهبردی روابط خارجی نیست.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *