جدیدترین مطالب

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

Loading

أحدث المقالات

بایدن قول داد که از آسمان کمک های بشردوستانه برای ساکنان غزه پرتاب کند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دیروز جمعه گفت که ایالات متحده کمک‌های بشردوستانه وارد شده به نوار غزه را ناکافی می‌داند و در نظر دارد طی روزهای آینده این کمک ها را از طریق هوا پرتاب کند و ارسال آنها از طریق زمینی را نیز گسترش دهد.

چالش جدید اروپا در تامین مهمات نظامی برای اوکراین

تهران-ایرنا- شبکه «فرانس ۲۴» در گزارشی از کمبود باروت گلوله‌های جنگی در اروپا برای ارسال و تجهیز ارتش اوکراین خبر داد و نوشت: تامین‌کنندگان مهات در بازار داخلی اتحادیه اروپا برای یافتن مواد خام مورد نیاز تولید این باروت‌ها با چالش‌های سختی مواجه هستند.

بایدن: امیدوارم تا شروع ماه رمضان آتش‌بس برقرار شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست

رئیس‌جمهور آمریکا گفت امیدوار است که تا ماه رمضان آتش‌بس حاصل شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست. بایدن در بخش دیگری از سخنانش گفت هنوز مطمئن نیست که اولین بسته کمک چه زمانی به صورت هوایی بر فراز غزه پرتاب خواهد شد.

بایدن: امیدوارم تا شروع ماه رمضان آتش‌بس برقرار شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست

رئیس‌جمهور آمریکا گفت امیدوار است که تا ماه رمضان آتش‌بس حاصل شود اما هنوز آتش‌بس قریب‌الوقوع نیست. بایدن در بخش دیگری از سخنانش گفت هنوز مطمئن نیست که اولین بسته کمک چه زمانی به صورت هوایی بر فراز غزه پرتاب خواهد شد.

Loading

اقدامات ضروری برای اجرای دستور موقت دادگاه لاهه علیه رژیم صهیونیستی؟

۱۴۰۲/۱۱/۲۰ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: برای اجرای دستور موقت دادگاه لاهه علیه رژیم صهیونیستی، به همکاری دولت‌ها و نهادهای حقوقی و مدنی بین‌المللی، به‌کارگیری وکلای برجسته بین‌المللی و همچنین رسانه‌های معتبر جهت انتقال درست موضوعات به افکار عمومی جهان نیاز است.

رحمان قهرمان‌پور درگفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: آمریکا در اغلب موارد، شکایت‌های حقوقی را که از رژیم اسرائیل انجام شده، مسکوت گذاشته است، همچنانکه وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت توسط آمریکا رایج‌ترین ابزار این کشور برای حمایت از این رژیم بوده است. با توجه به این که شورای امنیت، بالاترین رکن سازمان ملل است، وقتی در یک موضوعی ورود نکند یا آن را وتو کند، نهادهای بین‌المللی زیرمجموعه سازمان ملل و نوعا کشورهای دیگر در آن موضوع وارد نمی‌شوند. اما این‌که یک دادگاه بین‌المللی تحت نظر سازمان ملل می‌پذیرد، موضوعی که در شورای امنیت وتو شده است را بررسی کند، مساله بسیار مهمی است. شاید بتوان گفت، دورانی که آمریکا می‌توانست با فشار خود مانع از بررسی حقوقی عملکرد رژیم اسرائیل در مراجع بین‌المللی شود، به‌نوعی سپری شده است.

وی ادامه داد: البته فراموش نکنیم قبل از این هم، دادگاه‌های بین المللی درباره دیوار مرزی بتنی بین رژیم صهیونیستی و کرانه باختری رای داده بودند و اتفاقا به ضرر این رژیم هم رای صادر شد، اما چون رای مشورتی بود، موضوعیت پیدا نکرد. درعین حال به نظر می رسد، طرح دعاوی حقوقی علیه رژیم اسرائیل از نظر سیاسی در افکار عمومی جهانی و در بین دولت‌ها به یک موضوع قابل پیگیری تبدیل می‌شود و در ادامه ممکن است قدرت‌ها و کشورهای دیگری هم بخواهند رویه‌ای را که آفریقای جنوبی در پیش گرفته است، ادامه دهند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که اگر رژیم صهیونیستی به دستور موقت دیوان عمل نکند، آفریقای جنوبی و دیگر کشورهای حامی چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند؟ اظهار داشت: وقتی آفریقای جنوبی شکایت خود را مطرح کرد، کمتر کسی فکر می کرد به نتیجه مقدماتی خوبی برسد، اما خوشبختانه تصمیم دادگاه قابل توجه بود و استقبال خوبی هم از آن شد، حتی این احتمال که برخی کشورهای اسلامی هم بخواهند رویه آفریقای جنوبی را پیش بگیرند، وجود دارد. بنابراین در صورت عمل نکردن رژیم اسرائیل به رای دیوان، بهترین اقدام، ادامه حمایت کشورها از آفریقای جنوبی و همکاری دیگر کشورها به ویژه کشورهای اسلامی با یکدیگر در این مسیر است. شاید یکی از مهم‌ترین اقدامات برای حمایت از رای دیوان، پشتیبانی همه ‌جانبه کشورهای حامی فلسطین از اقدام آَفریقای جنوبی است.

قهرمان‌پور در ادامه گفت: دومین اقدام، می‌تواند به‌کارگیری قضات برجسته حقوق بین‌الملل برای دفاع از شکایت آفریقای جنوبی باشد. وجود قضات برجسته‌ای که با استناد به حقوق بین‌الملل بتوانند دفاع موثری از فلسطینی‌ها در دادگاه داشته باشند و رژیم اسرائیل را با ادله حقوقی محکوم کنند، می‌تواند در این روند موثر باشد. اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه، چون سنت حاکمیت قانون از گذشته ضعیف بوده است، تعداد قضات بین‌المللی برجسته محدود است. البته در مالزی، آفریقای جنوبی و سنگاپور چون از گذشته مساله قانون مهم و مورد توجه جدی بوده و به‌تبع آن، سازمان‌های قضایی و حقوقی معتبر در این کشورها فعالیت دارند، تعداد قضات و وکلای برجسته‌ای که می‌توانند در دادگاه کمک‌ کننده باشند، قابل توجه است. از طرفی، دولت‌ها باید این امکان را به سازمان‌های حقوقی غیردولتی یا قضات برجسته بدهند که به این مساله ورود کرده و با هم همکاری کنند و موانع احتمالی را مرتفع نمایند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل، سومین اقدام برای عملیاتی کردن حکم دیوان لاهه را حمایت از رسانه‌ها وابزارهایی دانست که در سطح افکار عمومی، موضوع را به خوبی تبیین و پیگیری می‌کنند.

وی در پایان اظهار داشت: شبکه تلویزیونی الجزیره از معدود شبکه‌هایی بود که آنچه در دادگاه لاهه رخ می داد را پخش می‌کرد، و در این مسیر قطعا به رسانه‌های بیشتری نیاز است، از این رو، در کنار همکاری دولت‌ها و نهادهای حقوقی و مدنی بین المللی و وکلای برجسته با دولت آفریقای جنوبی، باید از رسانه‌هایی بهره برد که از اعتبار لازم برخوردار بوده و ابعاد مختلف موضوع را در افکار عمومی تشریح و تبیین کنند.

0 Comments