جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

سکوت شمالی در موضوعات حساس

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:رودلف هرمان،روزنامه نگار نویه زوریشر سایتونگ سوئیس به مواضع متناقض برخی کشورهای اسکاندیناوی دربحث سیاست خارجی پرداخته است و می نویسد : سوئد و نروژ خود را در خط مقدم سیاست برابری جنسیتی می دانند. اما هنگامی که موضوع عضویت عربستان سعودی در کمیسیون زنان سازمان ملل متحد به میان آمد، آنها به طور ناگهانی سکوت اختیار کردند.

آیا سوئد که دولت خود را فمینیست خوانده و کشوری است که مارگوت وال استروم، وزیر امور خارجه آن به صراحت از اتخاذ یک “سیاست خارجی فمینیستی” سخن می گوید، به واقع با انتخاب عربستان سعودی به ریاست یک نهاد سازمان ملل برای ارتقاء حقوق زنان موافقت کرده است؟ این پرسشی است که روزنامه نگاران سوئدی در حال حاضر با علاقه بسیار به دنبال یافتن پاسخی برای آن هستند.
عدم اظهار نظر
با این حال ، یک روزنامه لیبرال چاپ سوئد “اسونسکا داگبلادت (Svenska Dagbladet)” در پی درخواست خود از وزارت امور خارجه در استکهلم برای اظهار نظر در این باره، هیچ پاسخی دریافت نکرد. دفتر رسانه ای این وزارتخانه اعلام کرد که طی یک رای گیری در اواسط ماه آوریل، ۴٧ کشور از ۵۴ کشور عضو کمیته اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد با این پیشنهاد موافقت کرده و ٧ کشور رای ممتنع دادند. با استناد به این که رای گیری محرمانه بوده است، این وزارتخانه حاضر نشده موضع خود را بیان کند.
البته در نروژ، روزنامه نگاران در صف اول کسانی نیستند که خواستار افشای رای دولت خود شده اند، بلکه سیاستمداران چه از حزب مخالف و چه از اردوگاه دولتی این درخواست را مطرح کرده اند. اما همانند استکهلم، کارمندان بورگه برِنده، وزیر امور خارجه اسلو به این موضوع اشاره کردند که رای گیری محرمانه بوده و به همین علت قادر به اظهار نظر درباره آن نمی باشند. این رای گیری بر سر پنج کرسی در کمیسیون ارتقا حقوق زنان مربوط به منطقه آسیا و اقیانوسیه بوده است. پنج نامزد برای این کرسی ها (علاوه بر عربستان سعودی، ترکمنستان، کره جنوبی، ژاپن و عراق) وجود داشتند؛ این رای گیری در حقیقت یک رقابت واقعی نبوده است.
در استکهلم و اسلو اکنون بازیگران سیاسی از این که کشوری اجازه تعیین نماینده کمیسیون زنان در شورای (امنیت) را از سال ٢٠١٨ تا ٢٠٢٢ دریافت کرده که خود در زمینه حقوق زنان کارنامه بسیار اسفباری دارد، شدیدا انتقاد می کنند. به گزارش رادیو سوئد، یک نماینده اپوزیسیون لیبرال گفته اگر سوئد به نفع عربستان سعودی رای داده باشد، این اقدام به معنای فروپاشی “سیاست خارجی فمینیستی ” دولت ائتلافی خواهد بود.
منازعه سیاسی
برِنده، وزیر امور خارجه نروژ سعی دارد اعتبار دولت را از نظر ارتقاء سیاسی بین المللی برابری جنسیتی نجات دهد – حداقل آن بخشی که قابل نجات دادن است. به گزارش رسانه ها، او گفته وضعیت زنان در عربستان سعودی و در ایران “غیر قابل قبول” است. با این حال، او در جایی دیگر گفته عربستان سعودی شریک سیاسی اسلو می باشد، به همین علت آنها حرمت محرمانه بودن رای را نقض نخواهند کرد. یک عضو پارلمان با نارضایتی اظهار داشت در زمینه سیاست های برابری جنسیتی، عربستان سعودی “هیچ چیزی برای ارائه” در سطح بین المللی ندارد. وزارت امور خارجه اسلو باید در این رابطه حداقل صادقانه برخورد کند.
سفیر عربستان سعودی در نروژ، به منتقدان این ماجرا در بیانیه ای که از تلویزیون نروژ منتشر گردید، اعلام کرد که از دیدگاه اعراب و مسلمانان، موقعیت زنان در کشور وی “در وضعیت خوبی” قرار دارد. “دیدگاه نروژی” مبنی بر این که وضعیت زنان در عربستان سعودی شاید بدترین نمونه در جهان باشد، واقعیت ها را منعکس نمی کند. قوانین این کشور برای تضمین امنیت زنان ایجاد شده اند و نه برای محدود کردن آنان در آزادی های خود. در این بیانیه همچنین آمده بود که برخی سیاستمداران نروژی آنقدر در موضوع آزادی بیان وسواس به خرج می دهند که فراموش می کنند به سخن کسانی که مشغول انتقاد از آنها هستند، گوش فرا دهند.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *