جدیدترین مطالب

یک گام تا توافق!

یک گام تا توافق!

هر روز خبرهای جدیدی از مذاکرات پاریس به گوش می رسد که حکایت از قریب الوقوع و حتی حتمی بودن بودن توافق میان حماس و رژیم صهیونیست دارد تا جایی که  بایدن امیدوار است توافق آتش‌بس در غزه تا دوشنبه آینده برقرار شود. به گزارش ایسنا، حضور طرف‌های وابسته به رژیم صهیونیستی و جنبش حماس در قطر و گفت‌وگو و رایزنی‌های جداگانه آنها نشان از پیشرفتی نسبت به اوایل ماه فوریه دارد؛ زمانی که رژیم صهیونیستی پیشنهاد حماس را برای چهار و نیم ماه آتش‌بس رد کرد.

زلزله ۴/۶ ریشتری در ترکیه

زلزله‌ای به بزرگی چهار و شش دهم ریشتر استان چاناک قلعه ترکیه و بخش وسیعی از مناطق غربی این کشور را لرزاند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

بحران قطر و شکست پروژه ائتلاف‌سازی علیه ایران

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: روزنامه نزاویسیمایا گازتا نوشت: بروز تنش عربی بر سر قطر، نقشه های آمریکا را برای ایجاد ائتلاف منطقه ای گسترده علیه ایران ناکام گذاشت.

رسانه روسی روز یکشنبه در مقاله ای به قلم راویل موصطافین خبرنگار و کارشناس امور بین‌المللی در باره تنش عربی در منطقه خلیج فارس نوشت: مساله اصلی این است که مقاصد دولت آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی سیاسی ضدایران نقش بر آب می‌شود.
نویسنده ادامه داده است: بحران قطر همچنین باعث می‌شود، نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور در موقعیت دشواری قرار گیرند.
موصطافین در مقاله خود خاطرنشان کرد: تلاش های دیپلماتیک کویت برای میانجیگری با هدف حل تنش عربی پیرامون قطر کافی نبود و این کشور از پذیرش درخواست‌های اتمام حجت عربستان سعودی و متحدان عرب ریاض خودداری کرد.
در مقاله امده است: اختلافات پیرامون این مساله به درازا می‌کشد و در این شرایط واشنگتن برای جستجوی راه خروج از بن بست تلاش می‌کند.
نزاویسیمایا گازتا نوشت: علت فعال شدن دیپلماسی آمریکا در خلیج فارس در وهله اول با این مساله ارتباط دارد که مجازات قطر طراحی شده از طرف ترامپ و عربستان سعودی، نتایج مورد انتظار را در پی نداشت.
نویسنده مقاله خاطرنشان کرده است: اقدامات علیه قطر به جای منصرف کردن این کشور از توسعه روابط با ایران، باعث شده است، دوحه به همکاری بیشتر و گسترده تر با تهران سوق یابد.
روزنامه روسی نوشته است: ایران که اکنون آماده است، دست کمک به سوی قطر دراز کند، اعلام کرده، می‌تواند خوراک و کالاهای مورد نیاز اولیه به این کشور بفرستد و حریم هوایی و دریایی خود را برای شکست محاصره نیز می گشاید. همزمان نیز ترکیه با گسیل چند هزار نظامی روی مقاصد تهاجم به قطر برای تغییر حکومت خط می کشد. 
در پایان مقاله نیز با اشاره به رد شرایط عربستان و متحدانش برای توقف اقدام های ضدقطری آمده است: برای ریاض هم منصرف شدن از درخواست‌ها رسوایی خواهد بود که این وضعیت سبب شکست تلاش های میانجیگرانه از جمله توسط واشنگتن می شود.

منبع: ایرنا

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *