جدیدترین مطالب

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

Loading

أحدث المقالات

بایدن قول داد که از آسمان کمک های بشردوستانه برای ساکنان غزه پرتاب کند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دیروز جمعه گفت که ایالات متحده کمک‌های بشردوستانه وارد شده به نوار غزه را ناکافی می‌داند و در نظر دارد طی روزهای آینده این کمک ها را از طریق هوا پرتاب کند و ارسال آنها از طریق زمینی را نیز گسترش دهد.

چالش جدید اروپا در تامین مهمات نظامی برای اوکراین

تهران-ایرنا- شبکه «فرانس ۲۴» در گزارشی از کمبود باروت گلوله‌های جنگی در اروپا برای ارسال و تجهیز ارتش اوکراین خبر داد و نوشت: تامین‌کنندگان مهات در بازار داخلی اتحادیه اروپا برای یافتن مواد خام مورد نیاز تولید این باروت‌ها با چالش‌های سختی مواجه هستند.

بایدن: امیدوارم تا شروع ماه رمضان آتش‌بس برقرار شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست

رئیس‌جمهور آمریکا گفت امیدوار است که تا ماه رمضان آتش‌بس حاصل شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست. بایدن در بخش دیگری از سخنانش گفت هنوز مطمئن نیست که اولین بسته کمک چه زمانی به صورت هوایی بر فراز غزه پرتاب خواهد شد.

بایدن: امیدوارم تا شروع ماه رمضان آتش‌بس برقرار شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست

رئیس‌جمهور آمریکا گفت امیدوار است که تا ماه رمضان آتش‌بس حاصل شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست. بایدن در بخش دیگری از سخنانش گفت هنوز مطمئن نیست که اولین بسته کمک چه زمانی به صورت هوایی بر فراز غزه پرتاب خواهد شد.

Loading
پیامدهای لغو مجوز فروش هواپیمای بوئینگ به ایران

لغو قرارداد فروش هواپیما به ایران برای کارکنان بوئینگ هزینه خواهد داشت

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین-رسانه ها: یک پایگاه تحلیلی نوشت که اقدام جمهوری‌خواهان در لغو مجوز فروش هواپیمای بوئینگ و ایرباس به ایران هزینه سنگینی را برای کارکنان شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا به همراه خواهد داشت.

لایحه‌ای که مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته آن را به تصویب درآورد، می‌تواند فروش 80 هواپیمای «بوئینگ 737» و «بوئینگ 777» ساخت کارخانه «اورت» به هواپیمایی «ایران ایر» و اجاره 29 هواپیمای جت بوئینگ به این خطوط هوایی ایران که ارزشی معادل 25 میلیارد دلار دارد را مختل کند.پایگاه اینترنتی «هرالد نت» گزارش کرد، جمهوری خواهان به همراه گروهی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به رأی‌ گذاشتند که خزانه‌داری آمریکا را از صدور مجوز برای بانک‌های آمریکایی به منظور تأمین بودجه توافق بوئینگ و قراردادهای مشابه برای بیش از یکصد هواپیمای ایرباس منع می‌کند. طبق این گزارش، جمهوری خواهان با فروش این هواپیماها بعنوان بخشی از توافق هسته‌ای چند کشوری ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) مخالف است.

لایحه فوق، (H.R.5711) احتمالاً با مخالفت‌ دموکرات‌های سنا مواجه شود و «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه هفته جاری اعلام کرد که این لایحه را بعنوان نقض برجام در صورت تصویب نهایی، وتو خواهد کرد. علیرغم رأی‌گیری هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص این لایحه، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) به ایرباس مجوز فروش 106 هواپیما به ایران را اعطاء کرد.

ایرباس که در فرانسه مستقر است برای فروش هواپیما به ایران ایر به مجوز آمریکا نیاز دارد زیرا دستکم 10 درصد از قطعات هر ایرباس در آمریکا ساخته می‌شود.

هرالد نت ادامه داد، با اینحال، با وجود مخالفت کنونی جمهوری خواهان و مخالفت پیشین «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با برجام، موضوع فروش هواپیمای بوئینگ و ایرباس مجدداً اوایل سال آتی میلادی با شروع به کار دولت جدید آمریکا، مجدداً مطرح می‌شود.

این گزارش سپس نوشت که جمهوری خواهان و ترامپ نباید مانع از فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران شوند و توضیح داد که هر قرار داد برای فروش یکصد هواپیما، به ویژه هواپیماهایی که در اورت ساخته می‌شوند، چشمگیر است و نباید با هوی و هوس لغو شود.

بر اساس نوشته هرالد نت، آمریکا می‌تواند تحریم‌های خود را مجدداً علیه ایران تحمیل کند اما متقاعد کردن کشورهای دیگر برای پیروی از آمریکا در این سیاست، دشوار است و به همین دلیل کارایی تحریم‌های آمریکا محدود می‌شود و کارکنان بوئینگ در واشنگتن باید هزینه آن را بپردازند.

این گزارش اینگونه ادامه داد، و همچنین وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، خطر نابودی برجام و پایان دادن به تمام توافقاتی که قابلیت هسته‌ای ایران را کنترل می‌کرد، به همراه دارد.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند نگران هستند که از این هواپیماها برای اهداف نظامی استفاده کند اما «دنی هک» نماینده منطقه 10 واشنگتن می‌گوید که توافق با بوئینگ در واقع مسیری را برای ادامه نظارت بر ایران پیشنهاد می‌دهد. وقتی بوئینگ مسئول نگهداری و تعمیر هواپیماهایی را دارد که به ایران عرضه می‌کند، آمریکا می‌تواند بر فرایند استفاده از این هواپیماها نظارت داشته باشد.

هرالد نت با اشاره به تمامی این موارد در پایان نوشت، از بین بردن فروش بوئینگ و ایرباس به ایران، به امن‌تر شدن آمریکا کمکی نمی‌کند و دلیلی برای ایران به وجود می‌آورد که مجدداً برنامه هسته‌ای خود را از سربگیرد و همچنین از بین رفتن این قرارداد، هزینه‌هایی را برای واشنگتن و کارگران بوئینگ خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری فارس

 

 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *