جدیدترین مطالب

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

صدوچهلمین روز «طوفان الاقصی»| بمباران رفح /حمله پهپادی به جنین/ شهادت بیش از 60 فلسطینی در حمله به غزه

در یکصدو چهلمین روز عملیات طوفان الاقصی شهر رفح در جنوب نوار غزه چندین بار هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفت و در حمله رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف غزه از شامگاه گذشته تاکنون بیش از 60 فلسطینی به شهادت رسیدند.

ارتش یمن: یک کشتی تجاری بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی را هدف قرار دادیم

یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن گفت: «نیروی دریایی یمن با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داد و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد.»

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

ارتش آمریکا در آستانه بحران مالی

تهران – ایرنا – فرماندهی آمریکا در اروپا و آمریکا هشدار داد در صورت تایید و تصویب نشدن بسته کمک  ۶۰ میلیارد دلاری اوکراین، قوای آمریکا در این دومنطقه از جهان که نقش پشتیبانی جنگ اوکراین را ایفا می کند تا تابستان آتی فاقد بودجه و پول  خواهد ماند.

Loading

ابهامات جدید در بمباران شیمیایی خان شیخون

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:عبدالباری عطوان تحلیلگر روزنامه رای الیوم می نویسد: تئودور پستول، پروفسور آمریکایی اعلام کرده بمب شیمیایی خان شیخون از هوا فروریخته نشده است. این نظریه از صحنه سازی و جعلی بودن حادثه سخن می گوید!

نظریه تئودور پستول، پرفسور آمریکایی که تاکید کرد بمب شیمیایی خان شیخون از هوا فروریخته نشده عرصه سوریه را به حیرت واداشته است. این نظریه از صحنه سازی و جعلی بودن حادثه سخن می گوید… درستی این نظریه چیست؟ چرا درخواست صاحب نظریه برای تحقیق بین المللی عادلانه و بی طرف تاکنون محقق نشده است؟
تا زمان نوشتن این مقاله هیچ کمیته بین المللی به شهرک خان شیخون نرفته شهرکی که طبق روایت رسمی سوریه شاهد حمله هوایی نیروی هوایی سوریه بود که احتمالا انبار تسلیحاتی را هدف قرار داده که حاوی گاز شیمیایی خردل بوده که باعث اختلال در اعصاب می شود یا طبق روایت آمریکا و متحدان غربی و سوری این کشور این حمله از سوی یکی از جنگنده های نیروی هوایی سوریه بوده است که کلاهک شیمیایی حمل می کرده است.
سازمان مقابله با کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی، امروز پیش نویس قطعنامه روسیه و ایران را برای تشکیل تیم جدید برای تحقیق درباره حمله احتمالی شیمیایی با فشار مشترک آمریکا و انگلیس رد کرد، در حالی که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه امروز اعلام کرد دولت وی نامه ای به سازمان ملل متحد ارسال کرده و در آن خواستار اعزام کمیته مستقل تحقیق شده است و هیچ پاسخی دریافت نکرده و اعتقاد نداریم به زودی پاسخی دریافت کند.
پیش نویس درخواست روسیه خواستار این است که این کمیته تحقیق درباره این مسئله اطمینان یابد که عملا از گاز خردل شیمیایی استفاده شده و سپس چگونه این گاز به خان شیخون رسیده است و نیز از بازرسان برای سفر به پایگاه هوایی الشعیرات دعوت کرده است، پایگاهی که موشک های توماهوک آمریکا روز ششم آوریل آن را مورد حمله قرار دادند تا بدین ترتیب بازرسان از وجود یا عدم وجود تسلیحات شیمیایی در انبارهای آن اطمینان یابد.
پروفسور تئودور پوستل، کارشناس بین المللی آمریکایی در تسلیحات شیمیایی به طور کلی در درستی گزارش سازمان اطلاعات آمریکا که به رئیس جمهور ترامپ ارائه شد تردید کرد گزارشی که در آن استفاده از تسلیحات شیمیایی برای هدف قرار دادن خان شیخون از سوی جنگنده های سوریه تاکید شده است. وی در مقاله ای در روزنامه “کانتر بنچ” با مدرک و تحلیل تاکید کرد بمب شیمیایی ادعایی که بر خان شیخون فروریخته شده امکان ندارد که از آسمان پرتاب شده باشد بلکه روی زمین وجود داشته است و روس ها رسما به آمریکایی ها بیست و چهار ساعت قبل خبر دادند که جنگنده های سوری این شهرک را بمباران خواهند کرد. پرفسور پوستل برای رفتن به این شهرک زیان دیده و شهادت دادن اعلام آمادگی کرد و یادآوری کرد گروهی آن را روی زمین منفجر کرده است.
تنها حقیقت قطعی تاکنون این است که هشتاد و شش نفر در این شهرک از جمله ده ها کودک کشته شده اند اما حقیقت کامل را تنها پس از رسیدن کمیته تحقیق مستقل می توان فهمید که دربردارنده کارشناسان بین المللی بی طرف است که نتایج تحقیق خود را به شورای امنیت یا شورای اجرایی سازمان مقابله با کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی یا هر دو باهم ارائه می دهد .
احتمال جعلی و ساختگی بودن که از سوی رئیس جمهور بشار اسد و دکتر بثنیه شعبان، مشاور سیاسی و رسانه ای او مطرح شد نامحتمل نیست و آمریکا و انگلیس سوابق زیادی در این زمینه دارند. کالین پاول، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در یک برنامه زنده اعتراف کرد اطلاعات آمریکا در آستانه تجاوز به عراق در سال ٢٠٠٣ وی را گمراه و به او تصاویر و اطلاعاتی جعلی درباره کارخانه های سیار تسلیحات شیمیایی عراق داد که از سوی ماموری به نام رافی الجنابی به دکتر احمد چلپی ارائه شده بود که بعدها مشخص شد وی یعنی رافد الجنابی جاسوس به کار گرفته شده از سوی اطلاعات آمریکا بوده است و تونی بلر نخست وزیر انگلیس و شریک رئیس جمهور جرج بوش در تجاوز به عراق پرونده تسلیحات شیمیایی عراق را در پارلمان انگلیس نشان داد و گفت صدام حسین رئیس جمهور عراق می تواند تسلیحات شیمیایی خود را در عرض چهل و پنج دقیقه آماده کند اما بعدا مشخص شد این پرونده بی اساس بوده و تونی بلر پارلمان انگلیس را فریب داده است.
دکتر بثنیه شعبان در مصاحبه با شبکه “المیادین” تاکید کرد روس ها به هیات سوری که چند روز پیش از مسکو دیدن کرد اطلاع دادند رئیس جمهور ترامپ حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات یا امکان دیگر را تکرار نخواهد کرد این یعنی اطلاعات آمریکا دلایل توجیه این حمله را با هدف نشان دادن رئیس جمهور آمریکا در به عنوان زمامداری قدرتمند جعل کرده است.
ضرب المثلی وجود دارد که می گوید مهارت غواص زمانی مشخص خواهد شد که وارد آب شود چون در آن هنگام است که گفته وی درباره غواص بودنش تایید یا تکذیب می شود این یعنی تحقیقات بین المللی مستقل و بی طرف است که می تواند به ما حقیقت کامل را ارائه دهد و جلوگیری آمریکا و انگلیس از تشکیل کمیته ای بی طرف برای انجام تحقیق بر تمام روایت های مطرح شده از سوی دو طرف سایه می افکند.
بسیاری همانند ما در انتظار تشکیل این کمیته و حمایت از آن برای انجام تحقیقات کامل و تدوین گزارش نهایی پشتیبانی شده با مدارک و ادله قاطع هستند اگرچه باور داریم این درخواست تقریبا ناممکن است از این رو به رحمت فرستادن به ارواح تمام برادران سوری قربانی در هر اردوگاهی که قرار داشتند و با هر سلاحی که کشته شدند اکتفا می کنیم.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *