جدیدترین مطالب

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

صدوچهلمین روز «طوفان الاقصی»| بمباران رفح /حمله پهپادی به جنین/ شهادت بیش از 60 فلسطینی در حمله به غزه

در یکصدو چهلمین روز عملیات طوفان الاقصی شهر رفح در جنوب نوار غزه چندین بار هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفت و در حمله رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف غزه از شامگاه گذشته تاکنون بیش از 60 فلسطینی به شهادت رسیدند.

ارتش یمن: یک کشتی تجاری بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی را هدف قرار دادیم

یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن گفت: «نیروی دریایی یمن با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داد و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد.»

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.
Loading

نگرانی اندیشکده آمریکایی از گسترش روابط ایران با آمریکای لاتین

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:اندیشکده آمریکایی نوشت: اکوادور، کشور کوچک واقع در آمریکای لاتین و اغلب نادیده انگاشته می‌تواند به اهداف ایران در این منطقه و تداوم رویکرد ضد آمریکایی کمک کند.

اندیشکده آمریکایی «دفاع از دموکراسی‌ها» نسبت به انتخاب رهبر جدید اکوادور و همگرایی او با ایران و ادامه رویکرد ضد آمریکایی هشدار و تاکید نمود که واشنگتن باید به دقت بدین مسئله توجه کند.

به نوشته این اندیشکده، قرار است در دوم آوریل سال جاری میلادی رهبر جدید اکوادور انتخاب شده و جایگزین «رافائل کورا» شود که در شروع رویکرد چپگرایانه این قاره، ظهور سران با جذبه‌ای چون «هوگو چاوز» و «اوو مورالس»، قدرت گرفت.

گفته می‌شود که «لنین مورنو» معاون اول کورا که در همه پرسی‌ها در رتبه دوم ایستاده، در صورت پیروزی در انتخابات به طور محتمل رویکرد اقتصادی توده گرایی و ضد آمریکایی و البته روابط مستحکم با ایران را پیش می‌گیرد.

بر این اساس، پیروزی مورنو می‌تواند بازگشت رویکرد چپگرایانه باشد. کورا در اقدامی بسیار شبیه به چاوز در ونزوئلا که پیش از درگذشتش برای موفقیت «نیکلاس مادرو» انجام داد، مونرو را برای تصدی ریاست جمهوری کشورش در نظر گرفته است.

این اندیشکده با پرداختن به روابط ایران با کشورهای ضد آمریکایی این قاره نوشت: روابط ایران با شرکای ضد آمریکایی‌اش در آمریکای لاتین به طور عمده کمتر متمرکز بر روابط اقتصادی بلکه بیشتر بر پایه مخالفت با نفوذ آمریکا بوده و در همین راستا «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در سال 2016 دوبار به آمریکای لاتین و کشورهایی چون اکوادور سفر کرد و بر همکاری مجدد با دولت‌های چپگرا تاکید نمود.چنین روابطی به ایران فضای بازی را برای توسعه تفکرات خود در سراسر این منطقه بخشیده است.

برای مثال نفوذ ایرانی‌ها در اکوادور به جایی رسیده که شاهد رشد مبلغین مذهبی و مراکز فرهنگی اسلامی این کشور که به ترویج اصول و عقاید شیعه و ضد غربی مبادرت می‌ورزند، هستیم.

این اندیشکده در خاتمه نوشت: تصمیم گیرندگان آمریکا باید نگران ابعاد پیروزی مورنو باشد که این کشور را بیشتر به سوی سبک چاوز و سیاست خارجی ضد آمریکا می‌‌برد. اکوادور، کشور کوچک اغلب نادیده انگاشته می‌تواند به اهداف ایران در احیاء رویکرد چپگرایانه در این منطقه کمک کند.

منبع: فارس

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *