جدیدترین مطالب

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

استفان والت می نویسد: وقتی اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران حمله کرد واشنگتن حتی پلک هم نزد، در حالی که این کشور حمله اخیر اکوادور به سفارت مکزیک در کیتو را محکوم کرده بود.

روایت رسانه‌های پاکستانی از دستاورد‌های اولین سفر رئیس جمهور به اسلام آباد

رسانه‌های پاکستان با پرداختن به دستاورد‌های سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد نوشتند ایران و پاکستان در جریان سفر سید ابراهیم رئیسی به پاکستان پیامی قاطع در مورد عزم مشترک خود برای تقویت روابط در تمامی حوزه‌های همکاری دوجانبه صادر کردند.

سفر موفق رئیس جمهور ایران به اسلام آباد یک «تحول بزرگ» است

درحالیکه بسیاری از رسانه های پاکستانی اخبار مبنی بر تهدید تحریم دولت اسلام آباد از سوی واشنگتن درصورت توسعه مناسبات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را منتشر می کنند، وزیر دفاع این کشور سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد را موفق ارزیابی کرده و‌ آن را تحولی بزرگ قلمداد کرد.

پنج شنبه سیاه فرودگاه‌های فرانسه

اعتصاب کارکنان بخش‌های کنترل پرواز فرودگاه‌های فرانسه باعث شده هزاران پرواز لغو و برنامه ریزی صد‌ها هزارمسافر بهم بخورد و سرگردان شوند.

Loading

أحدث المقالات

طرح ارزی ایران

اگر دولت تا یکشنبه طرح ارزی ارائه نکند مجلس طرح خود را به رای میگذارد.

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

با این رفتارها منطقه امن نمی شود

استفان والت می نویسد: وقتی اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران حمله کرد واشنگتن حتی پلک هم نزد، در حالی که این کشور حمله اخیر اکوادور به سفارت مکزیک در کیتو را محکوم کرده بود.

باقری: ریشه ناآرامی‌ها در منطقه در دخالت خارجی است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در حاشیه نشست بریکس در مسکو با اشاره به تحولات منطقه تاکید کرد: وقتی به ناآرامی‌ها در کشورهای منطقه مانند عراق، سوریه و یمن نگاه می‌کنیم،  می‌بینیم که ریشه این‌ها در دخالت خارجی است.

اسپوتنیک، تنها کانال رادیویی خارجی در ایران

از امروز، رادیو “گفتگو”، برنامه هفتگی مشترک “راهبرد شرقی” را روی آنتن می برد. در این کانال رادیویی، کارشناسان دو طرف به مدت یک ساعت در مورد شکل گیری نظم جهانی چند قطبی و چندفرهنگی بحث خواهند کرد.

فلج سیاسی آمریکا

اخبار را ورق می زدم به مطلبی که نشریه واشنگتن پست در باره امضای لایحه کمک های آمریکا به کی یف اشاره می کند رسیدم.

Loading

همپوشانی یا تقابل منافع چین و روسیه در آسیای میانه؟

شورای راهبردی آنلاین-رصد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای روسیه و طرح کمربند و جاده برای چین حائز اهمیت است. در هر دو پروژه، این منطقه آسیای میانه است که اهمیت فراوانی دارد.

بر اساس خلاصه‌ای از یکی از سری نشست‌های اندیشکده کارنگی که در وب سایت این اندیشکده منتشر  شد، تیمور عمروف، کارشناس امور چین و آسیای میانه گفته است که در دو سال گذشته این مساله آشکارتر شده که روسیه برای چین در اولویت قرار دارد. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که امکان دارد آسیای میانه یک نقطه ضعف در مشارکت پکن و مسکو محسوب شود. آنها می‌گویند چون روسیه و چین هر دو در این منطقه منافعی متقابل دارند، ممکن است میان‌شان نوعی درگیری رخ دهد.

عمروف در این خصوص نظر نرگس کاسنووا، عضو ارشد و مدیر برنامه آسیای میانه در مرکز دیویس-دانشگاه هاروارد را جویا شد و پرسید که آیا با این برداشت موافق است یا این که فکر می‌کند در این تحلیل سطح همکاری‌های منطقه‌ای چین و روسیه دست کم گرفته شده است؟

نرگیس کاسنوا پاسخ داد: واقعیت امر چیزی پیچیده‌تر و مبهم‌تر از رقابت و همچشمی یا همکاری است. در واقع ترکیبی از آن‌ها است. چین و روسیه در جایی که منافعشان با هم همپوشانی یا تا حدی همپوشانی دارد، با یکدیگر همکاری می‌کنند. در جایی که این منافع همپوشانی نداشته باشد، با هم رقابت می‌کنند. حداقل تاکنون، هر دو کشور در ثبات منطقه نفع مشترک داشته‌اند. هر دو به توسعه سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک سازمان بین‌المللی و چندجانبه که جایگزینی برای نظم تحت رهبری غرب است، علاقه‌مند بوده‌اند.

از سوی دیگر، منافع آنها در حوزه توسعه اقتصادی و تجارت کاملاً همپوشانی ندارد. روسیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و چین طرح کمربند و جاده را دارد. برای هر دو پروژه، آسیای میانه نقشی محوری دارد.

روسیه پس از الحاق کریمه در سال 2014 و تحریم‌های اعمال شده توسط غرب، ابراز تمایل کرد که پروژه خود را با پروژه چین مرتبط کند، اما اتفاق زیادی در این خصوص رخ نداد. بنابراین اکنون، با تغییر توازن قدرت، در حالی که چین قوی‌تر می‌شود و روسیه جایگاهش را از دست می‌دهد، باید دید که آیا چین در منطقه جسورتر می‌شود یا خیر. سیاستگذاران چینی بسیار صبور هستند. آنها می‌دانند که زمان به نفع آنهاست و به دلایل مختلف این منطقه روز به روز بیشتر به سمت چین کشیده می‌شود.

البته چین شریکی جذاب است و اقتصادی پویا دارد. در حالی که ممکن است در حال حاضر مشکلاتی داشته باشد، اما اقتصادش همچنان اهمیت زیادی برای اقتصادهای آسیای میانه دارد. و از نظر سیاسی، هر چه آسیای میانه بیشتر از روسیه بترسد، بیشتر جذب چین می‌شود. برای چین، آسیای میانه یک منطقه همسایگی مهم محسوب می‌شود. چین به تمامیت ارضی و استقلال حاکمیت کشورهای آسیای میانه علاقه‌مند است.

اگر بیانیه مشترک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در مارس 2023 را با بیانیه‌ای که رئیس جمهور چین و روسای جمهور آسیای میانه در ماه مه در شیان ارائه کردند، مقایسه کنیم، می‌بینیم که دو سند کاملا متفاوت هستند. بیانیه چین- روسیه بسیار کوتاه و در درجه اول متشکل از  اولویت‌های پکن است. بیانیه شیان بسیار جامع‌تر است. پیشنهادات پکن به همسایگانش در آسیای میانه بسیار بیشتر از چیزی است که به روسیه پیشنهاد داده است.

ممکن است پویایی روابط چین، روسیه و آسیای میانه تحت نفوذ سلسله مراتب باشد. چین کشورهای آسیای میانه را کشورهای کوچکی در پیرامون خود می‌داند. پکن خود را در جایگاه یک قدرت بزرگ و خیرخواه در برابر آسیای میانه قرار داده است. اما روسیه با چین برابری می‌کند و نیازی نیست چین برای کشوری که هم‌وزنش است خیرخواه باشد. بنابراین رابطه چین-روسیه، رابطه‌ای سخت‌تر است.

0 Comments