جدیدترین مطالب

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

Loading

أحدث المقالات

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.
Loading

تشدید تنش هسته‌ای روسیه و آمریکا پس از جنگ اوکراین

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: یک کارشناس مسائل استراتژیک گفت: روسیه بعد از شروع جنگ اوکراین که نزدیک به دو سال از آن می‌گذرد، دچار استهلاک و تلفات قابل توجه انسانی و تجهیزاتی به‌ویژه در بعد تسلیحات متعارف شده است، به همین دلیل تلاش مضاعفی را برای گسترش و تقویت توانمندی‌های‌ هسته‌ای خود به‌ویژه در حوزه تسلیحات اتمی راهبردی دنبال می‌کند.

سید رضا میرطاهر در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به هشدار اخیر روسیه به آمریکا درخصوص استقرار تسلیحات هسته‌ای این کشور در بریتانیا اظهار داشت: با توجه به تشدید تنش هسته‌ای بین قدرت‌های بزرگ، روسیه چند اقدام اصلی را دنبال کرده است؛ ازجمله استقرار تجهیزات جدید مانند موشک‌های بالستیک، استقرار موشک‌های کروز دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای با سرعت هایپرسونیک، ساخت یک زیردریایی بدون سرنشین به نام پوسایدن که قابلیت حمله هسته‌ای به تمام نقاط زمین از طریق زیردریا را دارد و همچنین ساخت تسلیحات هسته‌ای هواپایه یعنی تسلیحاتی که از هواپیماهای بمب‌افکن استراتژیک پرتاب می‌شوند.

وی افزود: «تمام این اقدامات روسیه واکنشی است به گسترش توانمندی هسته‌ای آمریکا به عنوان رقیب اصلی این کشور که البته از دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به بعد شدت بیشتری هم گرفته است.»

میرطاهر با اشاره به اینکه بعد از شروع جنگ اوکراین شاهد هستیم که به تدریج صحنه توازن قوا در اروپا دچار تغییرات متعددی شده، افزود: «دستاوردهای نظامی و ارضی روسیه در اوکراین که شامل اشغال و الحاق بخش‌های زیادی از 4 استان شرقی و جنوب شرقی اوکراین به خاک روسیه می‌شود، باعث شده که غربی‌ها یعنی آمریکا و اروپا در این رابطه به شدت احساس خطر کرده و برای مقابله با روسیه تدابیر متعددی را اتخاذ کنند.»

کارشناس مسائل استراتژیک توضیح داد: «یکی از تدابیر، ایجاد جناح شمالی ناتو با عضویت سوئد و فنلاند به ناتو هست که فرآیند آن در جریان است. علاوه بر این، با توجه به اینکه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد عملا از سوی روسیه و آمریکا ملغی شده، واشنگتن درصدد استقرار تسلیحات هسته‌ای زمین پایه و هواپایه در خاک اروپا است.»

وی ادامه داد: «تا پیش از این، آمریکا در پنج کشور عضو ناتو اقدام به استقرار بمب‌های هسته‌ای تاکتیکی B61 کرده بود ولی اقدام جدیدی که آمریکا بعد از بیش از 13 سال انجام داده، این است که مجددا در خاک انگلیس اقدام به استقرار تسلیحات هسته‌ای کرده است.»

به گفته میرطاهر، این اقدام از سوی روسیه به منزله گام خصمانه جدیدی از سوی آمریکا تلقی شده که در راستای مقابله با این کشور صورت گرفته است.

این کارشناس تاکید کرد: «مسلما تداوم جنگ اوکراین و به خصوص عقب‌نشینی‌های اوکراین به نحوی که موجب برتری سیاسی و نظامی محسوس روسیه در عرصه اروپا شود، سبب می‌شود که آمریکایی‌ها اقدامات بیشتری همچون استقرار تسلیحات هسته‌ای در انگلیس را در راستای تقابل نظامی احتمالی با روسیه اتخاذ کنند؛ اقداماتی که با حمایت همه جانبه ناتو مواجه شده است. در مقابل، روس‌ها نیز به این مسئله واکنش نشان داده و استقرار تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده در خاک انگلیس را به منزله گامی در راستای افزایش تنش و تقابل با روسیه در عرصه قاره اروپا تلقی می‌کنند.»

وی درباره خطرناک‌ترین سناریوی احتمالی نیز گفت: «با ادامه جنگ اوکراین و تداوم کمک‌های نظامی و تسلیحاتی غربی‌ها به اوکراین، در کنار حفظ تحریم‌های گسترده و بی‌سابقه غرب علیه روسیه، این اقدام اخیر آمریکا به مثابه اقدام خصمانه علیه روسیه از جانب مسکو تلقی شده است. از این رو به نظر می‌رسد که امروز جهان بیش از هر زمان دیگری در قرن بیست و یکم در معرض خطر بروز درگیری‌های گسترده نظامی و از جمله هسته‌ای، هرچند با احتمال ضعیف، قرار دارد.»

کارشناس مسائل استراتژیک تاکید کرد: «نباید فراموش کرد تحولاتی که طی چند سال اخیر در جهان رخ داده به ویژه جنگ اوکراین در اروپا و جنگ غزه در غرب آسیا، به طور کلی محیط بین‌المللی را دچار تحولات بنیادینی کرده و به نظر می‌رسد روندهای جدیدی در عرصه بین‌المللی رخ داده است، به نحوی که امروز علاوه بر بروز تقابل‌های جدید، شاهد بروز تهدیدات جدی نیز در سطح جهانی، منطقه‌ای و قاره‌ای هستیم.»

0 Comments