جدیدترین مطالب

رای تنبیهی رای دهندگان به سیاست های دولت ترکیه

رای تنبیهی رای دهندگان به سیاست های دولت ترکیه

برخی از تحلیلگران این تغییر و تحول را رای تنبیهی رای دهندگان و اعتراض آنها به سیاست های دولت ترکیه و حزب حاکم در زمینه های مختلف قلمداد و در عین حال تاکید کردند شهروندان ترکیه از وضعیت دشوار اقتصادی از جمله افزایش نرخ تورم و کاهش نرخ لیر که ترکیه چندین سال است با آن دست و پنجه نرم می‌کند، شکایت دارند به طوری که این اوضاع بر جنبه‌های مختلف زندگی آنان تأثیر گذاشته است.

افزایش بهای جهانی نفت

بر اساس ارقام اعلام شده در پایگاه اینترنتی «اویل پرایس»، در معاملات بازار نفت روز جمعه ۱۲ آوریلبهای هر بشکه نفت سبک شیرین آمریکا با یک و ۱۸ صدم درصد افزایش ۸۶ دلار و دو سنت معامله شد.

همکاری ایران و روسیه در جهان در حال تغییر

در آستانه امضاء معاهده جامع همکاری‌های ایران و روسیه، مقامات سیاسی، اقتصادی و کارشناسان ارشد دو کشور در نشستی علمی، روابط دوجانبه در ابعاد گوناگون راهبردی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی را بررسی کردند.

Loading

أحدث المقالات

بیانیه حزب‌الله درباره شلیک ده‌ها موشک به اسرائیل: این موشکباران در پاسخ به تجاوزات دشمن به دو شهرک در جنوب لبنان بود

مقاومت اسلامی لبنان اعلام کرد که واحد توپخانه ارتش اسرائیل را در الزاعوره با دهها موشک کاتیوشا هدف قرار داده است. در بیانیه مقاومت اسلامی لبنان آمده است که این موشکباران در پاسخ به تجاوزات دشمن صورت گرفته است که در آخرین تجاوزاتش، به شهرکهای الطیبه و عیتاالشعب در جنوب لبنان حمله کرده بود.

چین چه پاسخی به درخواست آمریکا درباره ایران داد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که وزیر امور خارجه این کشور در پاسخ به درخواست همتای آمریکایی خود برای استفاده از نفوذ خود به منظور منصرف کردن ایران از پاسخ به حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری سفارت ایران در دمشق، خواستار احترام به استقلال و حاکمیت ایران و ایفای نقش سازنده آمریکا در منطقه شده است.

Loading
مرکز تحلیل های سیاسی اروپا بررسی کرد

ارزیابی آژانس دفاعی آمریکا از قدرت نظامی روسیه

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: گزارش جدید آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا درباره قدرت نظامی روسیه هم به لحاظ محتوا و هم مواردی که سهوا یا عمدا در آن نادیده گرفته شده اند، جالب و شگفت انگیز است.

ادوارد لوکاس در مرکز تحلیل های سیاسی اروپا نوشت: در طول جنگ سرد، مطالعه گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA) درباره نیروی نظامی شوروی برای ناظرانی که سیاست های کرملین را رصد و دنبال می کردند اجباری بود. اینک نیز پس از نزدیک به سی سال، سرویس جاسوسی داخلی پنتاگون این موضوع را مجددا در دستور کار خود قرار داده است که می تواند حائز اهمیت باشد. بویژه آنکه در بیشتر دوران پس از 1991، برای مقامات آمریکا (حداقل در محافل عمومی) سخن گفتن از روسیه به عنوان یک رقیب نظامی بالقوه، تابو قلمداد می شد.

این گزارش 116 صفحه ای، بسیاری از موضوعات اصلی از نوسازی نظامی گرفته تا سرویس های اطلاعاتی را دربرمی گیرد. سرهنگ دوم وینسنت استوارت، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، در این گزارش نوشته است:

روسیه به نوسازی نیروی عظیم هسته ای خود ادامه می دهد و به توسعه سامانه های دوربرد هدایت شونده دقیق متعارف می پردازد. این کشور اطلاعات جهانی زیست-محیطی را تحریف کرده، از ابزار اقدام غیرمستقیم علیه کشورهای پیرامون خود استفاده کرده و ارتش خود را برای قدرت طلبی و اعزام نیرو به فراسوی مرزهای خود بکار می گیرد. بازدارنده نهایی این کشور نیز نیروی هسته ای قدرتمندی است که در عرض چند دقیقه از توان انجام حملات هسته ای متعدد علیه اهدافی در آمریکا برخوردار است.

این گزارش همچنین دارای جمع بندی های مفیدی است از جمله اینکه چگونه آمریکا و روسیه از واژگان یکسان برای تعریف نیات و اهداف متفاوت استفاده می کنند.

روسیه جنگ را غالبا مبارزه ای از پیش اعلان نشده، برای اهداف سیاسی نسبتا محدود، و در برگیرنده تمامی زمینه ها از جمله فضا و حوزه اطلاعات قلمداد می کند.

همچنین:

از نظر مسکو، واژه «بازدارندگی»، که معادل روسی آن sderzhivaniye می باشد، بیشتر به معنای محدودیت فعال بوده و در ترجمه واژه به واژه به معنای جلوگیری از حرکت چیزی با زور و اجبار است.

علاوه بر این، جمع بندی این گزارش درباره محورهای اصلی پروپاگاندای روسی نیز قابل توجه است که براساس آن، روس ها معتقدند:

نظم جهانی لیبرال غربی شکست خورده است و جای آن را باید نظم جهانی پسا-لیبرال نومحافظه کار اوراسیاگرایی بگیرد که مدافع سنت، ارزش های محافظه کارانه و آزادی واقعی است. در حالیکه غرب، روسیه را شیطانی جلوه می دهد، اما مسکو تنها برای دفاع از استقلال و منافع خود تلاش می کند و در امور جهانی به عنوان کشوری مستقل عمل می نماید. آمریکا مصمم است که در کشورهای مستقل سراسر جهان دخالت کرده و آنها را سرنگون کند.

گفتنی است اسناد این گزارش، منابع آزاد بوده و اطلاعات چندان محرمانه ای در آن استفاده نشده است. البته نویسندگان آن به گزارش ها و تحلیل های محرمانه در مورد روسیه دسترسی داشته اند. با این حال تصور می شود که در تهیه این گزارش از تحلیل های قابل دسترس عموم نیز استفاده شده است. همچنانکه اشاره به این اظهارات گستاخانه در گزارش که باعث شگفتی است می تواند گواهی بر تائید این تصور باشد:

کرملین متقاعد شده است که آمریکا زمینه تغییر رژیم در روسیه را فراهم کرده است و حوادث اوکراین، این عقیده را بیش از پیش تقویت کرد.

شاید رهبری روسیه پروپاگاندای خود را باور کرده باشد، اما واقعیت این است که روسیه اساسا کشوری ضعیف بوده و توهم نفوذ خارجی این کشور نیز مربوط به قرون گذشته است. “دکترین گراسیموف” نیز طرحی برای مداخله روسیه در کشورهای همسایه نیست، هرچند برخی مواقع اینگونه استنباط شده و از سوی دیگران مورد توجه قرار می گیرد. اما در هر صورت، این طرح اساسا به عنوان تحلیلی از اقدامات غرب در قبال روسیه، تهیه شده بود.

با این حال، این ایده که غرب واقعا مشغول آماده سازی نظام مند برای تغییر رژیم روسیه است، و اینکه «حوادث» (نامشخص) «اوکراین» بخشی از این تصویر را تشکیل می دهد، مستلزم بحث و تفسیر زیادی است. چرا که بیان اینگونه اظهارات می تواند موجب آرامش کسانی شود که معتقدند مشکلات جاری روسیه همه تقصیر خودخواهی غرب و جنگ افروزی آنهاست.

این گزارش بطور شگفت آوری از تسلیحات هسته ای (کم کارآمد) «تاکتیکی» فزاینده روسیه  و از توسعه تسلیحات پیشرفته این کشور، از جمله تجهیزات پالس الکترومغناطیسی (EMP) که می تواند مدارهای تجهیزات دشمن را بسوزاند، بی اطلاع است. براین اساس احساس می شود که افسران نظامی- اطلاعاتی واقعا به این چیزها علاقمند هستند و احتمالا به همین خاطر نیز در مورد آنها آشکارا اظهارنظر نکرده اند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *