جدیدترین مطالب

همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان «همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی» بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند.

همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان “همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی ” بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند .

Loading

أحدث المقالات

اذعان آمریکا: حمله انصارالله یمن به کشتی انگلیسی خسارات عمده ای وارد کرده است

نیویورک – ایرنا- ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاورمیانه موسوم به سنتکام اذعان کرد حمله انصارالله یمن به کشتی انگلیسی “ام وی روبیمار” در ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۲، خسارات عمده ای وارد کرده است.

تاکید روسای جمهور فرانسه و آمریکا بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه

تهران- ایرنا- دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون و جو بایدن روسای جمهور فرانسه و آمریکا جمعه در یک تماس تلفنی درباره تحولات خاورمیانه، جنگ در اوکراین و روابط دو جانبه گفت وگو و بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه تاکید کردند.

دبیرکل سازمان ملل: زمان صلح عادلانه در اوکراین فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین با تاکید بر اینکه حملات علیه زیرساخت های غیرنظامی باید متوقف شود، گفت: اکنون زمان صلح فرا رسیده است؛ صلحی عادلانه، مبتنی بر منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی.

دبیرکل سازمان ملل: زمان صلح در اوکراین فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین با تاکید بر اینکه حملات علیه زیرساخت های غیرنظامی باید متوقف شود، گفت: اکنون زمان صلح فرا رسیده است؛ صلحی عادلانه، مبتنی بر منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی.

Loading

نفاق برخی دولت‌های عربی اسلامی در ادعای حمایت از مردم غزه

۱۴۰۲/۱۱/۱۱ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل منطقه گفت اینکه برخی دولت‌های عربی در حمایت از مردم فلسطین شعار می‌دهند و موضع‌گیری می‌کنند، اما هم‌زمان راه‌های میان‌بر را برای حفظ‌ اقتصاد رژیم صهیونیستی نشان می‌دهند، ناشی از سیاست خارجی آغشته به نفاق آن‌هاست.

حسین رویوران در گفت‌وگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با توجه به اخبار منتشره مبنی بر کمک اقتصادی، تجاری و ترانزیتی عربستان و امارات متحده عربی به رژیم صهیونیستی و در نظر داشتن اینکه رژیم صهیونیستی در حال پیگیری جنگ روانی و اشاعه اطلاعات نادرست درباره جنگ غزه است، گفت: برخی از دولت‌های منطقه در بسیاری از موارد همسو و یا تابعی از دستوراتی که غربی‌ها به آنها اعلام می‌کنند، هستند. شاید این دولت‌ها حاشیه‌ امنی داشته باشند، اما توان مخالفت با غرب را ندارند و اگر جایی با غرب مخالفت کردند در سناریویی از پیش تعیین شده این کار انجام می گیرد.

وی ادامه داد: از ابتدای قیام در فلسطین به خصوص قیام سازمان یافته که از 1965 با جنبش فتح آغاز شد، این دولت‌ها با این‌گونه حرکت‌ها مشکل داشتند و آن را تهدیدی برای امنیت خود تعریف می‌کردند، به همین دلیل تلاش داشتند این جنبش به گونه‌ای تضعیف شود. حتی سعی کردند از طریق کمک مالی آن را مهار کنند. آنها کمک مالی کردند، اما نه برای ارتقاء و تحقق عدالت در این سرزمین‌، بلکه با هدف کشاندن آنها به سمت نوعی سازش که در سال‌های اخیر هم این اتفاق تا حدودی افتاد.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه برخی دولت‌های عربی منطقه از آغاز عملیات طوفان الاقصی در کار مقاومت و توانمندی‌هایش تشکیک می‌کنند، اظهار داشت: آنها کار مقاومت و جنبش های آزادی بخش را ماجراجویی می‌دانند و تهدید امنیت ملی خود می‌دانند تا جایی که تلاش دارند در پشت صحنه به رژیم صهیونیستی کمک نمایند.

وی درباره وضعیت اقتصادی و مشکلات رژیم صهیونیستی در شرایط فعلی که درگیر جنگ غزه است، گفت: رژیم صهیونیستی تا 1985 اقتصاد قوی نداشت و عمدتا متکی به کمک‌های آمریکا بود به شکلی که حدود 30 الی 40 درصد بودجه رسمی رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا تامین می‌شد، اما از 1985 بحران شدید رژیم صهیونیستی رخ داد و آمریکا مدیریت اقتصاد آن را به گونه‌ای به دست گرفت و تلاش کرد این اقتصاد که ابعاد سوسیالیستی داشت، به اقتصاد بازار آزاد تبدیل شود و این همزمان شد با تحولات سیاسی و انتقال از مرحله حاکمیت مطلق حزب کار به حزب لیکود. از آن زمان آمریکا سالانه 3.8 میلیارد دلار کمک به آن کمک کرده است، اما این میزان کمک حتی یک درصد از اقتصاد رژیم صهیونیستی هم نیست. امروز GDP رژیم صهیونیستی 520 میلیارد دلار است و درآمد سرانه آن 38 هزار دلار.

رویوران ادامه داد: شروع طوفان الاقصی عملا چرخه اقتصاد در رژیم صهیونیستی را متوقف کرده است، به این معنا که روزانه از تولید کالا و خدمات که حدود 1.4 میلیارد دلار درآمد داشت، کاسته شده و به این بخش صدمه زیادی وارد شده است. از طرفی به دلیل احضار سربازان ذخیره و بودن مردم در پناهگاه‌ها، روزانه فرصت‌های اقتصادی زیادی از دست رفته و به اینها باید مختل شدن صنعت گردشگردی و تولید خدمات و کالا، یا متوقف شدن فعالیت‌ها به ویژه در حوزه های فناورانه را هم اضافه کرد.

وی خاطرنشان کرد که با گذشت بیش از صد روز از جنگ می‌توان تحقیقا گفت که رژیم صهیونیستی بیش از 100 میلیارد دلار زیان اقتصادی متحمل شده است. کاهش ارزش “شکل” (واحد پولی) رژیم صهیونیستی، ورود انصارالله به مقابله با رژیم صهیونیستی و تهدید رفت و آمد کشتی‌های دریایی از یا به رژیم صهیونیستی عملا مشکلات اقتصادی ایجاد کرده و تورم 10 الی 20 درصدی ایجاد شده، قابل توجه است. به طور کلی اقتصاد رژیم صهیونیستی از طوفان الاقصی آسیب جدی دیده است و بازگشت به شرایط قبل هزینه‌بر و زمان‌بر است. اگر هزینه جنگ را کنار هزینه اقتصادی قرار دهیم، تصورم این است که زیان رژیم صهیونیستی از 120 تا 150 میلیارد دلار هم فراتر خواهد رفت.

این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این که چرا دولت‌های عربی بر خلاف مواضع رسمی و شعارهایی که در دفاع از فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی دارند، به لحاظ مالی و اقتصادی به این رژیم به نوعی کمک می کنند؟ این رفتار برخی دولت‌های عربی و اسلامی را ناشی از «نفاق» آنها دانست و گفت: شعارها و مواضعی که از سوی این دولت‌ها در ظاهر در حمایت از مردم فلسطین مطرح می‌شود، برای آرام کردن افکار عمومی‌شان است.

وی ادامه داد: متاسفانه این دولت‌ها بین شرایط اجتماعی داخلی خود و وابستگی به غرب یکی به نعل و یکی به میخ می‌زنند.

رویوران اظهار کرد: آمریکا اعلام کرد که بخش وسیعی از جنگ‌افزارهایی که به رژیم صهیونیستی داده شده از پایگاه‌های آمریکا در منطقه ارسال شده است، به عبارت دیگر این‌ها از پایگاه‌های آمریکا در کویت، عربستان، بحرین و امارات این سلاح‌ به رژیم صهیونیستی می‌رود، چه به صورت دریایی و چه هوایی یا زمینی. و رژیم صهیونیستی با این موشک های آمریکایی که از این کشورها منتقل می شود، فلسطینی ها را می کشد و این دولت‌ها در برابر این اقدامات سکوت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: رفتار اصلی این دولت‌ها همان هم‌پیمانی با غرب و رژیم صهیونیستی است. آنچه به دروغ در حمایت از فلسطین اعلام می شود، مخاطب داخلی دارد. آنها تلاش دارند بر رفتارهای سیاسی خود که آغشته به نفاق است رنگ و لعاب دینی و اسلامی بپوشانند. امارات یکی از کشورهایی است که بیشترین کمک‌های بشردوستانه را برای مردم فلسطین ارسال کرده است در حالی که با رژیم صهیونیستی روابطش را عادی سازی کرده و سیاست کلی‌اش ضد حماس و فلسطینی‌هاست و آنها را در لیست تروریستی قرار داده است، از این رو اگر به فلسطینی ها کمک می‌کند برای سرپوش گذاشتن بر تبعیت کاملش از غرب و همراهی با رژیم صهیونیستی است.

0 Comments