جدیدترین مطالب

الزامات ایران پس از مواجهه مقتدرانه با اسرائیل

الزامات ایران پس از مواجهه مقتدرانه با اسرائیل

محمدمهدی مظاهری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: هر چند مقامات کشورمان پیش از این حمله اعلام کرده بودند در صورت عملیات تلافی جویانه رژیم اسرائیل به خاک ایران، سریع و سخت به آن پاسخ خواهند داد؛ اما حمله اسرائیل (البته اگر حمله نهایی همین باشد) به حدی کم اثر  بود که به نظر نمی رسد جمهوری اسلامی ایران قصد پاسخگویی به آن را داشته باشد. با این وجود رسیدن اوضاع منطقه به این شرایط و قرار گرفتن در لبه مرز جنگ منطقه ای حاوی برخی درس ها و نکات است که باید به آنها توجه کرد. 

قدرت از غرب به شرق در حال انتقال است

کارشناس مسائل بین الملل گفت: قدرت در دنیا در حال جابه جایی از تمدن غرب به شرق است، با افول تدریجی آمریکا و همین طور کشور‌های غربی و وضعیت موجود، قدرت در طول زمان جابه جا می‌شود.

محکومیت تهدید تحریم دولت اسلام آباد از سوی آمریکا

دبیرکل شورای علمای شیعه پاکستان در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان مبنی بر تهدید به تحریم کشور‌های علاقه‌مند به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: این رویکرد یکجانبه را شدیداً محکوم می‌کنیم.

Loading

أحدث المقالات

تصاویری از بقایای موشک های بالستیک شلیک شده ایران در اسرائیل

در این گالری اسپوتنیک تصاویری از بقایای موشک های بالستیک شلیک شده ایران در اسرائیل به شما تقدیم می شود. قتل ژنرال های ایرانی در کنسولگری ایران ایران در سوریه در روز 1 آوریل باعث اقدام تلافی جویانه ایران در 14 آوریل شد که طی آن از بیش از 300 موشک و پهپاد استفاده شد.

صهیونیست‌ها ده‌ها نفر را در بیمارستان ناصر زنده به گور کردند

نهادهای دولتی غزه با اشاره به جنایات هولناک صهیونیست‌ها در بیمارستان ناصر از جمله تکه تکه کردن اجساد فلسطینیان و ریختن آنها در کیسه زباله و سرقت اعضای بدنشان اعلام کردند، شواهد نشان می‌دهد اشغالگران شماری از غیرنظامیان را زنده به گور کرده‌اند.

واکنش انگلیس به کشف گورهای دسته‌جمعی در نوار غزه: تحقیقات اسرائیل کفایت می‌کند

لندن – ایرنا – معاون نخست وزیر انگلیس با چشم‌پوشی از گزارش‌های منتشر شده پیرامون کشف گورهای دسته‌جمعی در نوار غزه ادعا کرد که دولت لندن به نتیجه تحقیقات رژیم صهیونیستی، به‌عنوان عاملان این جنایت وحشتناک جنگی، اکتفا می‌کند.

آقای رئیسی! فقط ۵٠٠ میلیون دلار؟!

تحلیل زوایای مختلف سفر به پاکستان و سریلانکا نشان می‌دهد که نه دستاورد فعلی و نه چشم‌انداز توسعه آتی روابط، انطباقی با سطح عالی ندارد و اعزام یک وزیر، منطقی‌تر بود.

Loading

تحلیلی بر تغییرات سیاسی برزیل در دوره جدید ریاست جمهوری داسیلوا

۱۴۰۱/۰۸/۱۸ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین-گفتگو: پژوهشگر مسائل آمریکای لاتین درباره انتخاب دوباره لولا داسیلوا به عنوان رئیس جمهور جدید برزیل و سیاست‌های وی در عرصه داخلی و خارجی گفت مهمترین دستورکار داسیلوا در دوره جدید، تقویت مرکوسور در منطقه آمریکای لاتین است.

هادی اعلمی‌فریمان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه سیاست خارجی رئیس جمهور منتخب برزیل سه محور اصلی دارد، توضیح داد: «نخست اینکه تمایل داسیلوا به راهبرد همکاری جنوب – جنوب و تقویت مرکوسور در منطقه است که اولین و مهمترین دستورکار وی خواهد بود. دومین مسئله توسعه مشارکت برزیل در سازمان‌های بین‌المللی، مشارکت فعال در عملیات حفاظت از صلح، رشد حضور در بازار تجهیزات نظامی و تقویت پیمان‌های همکاری دوجانبه با کشورها است.»

فریمان افزود که هر دولت مستقر در برزیل این مسائل را به عنوان یک اصل پرستیژی و ثابت پیگیری کرده است.

به گفته این کارشناس، محور سوم به روابط جدیدی مربوط می‌شود که احتمالا داسیلوا در پیش خواهد گرفت و آن همکاری با اروپا و سایر نقاط و پیشبرد همان روابط قبلی با ایالات متحده خواهد بود.

وی درباره مناسبات برزیل و آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری مجدد داسیلوا گفت: «در حوزه همکاری با آمریکا به نظر می‌رسد که کماکان مبادلات تجاری با این کشور برقرار خواهد بود؛ باید توجه داشت که اختلاف برزیلی‌ها با آمریکا در حوزه سازمان تجارت جهانی، فناوری‌های اطلاعات و محصولات کشاورزی مثل اتانول و کتان است و چون الان چین هم وارد بازار شده و با آمریکا رقابت می‌کند، نقش پکن در این حوزه‌ها مهم خواهد بود که در قالب حوزه بریکس قابل بررسی است.»

به گفته این کارشناس روابط سیاسی دو طرف به تحولات پیش رو بستگی دارد.

اعلمی فریمان با تشریح این موضوع که روسای جمهوری برزیل از هر طیفی و در هر مقطع زمانی که بر سر کار بودند، با ایالات متحده روابط پر فرازو نشیبی داشتند، گفت البته باید روابط تجاری و اقتصادی را از روابط سیاسی تفکیک کرد.

کارشناس مسائل آمریکای لاتین با بیان این موضوع که در حوزه اقتصادی و تجاری شریک اول آمریکایی‌ها در آمریکای لاتین، برزیل است و همیشه مبادلات دو جانبه در صادرات و واردات کالا در سطح بالایی بوده است توضیح داد: «اما در حوزه سیاسی روابط طرفین بستگی به این داشته که کدام جناح در برزیل قدرت را دست داشته است؛ اگر جناح راست حاکم بوده روابط خوب بوده اما اگر جناح چپ روی کار بوده روابط به سردی گرائیده است.»

وی همچنین به واکاوی سیاست‌های داسیلوا در دوره پیشین ریاست‌جمهوری‌اش پرداخت و گفت: «وی در دوره اول برنامه‌های خود را با طرح بزرگ فقرزدایی در برزیل شروع کرد و میزان فقر را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. همچنین نوعی عدالت گرایی در آن کشور حاکم شد و در ادراک مردم برزیل یک حس نوستالژی سیاسی بسیار خوب شکل گرفت.»

فریمان ادامه داد: «ارزیابی پژوهشگران حوزه توسعه بر این مبنا است که یکی از موفق‌ترین دوره‌های شکوفایی توسعه اقتصادی بزریل همین دوره اول داسیلوا بوده است. رئیس جمهور بعدی خانم دیلما روسف بود که ایشان نیز با حمایت داسیلوا موفق شد رئیس‌جمهور شود و موفقیت خانم روسف بیشتر در حوزه‌های حقوق بشری، بحث حمایت از زنان سرکوب شده و جنبش‌های اجتماعی بود. »

این کارشناس درباره روی کار آمدن ژایر بولسونارو، سلف داسیلوا توضیح داد: «زمانی که بولسونارو رئیس‌جمهور شد، ایشان با حمایت اکثریت مردم و با استناد به شکست حزب کارگر در مسئله افشای فساد در این حزب و ماجرای شرکت پتروبراس موفق شد آرای مردم را کسب کند. بولسونارو، ترامپ آمریکای لاتین لقب گرفت. مهمترین مواضع و عملکرد وی در ماجرای خودداری از واکسیناسیون گسترده در بزریل بود که منجر به کشته شدن ۶۰۰ هزار نفر شد. در ماجرای مذاکرات مربوط به سلاح نیز ایشان معتقد به آزادی حمل سلاح بود.»

اعلمی فریمان در خصوص تاثیر پیروزی مجدد داسیلوا بر کشورهای چپ منطقه آمریکای لاتین گفت: «در حال حاضر ۱۴ کشور چپ در حوزه آمریکای جنوبی حضور دارند که در حال پشتیبانی فرهنگ چپ‌گرایی هستند. البته باید توجه داشت که دو نوع جناح چپ در این منطقه داریم؛ یک جناح به بحث‌های حقوق بشری، صلح و دموکراسی تمایل دارند ولی دسته دیگر دیدگاه اقتدارگرایانه و غیردمکراتیک دارد که در کشورهایی مانند کوبا، نیکاراگونه و ونزوئلا حاکم شده‌اند.»

وی با بیان اینکه این  که چپ‌ها در منطقه در یک اردوگاه هستند افزود: «ولی تفاوت دیدگاه‌ها مشهود است و احتمالا دیدگاه‌های داسیلوا به دیدگاه‌های روسای جمهوری جدید شیلی و کلمبیا نزدیک خواهد بود.»

کارشناس مسائل آمریکای لاتین در نهایت در مورد سیاست احتمالی رئیس‌جمهور جدید برزیل در قبال ایران گفت: «احتمالا در دوره جدید به نسبت دوره بولسونارو روابط با ایران بهتر و متعادل‌تر باشد اما احتمالا این روابط مانند دوره اول داسیلوا نخواهد بود».

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *