پایگاه اینترنتی هافینگتون پست روز شنبه نوشت: آدام زوبین که قبلا به عنوان قائم مقام وزارت خزانه داری آمریکا نیز خدمت می کرد به اعضای کنگره هشدار داد که طرح تحریم های ایران که در کمیته روابط خارجی سنا در حال بررسی است می تواند به تضعیف توافق هسته ای (برجام) شود و به روابط آمریکا با متحدانش آسیب بزند.
وی روز جمعه در نامه ای به اعضای کنگره نوشت: قانونگذاری جدید به شیوه ای که متن آن اکنون آماده می شود می تواند «واکنش وحشتناک ایران و همچنین متحدان ما را برانگیزد چرا که می تواند ناقض حداقل روح برجام تلقی شود.»
هافینگتون پست نوشت: طرح جدید کنگره که با عنوان طرح مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران شناخته می شود از حمایت قوی هر دو حزب برخوردار است اما انتظار می رود نامه زوبین تاثیر زیادی روی سناتورها داشته باشد.
زوبین گفت: طرح تحریم های سنا در شکل کنونی خود هیچ فایده ای نخواهد داشت چرا که نمی تواند هیچ فشار دیگری در رابطه با اقدامات ایران بیرون از فضای هسته ای قرار دهد.
وی افزود: به همین دلیل فکر می کند تصویب این طرح به منافع آمریکا ضرر خواهد زد.
طرح سنا در مارس به کنگره ارائه شده و از حمایت بیست و نه سناتور جمهوری خواه و 14 سناتور دمکرات برخوردار است.
زوبین در نامه خود برای بهبود این لایحه دو پیشنهاد ارائه داد:
اول آنکه جمله ای را که باعث اعمال تحریم های جدید بر هر کسی را که از نظر رییس جمهوری ‘خطری برای مشارکت واقعی’ در برنامه موشکهای بالستیک ایران محسوب می شود را حذف کنند تا جانشین جمله قبلی بشود که می گفت تحریم های جدید باید علیه تمام کسانی صورت بگیرد که ‘مشارکت واقعی’ در این برنامه داشته اند.
دوم آنکه بخشی ازلایحه که شرایط جدیدی برای لغو تحریم های مربوط به برنامه موشک های هسته ای ایجاد می کند تغییر کند. این بخش تحریم هایی را شامل خواهد شد که آمریکا موظف است در آینده آنها را به عنوان بخشی از توافقنامه هسته ای لغو کند. اعضای سنا می توانند بخشی را به عنوان استثنا اضافه کنند که اگر لازمه معاهده هسته ای باشد تحریم ها می تواند لغو شود.
بررسی پیش نویس طرح جدید تحریم های ایران پیش از این به دلیل انچه که نگرانی از واکنش اتحادیه اروپا عنوان شده،در سنای آمریکا فعلا به تعویق افتاده است.‏
آدام زوبین مدیر سابق دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بود که با سفر به کشورهای مختلف نقش اساسی در اعمال تحریم ها علیه ایران ایفا می کرد.

منبع: ایرنا