جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

استانداردهای دوگانه واشنگتن؛ آمریکا: راهی برای تخلیه رفح و عملیات نظامی اسرائیل نیست

نیویورک – ایرنا- وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با کمک های نظامی این کشور  به اسرائیل برای بمباران غزه،  در گزارش سالانه حقوق بشری خود پرده ای از جنایات اسرائیل را افشا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز  اعلام کرد که به اسرائیلی ها اعلام کرده ایم هیچ راهی برای تخلیه ایمن ساکنان رفح و انجام عملیات نظامی (حمله زمینی) وجود ندارد.

Loading

تحلیلی بر راهبرد تنش‌زای آمریکا در خاورمیانه

۱۴۰۲/۱۱/۲۹ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: هدف آمریکا از حملات اخیر به مواضع گروه‌های مقاومت به‌ویژه در سوریه و عراق، انتقام‌گیری و خاموش کردن صدای این گروه‌ها در منطقه است.

داود احمدزاده در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: «آمریکا مدعی است که گروه‌های مقاومت در حمله به پایگاه این کشور در مرز اردن دست داشته‌اند و لذا حملاتی را علیه آنها آغاز کرد. این در حالی است که پیش از این حملات، آمریکا اعلام کرده بود خواهان گسترش جنگ غزه به منطقه نیست و سیاست کلی‌شان را نیز مهار گسترش بحران به منطقه اعلام کرده بودند. اما حملات اخیر آمریکا تاحدودی معادلات را برهم ریخته است.»

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه محور مقاومت که خود را حامی گروه‌های مقاومت فلسطینی بویژه حماس می‌داند، برای جلوگیری از تلفات بیشتر مردم فلسطین و حمایت از حماس، برخی اقدامات ایذایی را علیه پایگاه‌های آمریکایی انجام می‌دهند، توضیح داد: «در این راستا، جبهه‌ای از سمت یمن باز شد و نیروهای انصارالله از طریق خلیج عدن و باب‌المندب به سمت کشتی‌هایی که به سمت سرزمین اشغالی حرکت می‌کردند حملاتی را انجام دادند. دیگر گروه‌های محور مقاومت در سوریه و عراق نیز حملاتی را علیه پایگاه‌های آمریکا انجام می‌دهند.»

احمدزاده با بیان اینکه بعد از حمله مقاومت عراق به پایگاه نظامی آمریکا در اردن، جو بایدن تحت فشار کنگره برای انتقام‌گیری از محور مقاومت برآمد و مجبور شد اقداماتی را انجام دهد، ادامه داد: «در این مقطع، مقامات کاخ سفید و پنتاگون اعلام کردند که این اقدامات هدفمند است و بازه زمانی برای آن مشخص نیست؛ یعنی حملاتی به صورت گام به گام و طولانی مدت خواهد بود. بعد از آن نیز حملاتی را از سوی آمریکا علیه محور مقاومت در عراق و سوریه شاهد بودیم و ائتلاف به رهبری آمریکا، حملات به یمن را نیز همچنان در دستورکار دارد.»

این کارشناس در پاسخ به اینکه آیا این حملات و تلاش‌های واشنگتن علیه محور مقاومت منافع آنها را در منطقه تامین می‌کند یا خیر، توضیح داد: «تامین شدن منافع آمریکا در منطقه در صورتی است که محور مقاومت کلا بی‌اثر شود و هیچ اقدامی را متقابلا علیه نیروهای آمریکایی انجام ندهند.»

وی افزود: «بعد از حمله به اردن، کتائب حزب‌الله عراق با هدف کاهش تنش‌ها و کنترل بحران و عدم سرایت آن به منطقه، اقداماتشان را موقتا تعلیق کرده‌اند. اما برخی گروه‌ها همچنان عملیات‌هایشان را انجام می‌دهند. لذا می‌توان نتیجه گرفت که در بازه زمانی کوتاه مدت، محور مقاومت نمی‌خواهد سکوت کند و اقدامی را علیه منافع آمریکا انجام ندهد. در این صورت با تداوم حملات آمریکا، شاهد گسترش بحران در منطقه خواهیم بود.»

احمدزاده درباره نگاه آمریکا به مسائل منطقه گفت: «آمریکایی‌ها منافع خود را با منافع رژیم صهیونیستی یکسان ترسیم کرده و منافع مشترک دارند. از جمله این منافع مشترک نیز این است که در نوار غزه، حماس را خلع سلاح کنند و اقداماتی را انجام دهند که نیروهای حماس از حکمرانی سیاسی در داخل سرزمین‌های اشغالی کنار گذاشته شوند. از سوی دیگر تلاش دارند تا نیروهایی را که گرایش و احیانا هدایت آنها به نوعی به ایران نسبت داده می‌شود یعنی محور مقاومت را تضعیف کنند تا نتوانند اقدامات ایذایی را علیه آمریکا یا اسرائیل انجام دهند.»

وی تاکید کرد: «با این وجود، علیرغم همه تلاش‌ها و اقداماتی که از سمت نیروهای ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا و انگلیس علیه یمن انجام می‌شود اما همچنان حملات به کشتی‌های باری و نظامی آمریکا و انگلیس در خلیج عدن و باب‌المندب ادامه دارد. در منطقه نیز حملات آمریکا نه تنها منجر به کاهش بحران نشده بلکه تنش را افزایش داده است.»

به گفته این کارشناس، در نتیجه حملات آمریکا نه تنها به امنیت منطقه کمکی نکرده بلکه به نوعی منافع ایالات متحده در منطقه را با خطرات جدی‌تری روبرو کرده است. همچنین ادامه این حملات آمریکا علیه نیروهای محور مقاومت ممکن است با اقدام جدی تر این نیروها مواجه شود. در واقع منطقه مانند باروت روی آتش است و هر لحظه امکان شعله‌ور شدن آن وجود دارد.

احمدزاده در خصوص حمله ناگهانی تروریست‌های داعشی به مواضع ارتش و حشدالشعبی پس از تجاوزات هوایی آمریکا به خاک این کشور و احتمال ارتباط تروریست‌های داعش با آمریکا گفت: «آنچه که آمریکایی‌ها تحت عنوان مبارزه با داعش در دستورکار دارند در سیاست اعلانی‌ آنها به این صورت بود که برای مبارزه با گسترش خشونت و حملات تروریستی این گروه‌ها، هم در سوریه پایگاه‌هایی ایجاد کرده‌اند و هم در عراق مستقر شده‌‌اند. ولی در سیاست اعمالی آمریکا، یک همکاری حداقلی بین نیروهای داعش و آمریکا را در منطقه شاهد بوده‌ایم. درواقع آمریکا از داعش به عنوان یک کارت بازی استفاده کرد و هر کجا که در راستای منافعش بود از این نیروها بهره برده است. به طور کلی آمریکا در قبال داعش همواره یک سیاست دوپهلو داشته است.»

0 Comments