دکتر غلامرضا خواجی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به حمله به کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ و ایجاد سانحه برای آن، اظهار داشت: بر اساس کنوانسیون حقوق دریاها 1982، برای کشتی‌های جنگی، دولتی و تجاری خصوصی قواعدی وجود دارد. البته ایران هم کنوانسیون 1982 را امضا کرده ولی هنوز در مجلس مورد تصویب نهایی قرار نگرفته است؛ اما رژیم صهیونیستی اصلاً کنوانسیون 1982 را قبول نکرده و بنابراین ازلحاظ حقوق دریاها به لحاظ عرفی اعمال رژیم صهیونیستی تخلف در نظر گرفته می‌شود.

 

حمله به کشتی ایرانی، غیرقانونی و تروریستی بوده است

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی هیچ ضابطه‌ای را رعایت نمی‌کند، تأکید کرد: حمله رژیم صهیونیستی به کشتی ایرانی، تروریستی و غیرقانونی بوده است. اینکه شناورهای رژیم صهیونیستی شناورهای کشوری که اولاً قانون دریایی دارد و بعد هم به‌صورت مسالمت‌آمیز مسیر دریایی را با مجوز کشورها طی می‌کند، محاصره کرده و بعد به آن تجاوز کرده‌اند، نوعی تهدید صلح است زیرا آرامش کشتی‌رانی و امنیتی که در شاهراه‌ها و راه‌های آبی وجود دارد را نقض کرده است.

این استاد حقوق بین‌الملل با اشاره به نقش سازمان‌های بین‌المللی در رابطه با پیگیری و محکومیت رژیم صهیونیستی، افزود: دبیرخانه کنوانسیون حقوق دریاها باید این اقدام را پیگیری و محکوم کند اما چون این دبیرخانه زیر نظر دبیر کل سازمان ملل است، او باید این حرکت را محکوم کند؛ اما اینکه متأسفانه ایران را به خویشتن‌داری دعوت کرده و اعلام کرده حتی از موضع‌گیری هم اجتناب شود، اعتبار سازمان ملل را بسیار کاهش داده است.

 

سازمان ملل باید موضع رسمی خود را اعلام می‌کرد

خواجی با بیان اینکه بر اساس آنچه اعلام‌شده کشتی ایران ساویز چند سال گذشته برای اسکورت شناورهای تجاری در دریای سرخ مستقر بوده است، توضیح داد: سازمان ملل باید در این رابطه به‌صراحت اعلام موضع رسمی می کرد که تهاجم به کشتی که ثبت شده بوده و در حال حرکت در یک‌راه آبی، قوانین دریایی سازمان را رعایت می کرده و ثبت تخلفی هم صورت نگرفته است، غیر از اقدام تروریستی معنای دیگری ندارد.

وی با یادآوری اینکه آخرین تعریفی که از اقدامات تروریستی در نظام حقوق بین‌الملل اعلام شده، ناامن کردن محیط دریایی، خشکی یا محیط‌های مسافری مثل هواپیما است، گفت: انتظار از سازمان ملل این بود که این اقدام و حمله را به‌عنوان حرکتی تروریستی و در راستای تهدید صلح اعلام کند.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه ایران رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناخته و آن را اشغالگر می‌داند، ادامه داد: حتی اگر این کشتی از راه‌آبی از کنار نوار غزه هم رد شود، به رژیم صهیونیستی هیچ ارتباط قانونی ندارد. سازمان ملل هم می‌داند که ما این رژیم را به رسمیت نشناخته‌ایم.

خواجی با اشاره به قوانین مربوط به حضور و تردد کشتی‌ها و زیردریایی‌ها در آب‌های سرزمینی، گفت: هیچ تخلفی از سوی این کشتی گزارش نشده بود و اگر تخلفی صورت گرفته بود آمریکایی‌ها که به این موضوع پرداختند به تخلفات هم اشاره‌ای می‌کردند؛ بنابراین هرگونه تعرض به یک کشتی، چه دولتی، چه جنگی و چه خصوصی و تجاری که تخلفی در آب‌های داخلی دریایی سرزمین مجاور یا آب‌های آزاد نکرده است خلاف حقوق بین‌الملل است و یک سری مسئولیت‌های بین‌المللی درباره آن وجود دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اقدام شناورهای رژیم صهیونیستی در تهدید کشتی ایرانی و همچنین نصب مین دریایی به بدنه آن، این اقدام را از مصادیق تروریسم عنوان کرد و گفت: سازمان ملل که در شرایط فعلی بر روی تروریسم حساسیت زیادی نشان می‌دهد، قاطعانه باید دراین‌باره اعلام موضع می کرد. دبیر کل یا رئیس شورای امنیت رسماً باید در بیانیه‌ای تأکید می کرد که این تعرض از مصادیق تروریسم بین‌الملل است و طرف مهاجم را محکوم می کرد و اینکه دلایل این اقدام باید بررسی شود.

 

عملکرد مبتنی بر زورمداری سازمان ملل

وی عملکرد سازمان ملل را مبتنی بر زورمداری توصیف کرد و افزود: این اقدام خلاف حقوق بین‌الملل و خلاف موازین بین‌المللی است.

خواجی با تأکید بر ضرورت توجه به ابعاد حقوقی و سیاسی این موضوع در مسیر پیگیری حقوقی آن از سوی ایران، گفت: اسرائیلی‌ها بسیار فریبکار و دروغ‌گو هستند و در صحنه‌های بین‌المللی به دنبال سوء استفاده از این فرصت‌ها برمی‌آیند. قطعاً اسرائیلی‌ها می‌خواهند که حتی به بهانه این‌که ما بخواهیم از آن‌ها درجایی شکایت کنیم و وارد مذاکره شویم، موردپذیرش قرار گیرند. چون در حقوق بین‌الملل مبحثی به نام شناسایی وجود دارد و می‌توان یک کشور را تلویحاً مورد شناسایی قرار داد.