جدیدترین مطالب

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

ارتش یمن: یک کشتی تجاری بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی را هدف قرار دادیم

یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن گفت: «نیروی دریایی یمن با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داد و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد.»

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

ارتش آمریکا در آستانه بحران مالی

تهران – ایرنا – فرماندهی آمریکا در اروپا و آمریکا هشدار داد در صورت تایید و تصویب نشدن بسته کمک  ۶۰ میلیارد دلاری اوکراین، قوای آمریکا در این دومنطقه از جهان که نقش پشتیبانی جنگ اوکراین را ایفا می کند تا تابستان آتی فاقد بودجه و پول  خواهد ماند.

ابلاغ اعتراض ایران به سفیر دولت کویت 

دستیار وزیر امور خارجه بر آمادگی برای انجام دور جدید گفت‌وگو‌ها با دولت کویت در فضای دوستانه و با هدف رسیدن به یک راه‌حل مرضی‌الطرفین تاکید کرد.

Loading

معامله قرن؛ جنین مُرده

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین: یک روزنامه اسپانیایی نوشت که معامله قرن که آمریکا مدتی است به دنبال اجرای آن است، مرده متولد می‌شود، چرا که رژیم صهیونیستی به هیچ تعهدی در این زمینه عمل نمی‌کند.

روزنامه اسپانیایی پابلیکو در گزارشی نوشت که آمریکا از ماه‌ها پیش خود را برای اجرای معامله قرن آماده می کند، اما احتمالا این معامله مُرده متولد خواهد شد، چرا که این معامله خود را به عنوان راه حلی برای درگیری‌های فلسطینی – اسرائیلی نشان می‌دهد، اما نمی تواند سرنوشت این درگیری‌ها را در دست طرف‌های غیر مسئول قرار دهد. این در حالی است که اسرائیل بدون در نظر گرفتن این قرارداد اصرار دارد به توسعه شهرک‌سازی‌های صهیونیستی در اراضی اشغالی ادامه دهد.

این گزارش می‌افزاید که منابع آمریکایی به روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گویند که معامله قرن که دولت ترامپ آخرین اصلاحات را بر روی آن انجام داده، به صورت توافقی نیست که قرار باشد تمام آن اجرا شود یا تمام آن رد شود، بلکه زمینه‌ساز فضایی خواهد بود که مذاکرات میان دو طرف در بستر آن ادامه پیدا می‌کند.

این روزنامه می‌افزاید که رئیس جمهور آمریکا در اعلام این معامله تاخیر کرده و دولت این کشور قرار بود چند ماه پیش آن را اجرایی کند. البته اعلام این موضوع خیلی نزدیک است. با این وجود آمریکایی‌ها می‌دانند که این توافق مرده متولد خواهد شد یا اینکه دوران حیات آن بسیار کوتاه خواهد بود.

رژیم صهیونیستی از تاخیر در اعلام معامله قرن برای توسعه حضور و افزایش محدوده خود در اراضی اشغالی استفاده کرده و اراضی بیشتری را در کرانه باختری و قدس شرقی به نفع خود مصادره می‌کند. این در حالی است که دولت آمریکا و اتحادیه اروپا در برابر این تحرکات به طور کامل سکوت کرده‌ اند.

بر اساس این گزارش، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی احساس می کنند که آمریکا نمی‌خواهد تلاشی برای توقف سیاست‌های توسعه طلبانه وی در اراضی اشغالی انجام دهد. این موضوع آزادی عمل بیشتری به او می‌دهد که در دوره های گذشته سابقه نداشته است.

این گزارش می‌افزاید که نتانیاهو در این فضا سعی دارد خود را شخصیتی عقلایی در برابر ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان نشان دهد که معامله قرن را رد می کند. از سوی دیگر وی اصرار دارد که در منصب خود باقی بماند و همین اصرار پیامدهای مصیبت باری برای ملت فلسطین به بار آورده است.

این روزنامه همچنین پیش‌بینی می کند که معامله قرن که ابومازن آن را « سیلی قرن» نامیده، هیچ نکته غافلگیرکننده‌ای برای نتانیاهو یا تشکیلات خودگردان فلسطین ندارد، چرا که هر دو طرف از حد و مرزهای مانور دولت آمریکا در این پرونده اطلاع دارند.

بر اساس برخی مطالب که به بیرون درز کرده آمریکایی‌ها تلاش دارند سهم فلسطینی‌ها از اراضی اشغالی را به نیمی از مقدار کنونی تقلیل دهند. به این ترتیب سهم ملت فلسطین از اراضی این کشور که پیش از این قرار بود 22 درصد از مساحت اراضی اشغالی باشد، به 11 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

همچنین بر اساس این معامله قرار است قدس شرقی کاملاً اسرائیلی شود. انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس نیز برای تقویت این اتفاق است که قرار است طی چند سال آینده تکمیل شود.

این روزنامه همچنین به نقل از یک مسئول فلسطینی می‌نویسد: تمام مسائلی که ما الان شاهد آن هستیم، عجیب است. مشخص است که یک اقدام برنامه‌ریزی شده در چارچوب معامله قرن در دست اجرا است که بسیار از مطالبات و آرمان‌های ما فاصله دارد و هرگز از سوی ما مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

این منبع فلسطینی می افزاید: دولت ترامپ با همان زبانی صحبت می‌کند که شهرک‌نشینان صهیونیست مطرح می‌کنند. آنها تلاش دارند سیستم جداسازی نژادپرستانه میان دو طرف را تقویت کنند تا اقتصاد خود را بهبود بخشند. البته در حال حاضر نتانیاهو هیچ اقدامی در این رابطه انجام نمی‌دهد، چرا که از تأخیر موجود استفاده می‌کند تا سیاست‌های توسعه طلبانه خود و افزایش شهرک‌سازی های صهیونیستی را دنبال کنند.

این مسئول ارشد فلسطینی می‌افزاید که بر اساس این طرح قرار است دولت فلسطین بدون سلاح تشکیل شود و رژیم صهیونیستی بر مرزها و حریم هوایی آن کنترل کامل داشته باشد.

بر اساس این گزارش گرچه تشکیلات خودگردان فلسطین مناسبات خود با واشنگتن را به شکل رسمی از دسامبر گذشته و بعد از اعلام انگیزه‌ ترامپ برای انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس شرقی قطع کرده، اما طرف فلسطینی همچنان از طریق اتحادیه اروپا به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا می کند.

این روزنامه اسپانیایی، صحبت در این رابطه که معامله قرن می‌تواند زمینه‌ساز مذاکرات جدی بین طرفین اسرائیلی و فلسطینی شود را عجیب دانست و تاکید کرد که مذاکرات مستقیم میان دو طرف طی نیم قرن گذشته همواره شکست خورده است.

به نوشته این روزنامه رژیم صهیونیستی همواره تخلیه اراضی اشغالی را رد کرده و همچنان به ادامه پروژه‌های شهرک‌سازی اصرار دارد و این موضوع همواره به عنوان مانعی گسترده در برابر مذاکرات گذشته بر اساس توافق اسلو مطرح بوده است.

در حال حاضر نیز رژیم صهیونیستی هیچ آمادگی برای تغییر سیاست‌های خود ندارد و این موضوع نشان می‌دهد که معامله قرن با شکست جدیدی روبرو خواهد شد.

این روزنامه در پایان مقاله خود می‌افزاید که تنها امید تشکیلات خودگردان در شرایط کنونی مداخله قوی اتحادیه اروپا در این موضوع است، اما مشکل در اینجا است که دولت‌های بزرگ اتحادیه اروپا همواره در کنار رژیم صهیونیستی هستند و هرگز حاضر نیستند سیاست های خود را در راستای منافع اتحادیه اروپا به این رژیم تحمیل کنند.

منبع: تسنیم

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *