جدیدترین مطالب

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

سران رژیم صهیونیستی به عمد اسیران خود را می کشند

بوعبیده سخنگوی گردان‌های عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس گفت، ما همواره برای حفظ جان این اسیران تلاش کردیم، اما روشن است که سران دشمن به عمد این اسیران را به قتل می‌رسانند تا از دست این پرونده خلاص شوند.

Loading

أحدث المقالات

گاف جدید بایدن باز هم سوژه شد!

«جو بایدن»، پیرترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا در تازه‌ترین گاف خود گفت که این کشور تجهیزات ضروری را «برای اولین بار از طریق مسیر هوایی به اوکراین» ارسال خواهد کرد که البته منظور او از اوکراین، نوار غزه بود.

Loading
جهان در صبر و انتظار

آینده مبهم با ترامپ

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: تحلیل‌ها درباره اوضاع خاورمیانه با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن ترامپ مشخص نیست و این مساله وضعیت بازیگران منطقه را دشوار می کند، بنابراین باید به مرور زمان ابعاد روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا را بررسی کرد.

حسین امیرعبداللهیان در سخنانی در سومین همایش بین المللی نظام بین الملل، تحولات منطقه و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که صبح روز دوشنبه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: شیب تحولات در غرب آسیا تند و شتابان است و گستره تحولات و عمق آنها نیز بسیار بالاست. همچنین کنش‌گران و بازیگران در عرصه تحولات غرب آسیا شرایطی متفاوت از گذشته از دوران جنگ سرد را تجربه می کنند.

وی گفت: علاوه بر آمریکا، روسیه، انگلیس و فرانسه که قدرت‌های سابق در عرصه بین الملل بودند امروز بازیگران نوظهور در 5 سال گذشته در غرب آسیا را شاهد هستیم. در تحولات منطقه می‌بینیم که عمارت متحده عربی در کنار عربستان در جریان تجاوز نظامی به یمن حضور دارد و یا قطر با نوعی از حمایت مسلحانه از اقدامات عربستان و تروریسم ها در منطقه حمایت می کند و رژیم اسرائیل در این میان از فرصت ها سوء‌استفاده می‌کند و تلاش دارد فضا را به سمتی سوق دهد که امنیتش تامین شود. در این میان عمان با وجود آنکه در شورای همکاری خلیج فارس حضور دارد تلاش می کند ضمن حفظ ساختار و تعامل با سایر کشورها به عنوان بازیگر مستقل عمل کند. تا جایی که با وجود عدم تمایل عربستان به حل و فصل موضوع هسته ای عمان در این موضوع ابتکار عمل را به دست گرفت.

امیرعبداللهیان، بازیگران دیگری در منطقه از جمله داعش را بازیگران فروملی خواند و گفت: این بازیگران در وزنه منفی نقش آفرینی دارند و به سمت تشدید درگیری ها حرکت می کنند. داعش یک جریان در هم تنیده و تیکیده است. که با ایجاد رعب و وحشت تلاش دارد هویت محوری را جایگزین دولت محوری کند. البته بازیگران فروملی مثبت هم مثل حزب الله، جهاد اسلامی و حماس وجود دارند که در دفاع از استقلال خود سهم عمده ای دارند.

وی با تاکید بر اینکه کنش ها در عرصه غرب آسیا به سمت روندهای نظامی و امنیتی می رود اظهار کرد: تعدد نظام عملیاتی در منطقه کم نظیر است و دلیل نقش آفرینی گروه های تروریستی امروز کشورها و دولت ها نگرانی های عمده ای پیدا کرده اند. امروز نگرانی از تجزیه عراق و سوریه بسیار جدی است.

امیر عبداللهیان در نقل قولی از آیت الله سیستانی در دیداری که با ایشان در بغداد داشته است گفت:  ایشان معتقد بودند دشمنان به دنبال تجزیه عراق هستند و اگر بتوانند از تکه تکه کردن یک روستا در عراق پرهیز نخواهند کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس، محیط خاورمیانه را متزلزل و پیچیده دانست و گفت: خاورمیانه امروز آشکارا محل جولان قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای شده است و برخی بازیگران منطقه‌ای قدرت سهم تحولات را ندارند، چرا که از منابع قابل توجه نفت و گاز برخوردارند و به واسطه همین منابع وارد بازی بزرگی شده‌اند که در اندازه آن بازی نیستند و در جریان این ورود ناشیانه منطقه را به چالش کشیده‌اند.

امیرعبداللهیان با اشاره به پدیده مهاجرت به اروپا و آمریکا از کشورهایی مثل عراق و سوریه در جریان ناامنی های 5 سال گذشته اظهار کرد: پدیده مهاجرت باعث شده دستگاه های امنیتی برخی کشورهای قدرتمند که به دنبال استفاده ابزاری از تروریست ها بودند به سمت این دیدگاه بروند که باید راه حلی را در جهت متوقف کردن سیل مهاجرت پیدا کنند، چرا که این پدیده در مکانی خاص متوقف نمی شود و در حال حرکت است و تاثیرات خود را دارد.

وی با طرح این پرسش که چرا برای حل مسائل منطقه به راه حل مشخص نمی رسیم؟ اظهار کرد: شرایط خاورمیانه پیچیده است و در تحولات جدید به ویژه انتخابات در آمریکا و نتایجی که حاصل شد باید گفت تا قبل از انتخابات آمریکا وضعیت منطقه پیچیده بود و بعد از انتخاب ترامپ از آنجایی که وی و شرایط پیش رو غیر قابل پیش بینی است تحلیل عملکرد بازیگران منطقه ای نیز دشوار شده است.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: در برابر وضعیت فعلی باید صبر کرد تا به مرور زمان ابعادش مشخص شود، متاسفانه سرعت تحولات در منطقه بالاست اما سرعت ارائه راه حل سیاسی پایین است.

دستیار ویژه لاریجانی با اشاره به دیدگاه های وزیر خارجه عربستان در رابطه با منطقه و عراق گفت: وقتی عادل الجبیر در رابطه با مسائل منطقه صحبت می کند با افتخار از مداخله های عربستان در منطقه سخن می گوید و معتقد است در عراق باید حکومت در اختیار اقلیت اهل سنت باقی می ماند. این دیدگاه مشخص می کند که عربستان نمی تواند تحو لات مبتنی بر سطحی از دموکراسی در داخل عراق را هضم کند و همچنان نقش غیر سازنده را در این زمینه ایفا می کند. این در حالی است که در این شرایط که عربستان به دنبال نقش آفرینی منفی در عراق است، ایران به تولید برق در عراق پرداخته است و اکنون 5 استان عراق با تلاش متخصصان ایرانی دارای برق هستند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحولات سوریه خاطر نشان کرد: ما در سوریه در جهت مثبت آن هستیم. ما در مبارزه با تروریسم کنار سوریه قرار گرفته ایم و در عین حال برای رسیدن به راه حل سیاسی با معارضان سوری ارتباط برقرار کردیم و نشست معارضان و نمایندگان دولت سوریه را در تهران برگزار کردیم و حتی معارضه معتقد به راهکار سیاسی مورد حمایت ایران بود.

دستیار ویژه رئیس مجلس خاطر نشان کرد: ایران بهترین افراد و مستشاران نظامی خود را در مقابله با تروریسم در سوریه و عراق و در منطقه از دست داده است و امروز رهبری واقعی و جدی مبارزه با تروریسم دست ایران است. در مقابل آمریکایی‌ها در این پرونده بازی می کنند. ما در هیچ یک از مناطق مورد مناقشه نمی بینیم که آمریکا عزم جدی داشته باشد بلکه بیشتر به دنبال مدیریت ناامنی است.

معاون عربی آفریقایی پیشین وزارت خارجه تصریح کرد: ما برای دفاع از مرزهای کشورمان هر اقدامی لازم بوده انجام داده و با اقتدار به حفاظت از مرزها ادامه می دهیم، ایران امروز امن ترین کشور در منطقه است.

منبع: ایرنا

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *